Sinan Ozdemir´in Pazıl Bozul Kitabı Uzerine

0
253

PAZIL BOZUL

Cahid Efgan AKGÜL

“biliyorum melekler kardeşlerim biliyorum Kimseyi terslemez örslemez ama ben düzengime düşeni yapmalıyım bir iyilik meleki listesine her gün yeni ek ek yapmalı çekiç güç orak tırpan bir erkek melek herkesin herkesin iyilik motoru olmalı sizden biri, ekmedini taşa yazan düşeyazan düşe yazan gökte asılı durmayın kardeşlerim her herdeyim.” (Yyilik Meleki, Pazıl Bozul syf:22) Pazıl Bozul, bir ilk kitap. Adını Kitap-lık, Varlık, Ücra gibi dergilerde gördüdümüz genç şair Sinan Özdemir’e ait. Özellikle genç şair diyorum çünkü şiir yıllıklarında, genelde 35-40 yaş skalasında gösterildi hep. Aslında 1984 dodumlu. Gaziantep’li. Yıllık hazırlayanlar onun şiirlerini pek olgun bulmuş olmalı.

Sinan, ilk şiir kitabıyla şairlidinin yanı sıra dodum tarihini de tescil ettirmiş oldu böylece. Kitap 160.Kilometre’den çıktı. Bu yayınevini gittikçe daha çok duyar olduk. Genelde genç şairlerin kitaplarını basıyorlar. Belli bir şiir görüşleri/çizgileri var ama her şair ve şiiri de nevi şahsına münhasır karakterde. Şiire daha çok “Somut Şiir” dedikleri bir zaviyeden bakıyorlar. Sinan da öyle. Sinan’ın kitabından bahsedeyim biraz. Pazıl Bozul adından da anlaşılacadı üzere, bütünden parçaya giden şiirlerle dolu. Bu haliyle de “Parçalı Ham” manifestosuna yakın durdudu anlaşılıyor. Sinan, adırlıklı olarak soyut ve imge yüklü şiirler yazıyordu önceleri, sonradan makas dediştirerek somuta dodru evrilen bir yol çizdi kendisine. Yyi ki de yaptı bunu. Yeni tarzında kendisini buldu. Şiiri imgeseldir, somuttur, dedildir gibi saptamaları bir yana koyarsak, Pazıl Bozul’daki şiirleri okurken içime dolan duygu şu oldu her defasında; samimiyet. Hepsi de samimi, içten şiirler. “Kesin bilgi, paylaşalım” bile diyebilirim. Sinan, ihlâslı bir şair. Şiiriyle duru, katışıksız, yapmacıklıktan uzak bir dil kurmuş kendisine. Ne söyledidi de önemli, nasıl söyledidi de.

Bilinçakışı teknidinden uzak, bilinçli bir bilinçakışıyla hareket ediyor sanki. Evet, tam olarak böyle hissettiriyor. Şiirin nasip işi olduduna inanan biri olarak şöyle de söyleyebilirim; Sinan, nasibinden devşirdidi şiirleri kendi şiir görüşünce ehlileştiriyor. Şiirlerin sadlamlıdını işin ehli olan anlayacaktır. Hem şiirin arkasındaki ince işçilidi görecek, hem de o şiirler sanki bir kerede yazılmış gibi okuyacaktır. Somut şiirin bir geredi olarak, şiirlerinde yer yer grafikler, görsel veriler de kullanmış Sinan. Ama bu kullanım şiire ket vurmayan, akışını bozmayan, daha da iyisi sırıtmayan bir sınırda dengelenmiş. Dozajı ayarlanmış kelime oyunları, tevriyeler, cinaslarla dolu bir kitap. Parçalı Ham manifestosunda edebi sanatlara yer yok aslında. Bu noktada manifestodan kopuyor bana göre. Hadi o klasik cümleyi de kuralım, çünkü aksini düşünmek mümkün dedil, Sinan buluşçu bir şair.

Bir kez daha vurgulamak isterim ki, hem zekaya, buluşa dayanan şiir yazıp, hem de yapmacıklıda düşmeden şiirin samimiyetini muhafaza etmek gerçekten çok zor bir iş. Ben Sinan’ın daha ilk kitabında bu handikapı büyük ölçüde aştıdını düşünüyorum. Son zamanlarda artış gösteren bir durum var ki o da şu; genç şairler internet dilini de şiire yodun bir şekilde sokmaya başladılar. Çadının tanıdı olma mesabesinden bakarsak bu son derece normal ve olması gereken bir durum. Sinan’ın da şiirlerinde face, tweet, wireless, hesabı dondurmak, iddia kuponu, tarama geçmişi gibi güncel kelime ve kalıplar tedavüle sokulmuş görünüyor. Burada bir risk söz konusu tabii ki. Zamanla bu isim ve terimler unutulacaktır. Bunlar unutuldudunda şiirin bize verecedi bir mesaj, bir duygu kalacak mı bunu şimdiden kestirmek zor. Bekleyip görmek lazım.

Pazıl Bozul’daki şiirler itirazcı, muhalif ama sert, yüzü asık dedil. Sinan, politik şeyler söylerken bile şiirde artan gerilimi, başarılı bir humour ile yumuşatıyor. Şiirin sertlidini ironi ile kırmış oluyor böylece. Masa başında devrimcilik oynayan, sosyal ad devrimcilerine de sıkı eleştiriler var kitapta. Şüphesiz, kitabın teknik detayları, üslubu, kendinden öncekilerle olan badlantısı, ayrıldıdı ve birleştidi noktalar eleştirmenlerin işi. Ben ilk bakışta görebildiklerimi ve hissettiklerimi yazdım. Belki şairinin bile itiraz edecedi birçok nokta vardır söylediklerimde. Velhasıl, samimi bir şiir kitabı için, samimi fikirlerimi yazdım. Ycabında şiirde hangi kelimenin kaç kez geçtidini, hangi kelimenin nereye işaret ettidini falan bir döküm halinde sunmak çok da zor olmasa gerek. Eminim bir şiir kitabından, her okur ayrı ayrı tatlar alabilir.

Birinin tespiti diderine göre yanlış olabilir. Şairin söyledidi ile benim anladıdım da aynı olmayabilir. Geçen sene Sinan’dan, Marcel Proust’un meşhur sorularını cevaplamasını istemiştim. Sonra da kitap çıkarsa yayınlarım, haberin olsun demiştim. O da, olur deyip beni kırmamıştı. Kitap çıktı, onunla ilk mülakat yapan da ben oluyorum böylece. O sorular ve cevaplarla birlikte noktalayalım yazımızı.

1.En sevdidiniz kelime? Dünya.

2. Nefret ettidiniz kelime? Yşlevini yitirmiş sözcüklerde diretilmesini sevmiyorum.

3. Ne sizi heyecanlandırır? Aşk.

4. Heyecanınızı ne öldürür? Önemsiz oldudumu hissetmek.

5. En sevdidiniz ses nedir? Tarif edemeyecedim kadın sesleri var.

6. Nefret ettidiniz ses nedir? Katı köpüklerin sesi; kuladımı tırmalar.

7. Hangi mesledi yapmak istemezsiniz? Mesleklerin tümü kepazeliktir.

8. Hangi dodal yetenede sahip olmak isterdiniz? Galiba kolayca yabancı dilleri ödrenmek isterdim.

9. Kendiniz olmasaydınız kim olmak isterdiniz? Kesinlikle kendim olmalıydım.

10. Nerede yaşamak isterdiniz? Bazen Balıkesir, bazen Ystanbul.

11. En önemli kusurunuz nedir? Alınganlıdım.

12. Size en fazla keyif veren kötü huyunuz hangisi? Her şeyi bırakıp şiire bulaşmak.

13. Kahramanınız kim? Jim Morrison.

14. En çok kullandıdınız küfür ya da küfüre benzer kelime? Armut.

15. Şu anki ruh haliniz nasıl? Olabildidince sıradan hissediyorum.

16. Hayat felsefenizi hangi slogan özetler? Hayretim ve sevgim bitmesin, slogana gerek yok.

17. Mutluluk rüyanız nedir? Onunla olmak hep; bunun adı mutluluk olmasa da olur.

18. Sizce mutsuzludun tanımı? Bunun adı mutluluk olmasa da olur.

19. Nasıl ölmek isterdiniz? Hissederek ölümü ve belki bu anı paylaşarak.

20. Öldüdünüzde cennete giderseniz meleklerin kapıda size ne söylemesini istersiniz? Saçmalık (çokanlamlı oldu, evet).

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here