Temrin Düşünce ve Edebiyat Dergisinin 94. Sayısı (Mart – Nisan 2019) Çıktı!

0
160

TEMRİN DÜŞÜNCE ve EDEBİYAT DERGİSİ MART-NİSAN SAYISI

Merhaba,

94.sayısı ile yeniden okuruyla buluşan Temrin, yine özenli içeriğiyle edebiyat ve fi­kir dünyamıza katkı sunabilme gayretlerini sürdürmektedir. Gerek ülkemiz gerekse dünya kültür ve düşünce zenginliklerini okurlarla buluşturabilmek, en önemli ama­cımızı oluşturmaktadır. Bu yoldaki disiplinli çalışmalarımızın faydalı olabilmesi ve takdirlere mazhar olabilmesi umuduyla, bu sayıdaki eserlerin sunumuna geçiyoruz.

Bu sayımıza; Ahmet Avcı, Dargınım Dünyaya ve Murat Halıcı, Valentinaadlı dize­leriyle katkı sunuyorlar. Arthur Rimbaud’nunDerbederliğim başlıklı şiirini Aysel Mutlu, SayyaraToyçiva’nınİstanbul Affet adlı şiirini de MarufcanYuldaşev dilimize çevirdiler. Cumali Şabanov’un üç ayrı şiiri de Türkçe çevirisi ve Özbekçenin özgün harf ve grameriyle sunuluyor okurlarımıza.

Bu sayımızda; Hatice Dökmen, Neden Yazıyorum başlıklı denemesini kaleme aldı. GözelUmurova, Zülfiye’nin Sanat Dünyasının Şiirsel Manzaraları, Recep Şükrü Güngör de Kapalı Perdeler adlı öyküleriyle içeriğimizde yer alan diğer yazarlarımız­dan.

Tanıtım, tahlil ve eleştiri konulu yazılarımızı hazırlayan yazarlarımız ve kaleme aldıkları yetkin metinler şu sıralamayla okurlarımıza sunulmaktadır. Alper Kaya, Hüsnü Arkan’a ait, Ölü Kelebeklerin Dansı başlıklı kitabın ayrıntılı bir değerlen­dirmesini yaptı. Mustafa Karataş, Prof.Dr. Ali Akar’ın, Oğuzların Dili, Eski Anadolu Türkçesine Giriş adlı eserini bilgilendirici bir kaynak duyarlılığıyla tahlil etti.

Aşur Özdemir de OralxanBökey’in, Öz OtıñdıÖşirme / Ocağını Söndürme romanı hakkındaki sosyal ve edebi derinlikli bir incelemesiyle bu sayımızın yazarlarından oldu.

Bağımsızlık Dönemi Özbek Romancılarından Seçmeler başlıklı inceleme yazısını, DilshodaMubarakova’nın kaleminden okuyacaksınız.

JavlonJovliyev’den Hüseyin Baydemir’in aktarımıyla sizlere sunduğumuz anılar üzerinde temellendirilmiş Buhara, Buhara, Buhara adlı yazı da içeriğimizin son metni olarak bu sayımızda sizlere ulaşıyor.

Yeni bir sayıda buluşabilmek umuduyla iyi okumalar.

Hasan Parlak

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.