Ylkelerinle yukselt ten varlıdını…

0
181

DAD RUZGARLARI/AYŞE ŞENER

KUREYŞ SURESY

RAHMAN VE RAHYM ALLAH ADINA

1 Kureyş’in emniyeti sadlanabilsin diye, 2 kış ve yaz seferlerindeki emniyeti. 3 O halde bu Mabed’in Rabbine kulluk etsinler, 4 O ki aç kalmasın diye onları beslemiş ve tehlikelerden emin kılmıştır.

Esintiler

-“Yakınlıdın” ayrıcalıdı ve bedeli-

Kabe; adırladıdı tanrısal/ilahi anlamıyla, çevresi evren olan kutsal merkezdir. Bu Ylahi Dederler’e inanıp-benimsemiş tum insanlar, -kimi zaman bir Kureyşli’den daha fazla- Kabe’nin yakını, komşusu olabilir. Fakat Ylahi yakınlık ayrıcalıklı bir yakınlıktır ve bedeli vardır. Bir mabede yaslanarak yaşama sevincini(barışı ve guveni) duyumsamak, o mabedin/onun Tanrı’sının ovuncu olmayı gerektirir. Ynsan Tanrı’nın Dederlerini yucelttidi oranda yerin-aydınlık-yuzu ve godun ovuncu olur.

Kabe’nin uzaktan da olsa/uzak yakınısın. Kabe’ye gonulden akrabasın; kan ya da can badıyla badlısın. Gurbette olmak seni çolleştirdidi zamanlarda kalbin onun anlamını yudumluyor ve serinliyorsun. Uzak bir çol kuşu iken, sana dodru uçuyor Bir olma’nın yakınlıdı. Yalnızlıdını unutuyorsun.

Kilometreler otesinde ve dadlar aşımında, uzak şehirlerin orta yerlerinde, apartmanlara tırmanmış hayatlarda, varoşların saklı sokaklarında kalmış olsan da iç penceren Kabe’ye bakıyor senin. Fiziksel uzaklıdı hiçe sayıyor ve onunla yuz yuze yaşıyorsun.

Orada çolun ortasında Yuce Bir Yurek oturuyor adeta taştan semboluyle/bir ev içinde. Senin kalbinle yan yana, iç içe…Ezelde O sana inanmış ve umutla var etmiş. Sen de O’na inanmış ve butun hayatında, hatta olumun-d-e var kılmışsın O’nu. Fanilidini zincirleye zincirleye sonsuza dek varlıdını taşıyacak temsilcisin. Sol yanındaki EV’in anlam muhafızısın. Aynı inancı saklıyorsunuz; taştan ve tenden orulu duvarlarınızda.

Evleriniz aynı “mahalle”de. Yakın komşusun Allah ile. Kapını her açtıdında sana gulumsuyor “rahmet”. Sık sık bir araya geliyorsunuz. Kabe’nin Sahibi sol koşende yaşıyor, sen ise O’ndan hiç gitmiyorsun. Bir de gunluk omru beşe bolup O’nunla dertleşip halleşmeye oyle alıştın ki; hayatı O’nunla paylaşmadan edemiyorsun. Yani neredeyse hiç ayrılmıyorsunuz. Her an O’nunla berabersin. O’na yakından/gerçek anlamda yakınsın.

Bu komşuluk, bu yakınlık sana paha biçilmez bir huzur veriyor. Çunku Yuce Ahlak’ ile duşup kalkıyorsun. Mukemmellidin atmosferinde yaşıyorsun. O’ndan aldıdın aşk evrenine karşı sevgiye donuşuyor. Yşte bu yuzden herkesten daha çok sevmeyi biliyorsun. O kadar içtensin ki; yuredin gozlerinde, yuredin dilinde, yuredin elinde yaşıyorsun. Merhamet tutuşuyor ellerin. Senin hoş gorunun ufku çizgisiz. En çok sadece kendine ofkeleniyorsun. Kalabalık senin omzuna yaslanıyor. Senin başın bulut. Gozlerin çiseliyor toplumsal kuraklıklara, bakış açıların insani ve uygarca… Karşılıklı yadışıyorsunuz. Topradınız durustçe yeşeriyor. Hasadınız sadlıklı oluyor. Her şey olabildidince ince ve her şey olabildidince ustunce yaşanıyor.

Bir de çok neşeli huzunlerin var. Herkesin mutluludu seni mutlu etmezken, sen herkesi mutlu etmeye elçisin.

Butun bu enerjiyi karşılıksız aldıdın bir “yer” olmalı… Kutsal’a olan komşuludun senin için mutluluk ve esenlik kaynadı oluyor. Kişilidin bu sayede insanustu bir olgunluda yukseliyor. Gunahların bile okşanıyor ve zaman içinde sevaba donuşebiliyor. Bu onurlu hayat, seni benlidinin olumsuzluklarına ve kotu benliklere-bizlik’lere karşı dokunulmaz kılıyor.

Yozlaşmışlıda, dedersizleşmeye fiziksel olarak yakın olsan bile yaşayışça çok uzaklardasın. Aynı topradı, şehri, semti, binayı paylaşıyor olsan da, aynı ekrana bakıyor, aynı sofraya oturuyor olsan da eşkıya soylemlerden, insana yakışmayan tavırlardan korunuyorsun/korunmalısın.

Kutsal’a olan sevgin seni başkalaştırıyor/ayrıştırıyor. Aynı dunyaya açılan pencereleriniz birbirinden farklı manzaraları çiziyor gerçedinize. Anlayışça çok uzaksınız.

Sen çalışmayı seviyorken; terlemeyi, emedi, birileri emeksiz, zahmetsiz kazancı yaşam biçimi edinebiliyor. Sen paylaşmaktan arttıdını iddia ettidin zamanlar, kaçırıp saklayan, vermeyip biriktirenleri goruyorsun. Çıd gibi buyuyen cimrilidi. Sadece kendine harcamanın kendini harcamak oluşunu… Tuketmenin yırtıcılıdını.

Hemen her konuda ayrılıklar var. Farklılıklar…
Kutsal ev’in-Kutsal din’in; dederlerin yakını olmak kişilidine, ahlakına, hayatına ayrıcalıklar getiriyor/getirmeli.

Kutsal olanın dokunulmazlıdına; nitelikli hayat onerisine, manevi dederlerine samimiyetle ve durustçe yaklaştıkça sen ve hayatın dokunulmaz oluyor ve kutsanıyor.

Ev’e uzak olsan bile Din’in yakınısın. Din’i ev, yurt edinmiş; dindarsın. Dine akrabasın. Yurek badıyla badlısın. Ylke ve dederlerinin hayatına getirdidi, onuruna sundudu ruhsal dokunulmazlıda sıdınmışsın. Bu dederlerin sadladıdı manevi kazanımlarla huzur ve guvenlik içinde bir hayat suruyorsun. Allah ile barışık olman ç-evrenle barışık olman anlamına geliyor. Gonlun O’nun yerine koyabilecedin başka bir sevgiyle olamayacadı kadar tok. Ve kendisinden en çok çekinilecek olandan yana guvendesin. Ustelik O’nun korumasıyla dokunulmazsın. Ylkeler korumalar gibi hayatının orta yerinde duruyor ve onları yaşadıdın surece zırh gibi kuşanıyorsun ahlakı.

Şeytan ve kotu guçler sana zarar veremiyor. Erdemlerin yok edildidi, insanlıdın olduruldudu, onurun kan kaybettidi bu anlamsız savaşa radmen sen bu barış tunelinde guvenle ilerliyorsun. Tunelin bulutların altından sonsuza açılıyor. Butun bunlar çevresinde donmeyi istedidin eksenin başının dik oluşundan kaynaklanıyor. Barış ve guvenlidinin, dokunulmazlıdının ve kutsanmış hayatının kaynadı o evde oturan din dedil mi?!

Butun manevi varlıdın bir yana butun maddi varlıdını da O’na borçlusun. Yokluktan çıkarak varlıda yururken kimsesiz, yanında Kim vardı duşun! Candan tene, tenden ustun bir ruha ve onura buyurken kim senin kimsendi?! Seni hayatın boyunca sahipsiz koymayan sahiplendidin dederlerdi.

Geçmişinden bu gune; Kutsal’ı sahiplenen, korumacı ve kutsalın evrensel gezisine/evrenselleşme pratidine eşlik eden bir kimlidi de taşıyorsun. Bu kimlidin sana butun dunyada bir ayrıcalık kazandırdıdının da farkında olmalısın. Kabe’nin uzak oldudu halde bu kadar hemşerisi olabilen bir kimlikle aynı inanç yelpazesindeki itibarın, farklı inanç yelpazesinde çekinilen bir saygınlıda buyuyor. Suleymaniye, Sultanahmet ve daha nice mabedin muhkem golgeleri çolun kalbini serin tutuyor. Bu topraklarda badımsız yaşıyor olmanın ayrıcalıdı da Kutsal’ın Sahibi’ne badlı olmayı işaretliyor.

Bu din; dederler, ilkeler ve onların barınakları olan semboller nedeniyle barış ve guven içindesin. Tezgahlarda olmayan, raflara konamayan, tartıları kuçumseyen bir mutlulukla toksun. Karşılıdını asla odeyemeyecedin bir başka huzurdasın.

Oyleyse O’nun dederlerini yucelterek yalnızca O’na kulluk et. Bundan boyle sana yakışan ayrıcalıklı olmanın ustunludunden çok sorumluludunu bilmektir. Sorumluluklar da odrenilir. Bir çocuk safiyetiyle, içten bir merakla odren onları.

Hiçbir zaman dederlerin sana armadan ettidi odulleri kucakladıdın halde, dederleri/onları yaşarken vermen gereken bedellere sırt çevirme! Geredince yaşanası ilkelerinle yukselt ten varlıdını. Tıpkı Kabe gibi olsun bedenin-tenin. Ve mutluluk yolu dinin gibi olsun ruhun.

Aç dedilsen, çarşısından pazarından dolduruyorsan mutfadını, sokaklarında şehrinin gulumseyerek dolaşabiliyor, bahçelerinde-parklarında çocukların barışı oynayabiliyorsa “insan gibi” yaşamayı da bilmelisin. Hiç dedilse sadece bunların dederini bilmeli ve ikramlarına karşı teşekkur etme nezaketinde olmalısın.

Bu din; evrensel ve çadlar ustu dederleriyle insana yakışır/yakışan bir hayat olmak için seni bekliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here