Şiir: Yaraları konuşturma sanatı..

0
620

Dergilerde Şiir: 10 / Kavil [*]

Mustafa CELEP

Şiir yaraları konuşturma sanatı biraz da. Şair konuşur. Yaradır konuşan. Yara almış bir bilinç, mısralar aracılıdıyla çatışmanın içsel-estetik zeminini hazırlıyordur. Şairin tum çabası savaş oncesi hazırlıdın bir on merhalesidir. Sonrası olum-dirim meselesidir. Fırtına oncesi sessizlidi koyulaştırmak gerekir. Korkunç ama odretici bir savaş için teçhizatlanmalı, malzemeler toplamalı ilkin. Sozun patlamaya hazır fişekleri, soz kılıçları, kelam darbeleri, duyarlık silahhanesi, kelime kalkanı, diri bir oz fışkırması için mevzilenmeye, bu meyanda şiirsel govdeyi dort başı mamur bir savaş durumuna hazır hale getirmelidir. Yyinin ve kotunun aşki goklerinde bir şiir ozu etkinleştirilmiş biçimi-biçemiyle sozun kanatlanışına tanık olmalıdır.

Kavil, çıktı çıkacak şiddetli bir savaşın, çatışma oncesinin başlangıç temrinleri. Udurlu’yu tum cesameti ve cesaretiyle burada konuşuyor bulmuyoruz. Ylk temrinler, ilk fırça darbeleri, ilk bileylemeler..Sozun kılıç kuşanmış hali Kavil’den sonraki metinlerin karakterini belirleyecek. Kavil sonrası şaşırtıcı bir oz kıvılcımlanışı ve çok sesli bir savaş senfonisine tanık olmak için ama once Kavil’den, sozden geçmelisiniz. Yalın ve suslu soyleyişten uzak yapısıyla Kavil’lenmelisiniz ilkin. Sonrası yalınkılıç bir meydan savaşıdır.

KAVYL / Şerif Mehmet Udurlu

Bekle…
Dokerim bir gun
Yçimdeki tum adamları
Sen buna her halinle şaşarsın
Beni her gun çadırdıdın sesinle
Bir keskin bakışımda
Solarsın
Bekle…
Dokerim bir gun
Yçimdeki tum yalanları
Sen, dedidime son defa kanarsın
Her gun inandıdın o saf halinle
Bana en gerçek halimde
Bakarsın
Bekle…
Dokerim bir gun
Yçimdeki tum olanları
Sen bu sefer dayanamazsın
Geriye donsen de tum gucunle
Benim cehennemimde
Yanarsın
Bekle..!

[*] Şerif Mehmet Udurlu’nun Kavil şiiri herhangi bir dergide yayınlanmadı, şiiri ilk olarak sitemizde yayınlıyoruz. Poetik Haber şiir gençlerine yonelik destekleyici tutumuna devam edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.