´´Şairin kendine ozgu bir kavrama biçimi var´´

0
176

ŞAYRYN DUNYASI

Hayriye Unal

Mallarme bir soyleşisinde şairin kendine ozgu bir kavrama ve çalışma biçimi oldudunu soyler, “şaire sunulan hiçbir oneri onun kendine ozgu bu kavrama ve gizli çalışma şeklinden ustun olamaz.” Bu sozleri etmeden evvel edebiyat okullarından nefretini dile getirir. Bir şairin kendine ozgu çalışma şeklini baltalayan en onemli etken devrin baskın şiir tanımlarıdır. Neyin şiir olup olmadıdına dair bitip tukenmez kestirimler, tartışmalar genç şairin dunyasını istila edebilir. Etkili bir şairin bile bizzat damgasını taşıyan bir ortamda dunyasını dış etkiyle dediştirebildidini goruruz. Elbette bu onun yaşadıdının kanıtıdır, ya şairin dunyası diye tabir ettidim şey biraz başka. Şairin dunyası geçmişi ve gelecedi bir arada tutan dildedir. Uzak geçmiş ve uzak gelecek ya da şairin yaşamı suresi boyunca geçmiş ve gelecek. Bu dil şair tarafından guncellide odun vermeksizin korunmalıdır. Onun şimdi’ye etkisi bu ilişkiyi belirlemelidir. Şimdi’nin bu dunyaya etkisi kesinlikle teferruat olarak kalmalıdır. Şiirin derin dodası orda gizli: hamurun temel harcında, şairin bazen patolojik olabilecek bazen saplantılı dunyasında. Stephen Spender “gerçek şairlerin yalnız ‘şiirsel’ (herhalde şiiriyeti dedil, şiirle duşunmeyi kast ediyor HU) olmakla kalmadıklarını gordum” der. “Bir duşunce şiirsellikten yoksun gorundudu halde onun ardını bırakmayacak kadar yurekli bir duş guçleri oldudunu, onları nereye vardıracak olursa olsun kendi duşgorulerine (vision) sıkı sıkıya sarıldıklarını gordum boyle şairlerin.”

Evren Kuçlu 1982, Vural Kaya 1975 dodumlu. Ykisi de Ebabil Yayınlarının son şiir atadında ikinci kitaplarını yayımladılar. Ebabil şiir kitabı yayımlama konusunda takdir edilesi bir cesaret sergiliyor. Son çıkan kitapların tasarımını ve Şarkdemir tarafından yapılmış kapak gorsellerini de çok bedendim. Aynı yayınla ilintili Karagoz dergisinde yayımlanan şiirlere dair genel bir gozlemim var: Şiirsel bedeninin bir tavanı varmış gibi şiirler belli bir menzil içinde bulunuyor. Derginin poetik duzlemi keskin sınırlarla tanımlanmış olmamasına radmen şairlerin muşterek bir alanı kolladıkları soylenebilir. Bu alanın goze çarpan nitelidi; sert nesnelerle ve makineleşmiş bir dunyanın unsurlarıyla duşunmek, hem dodanın hem insan dodasının tumden geri çekildidi, acıtıcı imgelem, eril, ozgurlukle temasın sık kesildidi, fazla uzada gitmeye gerek duymayan, yer yer “çivi atıştırmak”, “adızdan kaçan piranha” gibi orneklerde somutlaşan bedensel kontrolsuzluk hali. Nesneler hep tacizcidir, fakat konuşmaz bu şiirlerde. Dunyanın kozmolojik rolu hiç hesaba katılmaz, hep insanla mamur olmuş bir dunyanın hesabı tutulmaktadır. Ynsanın olumsuzluk arzusu, olumle bitmeyen sınanması, evrensel insanın kadim dertleri, kısa yoldan ifade etmek gerekirse trajik olan sansurlenmiştir. Fakat yodun bir dil bilinci goze çarpmaktadır. Bu nedenle bu kitaplara dair beklenti eşidimiz yukselmiş olarak soz alıyoruz. Şiirsel uslup konusunda da serbestlikle bir sorun varmış gibi. Birtakım gorunmez çitlere dikkat ediş var. Uslubun salıverilmiş olmadıdı soylenebilir. Bazen kontrol genç şair için iyidir, bazense bir şiirin, genç şairin yazdıdı o yeni şiirin iç dunyamızda bilinçsizce var olan bir yaşantıyla çakışmasına mani olan bir engele donuşebilir. Bu noktada bireysel tavırları ortak alandan ayırt edebilmek konusunda ayrıntılara kafa yormak zorundayız. Her şeyin eşidinde olan, olmaya yatkın, şiir dunyasını kurmaya da yakın kitaplardan soz ediyorum. Bu ortak gozlemin eşlidinde son seriden çıkan iki kitabı tartışabiliriz.

Cezbede Bir Narsist

Vural Kaya şiirlerinde iki tutum one çıkar. Modernizme karşı koyuş ve insan manzarası. Modernizme karşıt tutumuyla modernizmi kendi zamanına bir tanı koyma olarak algılamadıdını belirtmiş oluyor Vural. Yçinde yer aldıdı modern şiir zeminine ters duşen bir tavırla moderndeki olumlu vurguyu şiirleriyle yıpratıyor. Boylece yazdıdı şiirin zeminini de yıprattıdı için başka bir şeyi sevgiyle anmak zorunda. Bu da hiçbirisi Vural Kaya ile ortuşme zorunluludu bulunmayan Anadolu ve ozellikle Turk insanıdır. Kaya’nın yaşattıdı bu poetik çelişki şiiri dodallıkla soyleyişinde guzellide, şiiri yapmaya başladıdında tatsızlıda goturur. O eşik durumunu şair bilincinin gerisinde duyumsayabiliriz. “Kimi sever kelimeleri kimi onlarla geviş getirir” der Tellal şiirinde. Bu ikilidi hep yansıtır. O Abdi’yi hiç unutmaz fakat Abdi olan biteni hatırlamaz. Vural’ın kişilidi –yani modern karşısındaki ikircikli tavrı- isimler arkasında gizlenir. Ysimlerin o kadar da populer kimseler olmayışı bu maskelemeyi açıklıyor. Onlar buyuk dramların buyuk aktorleri dedildirler. Ysimler ozellikle kırsal alanda kullanılan isimlerdir. Kaya, kendisinden yuksunulmeyen madduriyet hissini, hafif bıçkın edayla parlatarak bu isimlerin sırtına yuklemiştir. Ancak onları şiirde temsil ederken sıklıkla kendi sesini onlarınkine karıştırır. Kendi sesine ise modernlidin evveliyatı silip supurme arzusu bulaşmıştır. Bu, uslupta ortaya çıkar. Garibanlık zor zanaat, fakat mazlumluk başkadır. Vural Kaya’nın şairlik durumu bundan da başkadır. Uçmaya hazırlanan, fakat bir turlu hızlanmayan bir uçak gibi apronda ilerliyor şiir. Gerçekten Kaya kendinin “fatalist jilet”i olmaya razı mıdır? Sanmıyorum. Madduru sevmek yetmez, şiirin yolu amor fati’yle tıkanmamalıdır. Vural’ın Spender’in bahsettidi o yurekli duş gucune yaslanmaktan içtinap etmemesi gerekiyor. Ortamın şiirsel bedeni tavanları Kaya’nın sıçramaları için alçak kalıyor. Çunku Kaya kendi “kederli bilgileri” ile zaten dederli bir dimad. “Dili yok çocukludumun” diyerek kendinden vazgeçmesi en azından bu vazgeçişi şoyle anlatmasına engel olmamışsa ben de yanılmıyorum demektir: “ama bir keresinde yalnızdım ve açtım işte acıkmak kederli bir şey sonuçta / ben o butun kederli bilgilerle varım sonuçta / o aralar aralıkla bir Abdi vardı kasabada bir figur olarak Abdi,/ Abdi gene var gene var /…/ Abdi’nin taş gibi bir kalbi” Boylece Abdi’lidin bilgisini, şiirin tamamında, sıcak ekmedin kokusuna tezatlıdıyla zihne çakabilmişse Kaya’nın kendini, kendi şiir dunyasını şiirine ve ortama dayatması çok daha guzel olacaktır.

Talimatlar

Ylk kitabının adı Çete Kurma Hazırlıkları olan Evren Kuçlu yine hiyerarşik bir duzeni, savaş hazırlıdını anımsatan bir isim koymuş kitabına: Talimatlar. Bu gerçek savaş olmayacadına gore şiirsel bir topluludun içinden konuştudunu varsayabiliriz onun. Çete de talimat da başkalarının varlıdını varsayar. Her ikisi de bir ilişki durumudur. Evren Kuçlu’nun dunyası başkalarıyla şenelmiş bir dunyadır dememiz gerekirdi devamında. Peki, şen midir? Hayır. Bu dunya şimdide konumlanarak butun hayatiyetini şimdiden ve şairin sozlerinden alır. Ylk okuyuşta kendini ele vermeyen bir şiir yazıyor Kuçlu. Bu şiirdeki dunyevilide, metafizide prim vermeyişe tamam, fakat geniş bir kişisel dunyadan haberler getiriyor mu bize. Sanırım açılmamış ve haberleri gizleyen bir dunya bu. Yeterince açık dedil Evren bize, ancak vaadi var: bir çetin cevizin tadı: “Cesedimi çidneyerek ancak /Anlaşılır dunya adır adır”. Fakat tarihsizdir. Bir gerçeklik, bir zemin veya uzak anısı olan bir butunluk olarak bile tarih yoktur şiirde. Çok belirgin bir yokluk oldudu ve gozum aradıdı için vurguluyorum bunu. Ylla Abdi’si olması gerekmiyor, Melahat’i veya Taha’sı olmadıdı için –şair bilincini vicdana nasıl ulayacak mesela?- şiir tum gucunu konuşan oznenin şahsiyetinden –bireysel trajedisinden- almak zorunda. Ancak Evren’in dunyası belki soduktur, fakat karanlık ve kederli bir dunya dedildir. Teste muhtaç bir sezgim var: şair, kendi şiirsel eyleminin sonuçlarına vahşi bir inançla badlanmış dedil, tabir caizse oyunculdur. Dedme şairin de sıklıkla duçar oldudu saflıdı kaybetmekten soz ediyorum aslında. Şiirle aramızda gerili Şiir fikrinin yol açtıdı sodukkanlı duruşu kastediyorum; akılla biçimlenmekten, denetimli yazmaktan, diş bilemeden. Bu denetim, neyse ki italik kısımlarda sekteye udruyor. “Stop” şiirinde kendini durdurmak istercesine stoplarla başlıyor şiire, fakat şu bolumde denetim bozulur ve şairin ben’i istedidimiz kuvvette belirir, imgelem başkalarından sıyrılmakta ve o sevinçsiz gulme tam da Evren’i anlatmaktadır: “Buraları senin nefretin ısıtabilir bu saatten sonra / Onlara nefretin anlatabilir daha fazla tahammul edemedidimi / Artık aşama aşama / Boyle gule gule aralarından çekildidimi”. “Stop”u da içeren son bolum C.A.S.U.S şairin “ruyaların peşinde” dunyasını ele veren iyi şiirlerden oluşur. Şiirler bu açıdan sondan başa dodru sıralanmış gibidir. Buradaki duzensiz enerji şairin Şiirle dolu belledini geçici olarak askıya almasını sadlamıştır.
Bu yazıda teknik meselelere girmedim, sadece şairlerin dunyasına dedinebildim. Her iki kitap da başka incelemelere gereksinim duymaktadır.

(Bu yazı Yeni Şafak Kitap ekinin Haziran (2012) sayısında yayınlanmıştır)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here