´´Şairin kendi sesine bakarım´´

0
206

—Hayatınız şiirden geçmeseydi ne dedişirdi?

Sanırım hayat dedidim hayat olmazdı. Hayatım tam karşılıdını bulmamış olurdu. Hayatımızdan şiir geçmeseydi sanırım daha çok yalnızlık geçerdi!

—Şiir olmasaydı nasıl bir yaşamınız olurdu?

Ovada bir yaşam olurdu, duz yazı’da. Şimdi vadi, engebe, dad etedi, iniş ve çıkış. Dalgalı. Zaten kalp cihazı da duz çizgiyi gosterince olum oluyor biliyorsunuz!

—Şiirle kişi olçulur mu?

Elinizdeki olçum cihazınıza badlı! Şiir aslında bir yaşamolçerdir.

—Şiir ve şahsiyet yan yana gelebilir mi?

Elbette. Şiirin kendisi bir şahiyettir ve şahsiyet sahibidir. Şahsiyetsiz şiiri insana işlemez zaten…

—Yçinde yer aldıdınız dunyada şiirin harbi kıymeti var mı?

Tek kelimeyle yok. Ama siz şiiri bir kıymet aracı olarak gormuyorsunuz. Karşılıksız bir aşk. Oyle olmasaydı bunca zaman bu ilişki yurumezdi zaten.

—Şairler anlaşılmaz varlıklar mıdır, oyleyse onları derin kılan vasıflar nelerdir?

Şair e insan olduduna gore anlaşılmalıdır. Şairin dider insanlardan farkı dunyayı farklı algılamasıdır. Daha geniş bir perspektiften aynı anda empati ve duygusallıkla bakmasını bildidinden dider insanlardan farklı bir gozlem yetenedi ve detaycılıdı vardır. Bu da şairi sıkıntılı bir adam/kadın yapar. Temel unsur budur. Her şeyin fazla farkındalıdında olmak. Bu yorar şairi. Bu yorgunlukla derinleşir.

—En çok hangi anlarınızda şiire ihtiyaç hissedersiniz?

Bu noktadan sonra bir çıkış yolu yoktur derim bazen kendime. Bu iş bir milim oteye gidemez. Yşte o anda her şeyi bırakır açar bir Ylhan Berk şiiri okurum. Bir Mustafa Koz şiiri. Bir Metin Altıok şiiri. Mesela. Ya da dider şairleri. Bir Ybrahim Tenekeci bir Ali Ayçil…

—Şiirin vazgeçilemez kılan ozellikleri nelerdir?

Yaşıyor olması yuzyıllardır ve çadlar boyunca…ve insanda…

—En çok hangi şairleri donup dolaşıp tekrar okuyorsunuz?

Yukarıda bir takım isimleri saydım. Aynılarını soylemeyeyim burada. Haydar Ergulen, Enis Batur, Sureya Berfe, Guven Turan, Sina Akyol, Koray Feyiz, Huseyin Alemdar, Huseyin Peker, Selami Karabulut, Fuat Çiftçi, Veysel Çolak, Ebubekir Erodlu, Gulten Akın, Birhan Keskin, kuçuk Yskender, Hilmi Yavuz, Suha Tudtepe, Hulki Aktunç, Ozkan Mert, Cahit Zarifodlu gibi… Bir çodu da bir çırpıda aklıma gelmedi. O kadar çok şairi geri donup karıştırdıdım zamanlar oluyor ki…

—Bugun dergilerde yayınlanmakta olan şiirlerin hangi yonleri sizce daha dikkate deder?

Oldukça ozgun olmaları. Ayrıksıotu, cesaretli, benlikli, kendi sesini bulmuş çok şiir okuyorum. Bu onemli.

—Yşçileri anlatan bir şiir neden yazılmıyor, varsa kimler yazıyor?

Bence bolca yazılıyor. Seksen şiiri şairleri halen bu damarı gunumuzde de surduruyor. Benim bile birkaç tane işçi şiirim var. Hatta en son tutun işçilerinin eylemini destelemek amaçlı maden işçilerinin eylemlerini desteklemek amaçlı 40 şair bir araya gelmiş birer dizeden bir şiiri beraber kotarmıştık.

—Şiirin mimari ozellidi yapı olarak sadlamlıdı mıdır, bir şiiri sadlam kılan ozellikler nelerdir?

Bir şiiri sadlam kılacak ozellikler kuvvetli ve ozgun bir dil, yalınkat bir govde, çok anlamlılık, çadrışım zenginlidi ve sadlam imge yapısı. Ve okuyanına hemen butunuyle teslim olmama.

—Şiirin hikaye sanatı karşısında veya yanında konumu ve hikaye sanatından faydalanma olçusu veya derecesi nedir?

Hikaye daha duşsel bir alan kurdudu için şiirde yaratıcılıdı olumlu etkileyip, geliştirebilir. Hikayeyle beslenen şiir farklı bir bakış açısı ve şairine farklı bir dil katabilir. Şiirin evrenini genişletir. Bir duşsel zekanın oluşmasına ve şiirin başka bir dunyadan seslenmesne imkan tanıyabilir.

—Bir şiirin iyi mi kotu mu olduduna nasıl karar verirsiniz? Yapı sadlamlıdı mı içerik yodunludu mu? Nedir?

Bir defa şairinin kendi sesine bakarım. Ykinci olarak şiirde gizli, içten bile verilmiş olsa bir butunluk mevcut mu onu ararım. Şiir okuyanını sada sola mı savuruyor yoksa okudukça belli bir noktaya mı topluyor. Kendine has imgelerinin bulunmasını ararım. Sıradanlıktan uzak eskitilmiş imgelerden uzak bir dil ararım. Elbette bir duygu geçmeli. Bodazınızda bir dudumlenme yaratmalı.

—Yletişim araçları şiir sanatından hangi olçulerde faydalanıyor, bir ornek verebilir misiniz?

Bir defa hızlı yayılımını sadlıyor ve kısa zamanda çok insana ulaşmasına yardımcı oluyor. Aynı zamanda bu durum hızlı deformasyonu da yanında taşıyor.

—Çıkmazda olan şiirin çıkmazda oluşundan kurtuluşuna dair emareler var mı, varsa hangi şiirler?

Şiirin çok da çıkmazda oldudunu duşunmuyorum. Aksine kendini farklı girizgahlarda geliştirdidini ve yeni neslin farklı bir biçem ve biçim algısı bile olsa belli kanallardan şiiri besledidini duşunuyorum.

—Dergi editorlerinin şaire gerçek dederi verdidini duşunuyor musunuz?

Dergi editorune badlı. Ama hemen hemen hepsinin bir koşuşturmaca da bodulup aslında çok adaletli de davranamadıdını duşunuyorum. Ama hayatın kendisi bir bodulma sureci dedil mi. Aynı anda her şeye yetişemeyip bazı detayları atlıyorunuz. Belki de detay da kalmamayı odrenmek lazım hayatta. Biraz daha on plana çıkmak için ya da daha fazla mucadele.

—Bugunun ihtiyacı olan bir şiir, sizce hangi şiir turunu gerekli kılar, ille de gerekli kılar mı?

Ben imgeci, içeridi geniş, kucaklayan, dalgalı, mudlak, derin, okundukça okunan, her defasında farklı amlamlar ve imge yodunluduyla okuyucuyu kucaklayan şiirlerden yanayım. Ve şiir nispeten yaşadıdı gunu de yansıtmalı ve yer yer tarihin belli referans noktalarına da tanıklık etmeli. Hem gunceli taşımalı hem de guncelin altında ezilmeden gelecede kalabilmeyi başarmalıdır.

Şiir zaman zaman gunumuzde boşluda duşebiliyor. Anlam oyle yerle bir oluyor ki o zaman insanla şiirin badı kalmıyor. Bu bad kopmamalı.

-‘Şiirle duşunmek’, şiirle birlikte duşunmek mi yalnızca şiiri duşunmek mi? Duşuncenin şiir içindeki yeri ne olmalıdır?

Duşuncenin çok da şiirin içinde yer aldıdına katılmıyorum. Şiirin geliş ve oluşum anı tamamen impruvize olur. Siz de neler oldudunu pek anlamazsınız. Bir akış halidir. Bir metaforun peşine gidersiniz. Dallanır, budaklanır adaç olur. Duşunce şiir kabataslak çıktıktan sonra ince veya kalın işçilidinde başlar. Kalın işçilik dedim bazen şair adacı kokunden keser atar!

—Sizce şairin siyasi bir konum alışı bugunun koşullarında mumkun mudur, şairi siyasi konjonktur karşısında nerede konumluyorsunuz?

Bugun itibariyle zor. Toplu mucadeleyi gerektirecek, peşinden suruklenilecek ve mucadele gerektirecek bir durum olmalı. Ve o yaşanmalı. Toplu bir duruş ve anlayış. Hangi konuda olursa olsun bu gelişmeden siyasi bir konumlanma olmaz. Olur da yapay olur. Gunumuzdeki gibi!

— Turkiye’nin temel meselelerinin şiirde tartışıldıdını duşunuyor musunuz?

Hayır. Yşte siyasi bir şiir çıkması için bir dikte, dayatma, zorlama olması lazım. Aslında oraya dodru bir gidiş de yok dedil! Ama sanki şairlerimiz bundan çok da etkilenmiş dediller. Oyle olsa idi bu şiire çokça yansırdı.

Poetik Haber sordu

Mustafa Ergin KILIÇ yanıtladı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here