Suflileşme komedi anlayışına nasıl yansıdı?

0
143

Barış KAVAS

SUFLYLEŞMENYN AÇIK BYR TEZAHURU OLARAK
KOMEDY ANLAYIŞINDAKY DEDYŞYM

Her şeyin daha iyiye gittidini soyleyebilir miyiz? Eskiye gore daha guzel bir yaşamın içindeyiz diyebiliyor muyuz? Bazılarınca eski yeni ayrımı yoktur. Eskiden de kotuler vardı, şimdi de var. Eskiden de iyiler vardı, şimdi de varlar. Bu muhakeme tarzına gore yaşadıdımız çad, eskiden oldudundan daha farklı dedil. Bu muhakeme tarzına gore modernizm, postmodernizm uzerinde durulacak; belli bir hassasiyetle okumaya tabi tutulacak şeyler dedil. Yine bu muhakeme tarzına gore içinde bulundudumuz çad bizi ekstra bir imtihana tabi tutmuyor.

Oysa ki bugun modernizmin ve postmodernizmin bulanıklaştırıcı etkisi netlik bırakmıyor. Her birimiz buyuk bir keşmekeşe mahkumuz. Bilhassa postmodernizmin pişkin umursamazlıdı bizi bize yabancılaştırıyor. Halbuki biz muhkem bir kitaba iman etmiş insanlardık. Selin ustundeki çerçop gibi suruklenip gitmemeliydik, selin ustundeki çerçop gibi suruklenip gitmemeliyiz!

Bugun bahse konu edecedimiz mesele tam da yukarıdaki mulahazalarımızın bir ibreti mesabesinde. 80’li yılların komedi anlayışıyla, şimdilerin;2000’lerin komedi anlayışındaki uçurum bizim bahsettidimiz savrulmanın çok açık bir tezahuru.

80’lerin, 90’ların komedyenleri kimlerdi? Zeki Alasya-Metin Akpınar.1975 yapımı “Petrol Kralları” filmini kısaca ele alalım ornedin. Senaryosu ve yonetmenlidi Zeki Alasya’ya ait bu film, Zeki-Metin filmlerinin karakteristik ozelliklerini taşımanın yanında bugunle kıyaslandıdında çok temiz, çok çok naif bir espri anlayışıyla oyle samimi bir mizah yakalıyor ki yıllara meydan okuyor, bugunku hakim komedi anlayışına nazaran çok asil kalıyor.

Esprilerin hiçbiri belaltı dedil. Sozumuzu sakınmadan soyleyecek olursak “Celal ile Ceren”i izleyin, sonra “Petrol krallarını izleyin ve aradaki yozlaşmanın, suflileşmenin vahameti karşısında oturun adlayın.

Komedi olsun, dram olsun şu anki Turk Sineması’nın eksidi hikaye eksiklididir. Hikaye yok ortada ne var hiçbir reel karşılıdı, hiçbir insani sıcaklıdı olmayan seyircinin libidosunu esas alan bir komedi anlayışı var.

“Petrol Kralları”na bir bakıyorsunuz bir hikaye var ortada. Karakterler var. Daha senaryo aşamasında karakterizasyon, hikayenin akışı, esprilerin hikayenin akışıyla uyumluludu, herkesin kendinden bir şeyler bulabilecedi sahici ve sıhhatli bir komedi anlayışı.

Son ve sonuç olarak içimiz sızlayarak şunu soyluyoruz. Dunun komedyenleri Zeki Alasya-Metin Akpınar, bugunun komedyenleri Cem Yılmaz, Şahan Gokbakar. Hepimiz şunu itiraf ediyoruz. Allah’ım biz nereden nereye geldik? Ve bu gidiş nereye?

Paylaş
Sonraki İçerikHEP BiR YOL HALi UZERE

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here