Tavşan Yılı | Esra Okutan | Eskimeyen Kitap

0
757

ESRA OKUTAN

“TAVŞAN YILI” ÜZERİNE DEĞİNİLER

Yaşadığı kent, cazibesini yitirmişti ve artık orada mutlu değildi, boğulacak gibi oluyordu. İşi, ona sıkıntıdan başka bir şey vermiyordu. Kentteki insan ilişkileri katlanılmaz boyuttaydı. Yıllarca yaşadığı bu kaos ortamından kaçmak tek çözüm olmuştu artık onun için. Kaarlo Vatanen’ in artık dönüşmekten başka çaresi kalmamıştı. Özgürleşmenin ilk adımı da dönüşmekti. Her şeyi geride, o kaos ortamında bırakıp Finlandiya’ nın ormanlarına bıraktı kendisini.

Özgürlüğe ilk adım bir tavşan ile oldu. Kaarlo Vatanen, bir muhabirdi ve bir iş gezisi için fotoğrafçı bir arkadaşıyla Helsinki’ den yola çıkmıştı. Ormanlık bir alandan geçerlerken bir yaban tavşanı arabanın önüne atlayınca, çarptı ve tavşanın bacağı kırıldı. Korkarak ormana kaçan tavşana yardım etmek isteyen Vatanen, onu buldu ve tedavi etmeye çalıştı. Arkadaşı onu beklese de Vatanen artık yeni bir hayata doğru yol almaya başlamıştı. Geri dönmedi ve tavşanı sahiplenip beraber ormanın derinliklerinde yaşamaya başladılar.

İki farklı hayat sunuluyor bize. Bir yanda kaos olarak adlandırdığı modern toplum, kent yaşamı; bir yanda da o toplumdan yüz çeviren, doğaya kaçan insan. Yıllarca kaostan beslenen insanın, o hayatı tamamen terk etmesinin de imkansız olduğu mesajını net bir şekilde anlatıyor bize.

Aylarca Helsinki’ ye dönmemiş, Finlandiya’ nın dondurucu soğuğunda tavşanıyla beraber çekildiği dünya ile kendisine güçlü bir imaj yaratmıştır. Onun bu tavrı, ardında bıraktığı dünyayla uzlaşamayan bir anarşisttir eleştirmenlerin gözünde.

Paasilinna bu eserinde, Finlandiya’ nın göz alıcı doğası ve hayran bırakan göl manzaraları, ormanların sonsuz güzelliklerini anlatmasının yanı sıra yer yer ironi ve ince bir mizahla yozlaşan kent yaşamını sergilerken, toplumdaki bozulan ilişkileri ve Fin hükümetini alaycı bir tavırla eleştirmekten de kaçınmıyor.

”Tavşan Yılı” kent insanının ihtiyacı olduğu bir hayatı anlatıyor okuyucuya; özgürlük kavramının ne olduğunu da.

Künye

Kitap adı: Tavşan Yılı

Kitabın yazarı: Arto Paasilinna

Çeviri: Cenk Pamay

Domingo Yayınları

İlk basım yılı: 1975

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.