Şair Kimyagerdir!..

0
671

ŞAYR KYMYAGERDYR!..

Mustafa Celep

\"\"

Sözlerimin anlamı beni ürkütmüyor, aksine cesaretli kılıyor, burada, bu klavye başında korkaklara özgü mücahitlik de yapmıyorum. Yaşıtlarımın dünyaya meyletmesi karşısında tedirginlik de duyuyor dedilim. Benim için şiir, dünya ile aramdaki büyüyü bozmak için var. Şiirin zihnimdeki anlamı, büyü bozumundan ibarettir. Yazdıdım her şiir, dünya ile aramı daha çok açıyor, gergin makaslarla dünyanın bilinen anlamını bozup yeniden düzenliyorum. Şair, dünyada olan ama dünyadan olmayandır bana göre. Ve böylece şiire, şiirin anlam alanına meylediyorum. Gerilimli bir ırmak gibi. Patlayan silahlar gibi. 

Şairin simyager olma nitelidi günümüzde geçerlidini yitirmiştir artık. Oysa Modernist şair, dünyanın anlamını berkitmek için şiir yazıyor. Bu ise şiir okuyucusunun dünyaya meylinden başka bir işe yaramıyor. Okur nezdinde şiir, uyuşturucu bir işlev yükleniyor ve bambaşka ve renkli hayaller dünyasında devinip duruluyor. Çınlayan bir udultudur şiir. Yşin aslını, dünyanın nemenem bir şey oldudunu, ne için var oldudumuzu ödrenmek için şiir okuruz. Ve böylece şiir okuyarak dünya hayatını güzel gösterenlerin iç yüzünü açıda çıkartır, maskelerini alaşadı ederiz. Yaşıtlarımın dünyaya meyletmesi karşısında üzülmüyor, kalemimin şiddetini artırıyorum. Ürksün şiirimden dünya! Tedirgin ruhlar temkinli yaklaşsınlar ona. Sevilmeye dedmeyecek kadar olgunlaşsınlar dünya karşısında. Ve dünyayı şiirle karşılarına alsınlar. Alaşadı etsinler onu, yuhalasınlar.

Şiir dünyaya pes etmemek için var. Şairin büyüyle, hayalle işi gücü olmaz, olmamalı. Aksine gerçedin dilini konuşur şair, şiirine karakterini veren de gerçek duygusudur. Fikretmek için şiir yazmıyorum, dünyaya pusu kurmak için tetikte bir algıyla şiirimi oluşturmaktan ibaret bütün çabalayışım. Malzemelerimi yani ki sözcükleri ve imgeleri karıp karıştırarak büyüsel bir etki sadlamak benden uzak dursun. Şiirsel etki sadlanacaksa bir kimyagerin çalışması gibi disiplin içerisinde ve bir bomba etkisinde ve etkileyicilidinde olmalı ve inşa edilmeli şiir. Bu yüzden OCTAVYO PAZ, ‘Dünyayı etkileyecek güçte bir eylemdir şiir’ dememiş miydi? Şair eyleme tempo tutmalı ve dünyanın kara büyüsünü bozup dadıtmalıdır. Şiir bir temaşa sanatı dedil, dünyaya tuzak kuranların biricik silahıdır. Bir tapınç nesnesi olan dünya karşısında şair, bir kimyager tavrı takınmalıdır artık. Taraflar birbirinden razı dedil, şair dünyadan yana taraf olmuşsa akıl almaz bir bilinçsizlikle zokayı yutmuş demektir.

Yoksulların adaleti kuşatsın ruhunuzu. Ve her yoksul bir kimyagerdir. Dua kadar derin bir silah taşır benlidinde. Öyleyse yoksulun şerrinden korkun. Korkun şerrinden yoksulun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.