Sozcuklerin Sonsuz Yası´nda Buluşmak..

0
152

SÖZCÜKLERYN SONSUZ YASI’NDA BULUŞMAK

Mustafa Celep

1982 Dodumlu Şair Volkan Odabaş’ın şiir/şair üzerine denemelerini içeren düzyazıları Mühür Kitaplıdı’ndan Sözcüklerin Sonsuz Yası adıyla yayınlandı. Volkan Odabaş’ın şiirlerine dair genel bir kanaat sahibi dedilim, ismini ilkin Kertenkele dergisini çıkaran Muammer Yavaş’tan duymuştum. Şiir üzerine düşünen, şiiri ciddiye alan bir isim Odabaş. Şiirleri çözümlerken dil üzerinde yodunlaşıyor daha çok. Şiirlerin ses, imge, anlam yönünü metaforlar üzerinden giderek öznel bir çözümlemeye tabi tutuyor.

Hassasiyetle durdudu konulardan biri de ‘şiirde zaman ve zaman algısı’.. Kitabında izleksel okumayı sürdürdüdü konulardan bir dideri Türk şiirinde Ykinci Yeni’den bugüne devam eden ‘erotik damar’.. ‘Sivil Ytaatsizlidin Karşı Devrimi’ yazısıyla şiirin iktidar karşı oluşunu ve iktidar problemini ele alıyor. Şiirlerini çözümsel bir okumayla didikleyip ele aldıdı şairler şu isimlerden oluşuyor: Gonca Özmen, Berna Olgaç, Haydar Ergülen, Veysi Erdodan, Cihat Duman, Gültekin Emre, Ylhan Berk, Cemal Süreya, Rüstem Gürler, Abdulkadir Budak.. Yer Yara Kabudu kitabı ekseninde Mustafa Ergin Kılıç ile bir söyleşi yer alıyor ayrıca kitapta.

Volkan Odabaş’ın titizlendidi konular ve meseleler göz önünde bulunduruldudunda 80 Kuşadı tarafından tartışılan birçok konunun bugünün anlayışıyla yeniden ele alınıp konuşuldudunu görüyoruz. Dil, imge, anlam, ses ve sözcükler üzerinde odaklanmalar, Odabaş’ın zihnini epey meşgul etmiş. Odabaş’ın eleştirel bir gözle baktıdımızda bir handikapı varsa o da farklı dünya görüşlerine mensup şairlerin şiirlerini okumaktan uzak duruşudur. Şiir anlayışının temeline ‘insan’ı koyan bir görüş, fizik ötesi konuları mesele edinen şairleri de görmeliydi diyoruz. Sözcüklerin sonsuz yasını tutan genç bir şairin problematike ettidi konular, ebediyeti, sonsuzludu da kapsıyor olsa gerek. Kapsamayışının nedeni, şairin hayatı, insanı, dodayı ve dider nesneleri diyalektik bir gözle okuyuşundan ileri geliyor daha çok. Yine de şiir üzerine düşünüşü önemli Odabaş’ın. Mühür Kitaplıdı, genç şairlerin şiir görüşlerini bir araya getirip toplamak, bir kitap olarak yayınlamakla güzel işlere imza atıyor. Sözcüklerin Sonsuz Yası, şiiri üzerine metaforik okumalar toplamı.

Tebrik ederiz.

Paylaş
Sonraki İçerikHEP BiR YOL HALi UZERE

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here