´´Somut da şiirin konusudur, metafizik de.´´

0
226

—Hayatınız şiirden geçmeseydi ne dedişirdi?

Ylk şiirlerimi yazarken şair olayım ya da kitabım çıksın gibi duşuncelerim olmadı. Şiir kitabım ve dergilerde yayınlanan yuzu aşkın şiirim bir sonuç oldu. Şu anda her istedidimde şiir yazabiliyor dedilim. Şiir yazacak koşullar oluştudu zaman sanırım yazmak benim için bir ihtiyaç. Ama hayatımın her doneminde şiir olmadıdını duşunursek, hayatımda çok şey dedişmezdi diye duşunuyorum.

—Şiirle kişi olçulur mu?

Şiirle, konuşma ile ya da yazısı ile hiç kimse olçulemez. Onemli olan insanın ne soyledidi dedil, neyi yaşadıdı.

—Şairler anlaşılmaz varlıklar mıdır, oyleyse onları derin kılan vasıflar nelerdir?

Şairlerin kimi davranışları toplumca anlaşılmaz. Birçok şair onune gelen kariyer ya da maddi olanakları onemsememiş, dergiye daha fazla zaman ayırmak udruna parasızlıda, maddi sıkıntılara razı olmuştur. Sozgelimi bugun devlet dairesinde iş edinebilmek için Kpps Sınavında ter doken gençleri duşundudumuzde, 1973 yılında Sezai Karakoç’un Maliyedeki gorevinden istifası topluma tuhaf gelebilir. Şairlerin iç dunyasına gelince, kimse bir şairin iç dunyasını tam olarak çozemez bence. Sadece kesin olmayan bilgilere ulaşılabilir. Yoruma dayalıdır.

—En çok hangi anlarınızda şiire ihtiyaç hissedersiniz?

Şiir yazmak için bir şeyler sizi etkiler. Bazen kendinizin duygularını, bazen başkalarının duygularını yazarsınız. Bir çocudun simasında birkaç saniyede gordudunuz huzun size sayfalarca şiir yazdırabilir. Şiir yazma vakti gelince bazen kalemi alırsınız, bazen alamazsınız. En çok huzun şiir yazdırır.

—Şiirin vazgeçilemez kılan ozellikleri nelerdir?

Şiiri vazgeçilmez kılan onun dider yazı turlerine gore yazara daha ozgur alanlar sadlaması. Şiirde katılaşmış kurallar, duvarlar yok. Somutta şiirin konusudur, metafizikte. Şiirde başlangıç ve son olmak zorunda dedil. Şiirin en onemli avantajları bence bunlar.

—Bugun dergilerde yayınlanmakta olan şiirlerin hangi yonleri sizce daha dikkate deder?

Dergilerde yayınlanan şiirleri iyi takip ettidimi duşunuyorum. Elime aldıdım dergideki şiirlerin tamamını mutlaka okurum. Bir rakam vermek gerekirse dergilerde okududum on şiirden biri ya da ikisi bana hitap eder. Dergilerde yayınlanan çodu şiirde karmaşa ve laf ebelidi hakim. Bir şiiri bedenmem için içersinde buluş olmalı. Bazen dergilerde tanınmış şairlerin “avami” şiirleri yer bulabiliyor. Editorler sırf isim olsun diye yayınlıyorlar. Bence gençler daha iyi. Tabi yaş olarak ihtiyar olsa da şiiri genç olan şairlerimizde var. Onları saygı ile selamlarım.

—Şiirin mimari ozellidi yapı olarak sadlamlıdı mıdır, bir şiiri sadlam kılan ozellikler nelerdir?

Şiir aslında tudlaları kelimelerden oluşan bir mimari eserdir. Harcı ise şiirin yaşanmışlıdı, duygusudur. Şiiri sadlam kılan cumlelerdeki buluşlardır ve içersindeki epistemolojidir. Yenilidi, ozgunlududur. Ama maalesef taklit yapan şairlerde var. Bu uzucu.

—Bir şiirin iyi mi kotu mu olduduna nasıl karar verirsiniz? Yapı sadlamlıdı mı içerik yodunludu mu? Nedir?

Yçerik ve yapı birlikte olmak zorundadır. Birisi eksik oldudunda şiir yarımdır. Yçersinde anlam olarak tezat varsa ya da içi boşsa, şiirin şekli ne olursa olsun ortada şiir yoktur.

—Yletişim araçları şiir sanatından hangi olçulerde faydalanıyor, bir ornek verebilir misiniz?

Yletişim araçları şiiri kullanabilir mi bilmiyorum ama şair iletişim araçlarını kullandıdı surece şiirini okuruna ulaştırabiliyor. Kitap da iletişim aracıdır, dergi de.

—Çıkmazda olan şiirin çıkmazda oluşundan kurtuluşuna dair emareler var mı, varsa hangi şiirler?

Şiir çıkmazda dedil. Tam tersine 2000’ li yıllardan sonra çıd gibi buyuyor. Deneysel şiir denen bir şey var. Yhtiyarlar dirense de, deneysel şiir olur mu dese de şiir deneydir zaten.

—Dergi editorlerinin şaire gerçek dederi verdidini duşunuyor musunuz?

Dergi editorleri kendi şair olsa bile şiire yeterince deder vermiyor. X dergisinin editoru yazı gonderenlere dondudunu, ancak şiir gonderenlere donemedidini soylemişti (bunun nedeni dergilere çok şiir gelmesi olabilir). Bazı dergilerde yazısı yayınlanan yazarların isimlerine kapakta yer verilirken, şairlerin isimleri yer almıyor. Uzun yıllar yayın yapan kimi dergilerde şiirler kenara-koşeye oyle sıkıştırılıyor ki sanki “kaç cm2 tutacadının” hesabı yapılıyor. Yayınlamasalar daha iyi.

—Bugunun ihtiyacı olan bir şiir, sizce hangi şiir turunu gerekli kılar, ille de gerekli kılar mı?

Bugunun ihtiyacı olan şiir turu yeniyi bulmayı zorunlu kılar.

—Sizce şairin siyasi bir konum alışı bugunun koşullarında mumkun mudur, şairi siyasi konjonktur karşısında nerede konumluyorsunuz?

Kimi dergi editorleri hep şairin toplumsal şiir yazması gerektidinden dem vurur durur. Şaire illa politik bir misyon biçmeye çalışır. Oysa onların politik fikrine aykırı bir şiir yazıp gonderen olursa hemencecik hoplarlar. Toplumsal diyorsanız açık olmalısınız. Sizin fikirlerinize zıt şiirlere de açık olmalısınız.

— Turkiye’nin temel meselelerinin şiirde tartışıldıdını duşunuyor musunuz?

Bazen şiirinde ulkeyi kurtarmaya çalışan, genelde hece olçusu ile yazan şairler tureyebiliyor. Gulup geçiyorum.

Poetik Haber sordu

Yusuf BAL yanıtladı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here