Zeynep Sati Yalçın’ın Adım Adım adlı uzun öykü kitabı Eşik Yayınlarından çıktı!

0
950

BİR ARAYIŞIN ÖYKÜSÜDÜR ADIM ADIM

Zeynep Sati YALÇIN’ı edebiyat dergilerindeki kısa öyküleri ile Çölden Sonraki İlk Kuyu, Beklerken ve Şeker Kırığı adlı öykü kitaplarıyla tanıyoruz. Adım Adım, yazarın dördüncü kitabı ve Eşik Yayınları tarafından yayınlanmış. Diğer kitaplarından farklı olarak bir uzun öykü denemesi yapan yazarın bu kitabına romana doğru bir yürüyüşün işareti olarak da bakılabilir. Daha ilk cümlesinde hayatın getirilerini pasif bir kabulün ama içten içe zihinsel bir direnişin gerilimini veren uzun öykü, bir bakıma varoluşun ve kaderin anlamını sorgularken insan zihninin onun edimlerindeki etkisini de yaşatıyor okuyucuya.

İki farklı kültürden gelen anne ve babasının ve otoriter gizli reis babaannesinin etkisinde kalan Müyesser, büyük şehrin gecekondu mahallesinde yaşayan saf sevgiye inanan bir genç kızdır. Hiç olmayacak bir zamanda Semih’in yaşamına girmesiyle bambaşka bir ruh hâline bürünür. Mahalleye de ailesine de hem aittir hem çok yabancıdır. Hem sever hem kopmak ister. Olan hiçbir şey, olması gerektiği gibi değildir. Olması gerektiğine inandığı dünyayı arar, o dünyaya doğru yürür adım adım. Kabullenmiş görünen pasifliğinin altında güçlü bir direnç vardır aslında. Annesinin gözü kara aşkı, fedakârlıkta bulduğu sevgisi, babasının kimliksiz öfkesi, dedesinin kabullenici sevgisi, babaannesinin zayıflıktan doğan hırsları ve Caner’in masum sevgisi arasında kendine kurduğu bir hayali dünyası vardır Müyesser’in ve direnci, bu hayali dünyadan beslenir.

Çok basit bir olay, kurmaya çalıştığı hayatının akışını değiştirir. Hep böyle değil midir? Sıradan bir söz sıradan bir davranış yaşamımızı bir anda bir başka yöne savurur… Topluma ve kendimize yabancılaşırız. Müyesser de bu savruluşta sanrıları ve rüyalarıyla yaşama tutunmaya çalışır. Gerçek yaşamda bulamadığı sevgiyi, şefkati en çok da anlaşılır olmayı hayalindeki dünyada bulur. Gerçeği ve hayalini harmanlar. Sevgisinin de sevilmişliğinin de bedelleri vardır. Öder ve ödetir.

Adım Adım öykü yolunda yürüyüşünü sürdüren yazar Zeynep Sati YALÇIN’a başarılar diliyoruz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.