TSM Sanatçısı Aydan Erbaş’ın “İstanbul’a Alışamam” Adlı Türkü Albümü Üzerine Yazdık | Müzik

0
718

Mustafa Nurullah Celep

Nahif Türküler Geçidi: Bu Şehre – İstanbul’a Alışamam

Aydan Erbaş, geçtiğimiz günlerde yeni bir türkü albümü çıkardı.

“Bu Şehre-İstanbul’a Alışamam” adını taşıyan albüm üzerine Mustafa Nurullah Celep izlenimlerini yazdı…

TSM Sanatçısı Aydan Erbaş’ın güzel ve hüzünlü sesiyle Mitel Ajans Genel Yayın Yönetmeni Hüsnü Karcı aracılığıyla tanıştım. “Gün Sarısı” adını taşıyan albümünün hemen ardından yayınlanan bu albümü ile de yeni bir türkü iklimine girmiş oldum.

Albümün ilk türküsü, albümün de adını taşıyan “Bu Şehre Alışamam” türküsü. Sözleri Hüsnü Karcı’ya ait olan bu türkü, yalnızlık, kırılganlık, dokunaklılık, burukluk ve hüzün üzerine bir türkü. Türkünün duygu içre atmosferinde lirik, ince ve nahif bir kırılganlık, Aydan Erbaş’ın türküye verdiği ince ses tonu ve duru söyleyişiyle dinleyiciyi etkiliyor. Yapımcılığını da üstlenmiş olan Hüsnü Karcı’nın söz konusu türküsünün bir bölüğünü buraya alıyorum:

TSM Sanatçısı Aydan Erbaş

“Penceremin önü duvar

Gözler öteleri arar

Öteleri başka diyar

Ben bu şehre alışamam

 

Öteleri başka diyar

İstanbul’a alışamam

 

Aşkları geçici heves

Sevgisi sevdası yalan

Kalplerde buruk tat kalan

Ben bu şehre alışamam

 

Kalplerde buruk tat kalan

İstanbul’a alışamam.”

Taşradan büyük şehre, İstanbul’a gelmiş her muhacir hisseder bu duyguyu. Türkü yazarı, metropol yalnızlığının ve geçici olanın farkında bir bilinçle sahici olanı yansıtmak için hassas yüreğine bu sözleri yazdırmış diyoruz. Türküyü seslendiren Aydan Erbaş da bu buruk ve kırık lirizmi/duygusallığı duru ses tonu ve ses rengiyle ustalıkla aktarmasını bilmiştir. Türküde geçen ve mısra sonlarında tekrarlanan “r”, “n” ve “k” seslerinin yankısı ve dörtlük sonrası kavuştak mısraları da türküye ve seslenişine artı bir armoni katmış. Tekrarlanan bu sesler, türkünün de ses bulmasıyla yalnızlığın ve burukluğun ince lirizmini kesik kesik dalgalanmalar halinde kulakta yayılmasını sağlıyor. Türküyü dinlerken kalabalık bir şehirde yaşayan ve yalnız bir odada kalan, bunalan türkü kişisinin yalnızlığını siz de duyumsuyorsunuz. İstanbul’un yoğun kalabalığına ve hercümercine bir türlü alışamamış bizler de bu tür yalnızlık türkülerine tutuna tutuna yaşamıyor muyuz? Türküler tutanağımız oluyor bu durum ve halde. Halimizi türkülere açıyor, türkülerle halleşiyoruz. Bazen ayrılık türküleri olur halimize denk gelen, bazen sevda türküleri bazen de yitirdiğimiz sevgilimize dair yitiriş türküleri, sevgiliye duyulan hasret ve özlem türküleri veya ölüm-ağıt türküleri, türlü çeşitli cedelleşmelerle akıp giden yaşamamızda bir tutamak noktası, ince ve geniş bir “duygu bahçesi” oluşturuyor.

İşte bu ve buna benzer çeşitli renklerle bezenmiş güzel-duyusal bir türkü bahçesi sunuyor bize Aydan Erbaş. Neler yok ki bu bahçede, türkü geleneğimizde yer etmiş Ordunun Dereleri, Pencereden Kuş Uçtu, Bir Of Çeksem, Cevizin Yaprağı, Bitliste Beş Minare, Çemberimde Gül Oya, Burcak Tarlası…

Bende İstanbul sevdası her yaz-bahar bitiminde- kalbimde depreşir, sonrasında durulur. Kışa ve hayatın ağır karanlık iklimine girmemle birlikte İstanbul, imgelemimden tümüyle silinir. Anlaşılan o ki bu yaz ve tüm kış boyunca ısınacağız Aydan Erbaş’ın türküleriyle. Yüreği sevdadan ve İstanbul’dan yana çarpan her dinleyicinin de kalbi aynı duygu lirizmini duyacaktır Erbaş’ın türküleri ve Hüsnü Karcı’nın türkü sözleriyle…

Paul Eluard “Her imge bir tufan yaratmalıdır” der. “Bir of çeksem karşıki dağlar yıkılır” diyen türkümüz de ruhlarda dinamik bir tufan yaratmıyor mu sizce de?

“Ordunun dereleri

Aksa yukarı aksa”

Diyen türkümüz, katı kurallarla bunaldığımız hayatta gerçeküstünü ve duyarlıkta mantık-dışını zorlamıyor mudur?

İşte “Bu Şehre Alışamam” albümünde tüm bu duygu nüanslarından izler, izlekler var.

Elbette Aydan Erbaş’ın nahif, içli ve dokunaklı sesiyle var…

“Dokunsalar kırılacak” bir incelikte nahif türküler sizleri bekliyor.

Mitel Ajanstan…

Aydan Erbaş’ın kalbe güzel hisler bırakan yorumuyla…

{Eleştiri Haber, 5 Temmuz 2018}

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here