Serdengeçti TYB İstanbul’da Anılacak

0
218

Şiirleri ve yazılarıyla bir döneme damga vurmuş öncü şahsiyet Osman Yüksel Serdengeçti, vefatının 35. yılında TYB İstanbul’da yâd edilecek. Program 10 Kasım Cumartesi günü saat 16.00’da başlayacak.

BB Kültür Daire Başkanlığı ile Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nin birlikte düzenlediği program dizisinin Kasım programında şair ve yazar Osman Yüksel Serdengeçti anılacak. Yaşadığı dönemde duruşu ve davasıyla bugüne uzanan bir köprü kuran Osman Yüksel Serdengeçti’yi Prof. Dr. Abdulkadir Emeksiz, Dursun Ali Taşçı ve Emine Bağlı anlatacak. TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı’nın yöneteceği program, 10 Kasım Cumartesi saat 16.00’da TYB İstanbul Şubesi Kızalarağası Mehmed Ağa Medresesi’nde gerçekleşecek.

OSMAN YÜKSEL SERDENGEÇTİ KİMDİR?

15 Mayıs 1917 tarihinde Antalya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. Ankara Üniversitesi Dil-Tarih-Coğrafya Fakültesi’nde okurken 3 Mayıs 1944’te karıştığı bir siyasi olay sebebiyle okuldan atıldı. Bu dönemde Nihal Atsız ve Alpaslan Türkeş ile birlikte bir süre hapse mahkûm oldu. Tahliyesinin ardından eğitimine devam etmek için fakülteye başvurdu, ancak kendisine izin verilmedi. Bunun üzerine dönemin Milli Eğitim Bakanı Hasan Ali Yücel’e hitaben yazdığı “Yüksek makamın alçak vekiline” sözleriyle başlayan dilekçe yüzünden de yeniden hapsedildi. Cezaevinden çıktıktan sonra da Serdengeçti dergisini yayımlamaya başlayan Yüksel’e yazıları sebebiyle birçok kez dava açıldı. Bunun sonucunda dergi 33 sayısında kapatıldı.

1952 senesinde de Bağrı Yanık isimli bir mizah gazetesi çıkardı. Siyasete atılarak 1965-1969 yılları arasında Adalet Partisi’nden Antalya milletvekilliği yaptı. Sert söylemleri sebebiyle AP’den ihraç edildi. Ayrıca milletvekilliği sırasında kravat takmadığı için uyarı aldı. İkazları dikkate almayınca da genel kurula girişi yasaklandı. Yeni İstanbul gazetesinde de yazılar yazan Osman Yüksel Serdengeçti, 10 Kasım 1983 tarihinde Ankara’da vefat etti. Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Eserleri: Mabedsiz Şehir, Bu Millet Neden Ağlar?, Bir Nesli Nasıl Mahvettiler?, Ayasofya Davası, Mevlana ve Mehmet Akif, Türklüğün Perişan Hali, Gülünç Hakikatlar, Kara Kitap, Müslüman Çocuğunun Şiir Kitabı, Radyo Konuşmaları, Akdeniz Hilalindir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.