Selma Kavurmacıoğlu Kitap Tanıtım Yazılarıyla İlk Defa Eleştiri Haber’de!

0
1356

Selma Kavurmacıoğlu

DOĞU’DAN UZAKTA / Amin MAALOUF

Lübnan asıllı Fransız yazar Amin Maalouf, deneme niteliğindeki kitabı Ölümcül Kimlikler’de ifade ettiği düşüncelerini bu sefer roman türünün imkânlarını kullanmak suretiyle, roman kahramanlarını konuşturarak bir kez daha gün yüzüne çıkarmış âdeta Doğu’dan Uzakta adlı kitabında.

Murad, Adam, Naim, Ramiz, Ramzi, Bilal, Semiramis, Albert, Nidal ve Tania üniversite yıllarında çeşitli fakültelerde okuyan ve farklı dinlere mensup olsalar da çok iyi anlaşıp, birlikte çok güzel vakit geçiren, sahip oldukları özgür ve özgün fikirleriyle birbirlerini besleyen ve bu şekilde olan birlikteliklerinin asla sona ermeyeceğini zanneden gençler…

Ama kaderin ve içinde bulundukları tarihin onlar için planı bambaşka olacaktır ve bu gençlerin büyük bir çoğunluğu doğup büyüdükleri ve gençliklerinin en güzel yıllarını geçirdikleri toprakları terk etmek zorunda kalacaklardır ve dünyanın dört bir yanına savrulacaklardır.

Murad ve daha sonra kendisiyle evlendiği Tania ise kargaşa ve savaşa rağmen sonuna kadar ülkede kalmayı tercih edeceklerdir. Ama onların bu tercihi, ülkeyi terk eden arkadaşlarını suçlamalarına dolayısıyla onlarla aralarının açılmasına ve irtibatlarının yok denecek kadar zayıflamasına sebep olacaktır.

Fransa’ya yerleşen Adam bir sabah Tania’dan telefon alacak ve arkadaşı Murad’ın ölmek üzere olduğunu, Murad’ın ise kendisiyle görüşmeyi çok istediğini öğrenecektir. Murad’a, savaş sırasında yaptıkları sebebiyle çok kızgın olan Adam mazeret uydurarak arkadaşını görmeye gitmeyi kabul etmek istemeyecek fakat eşi Dolores’in ikna ve teşvikiyle yola çıkmaya karar verecektir.

Adam, ilk uçakla, savaş ve kargaşa sebebiyle terk ettiği ve yaklaşık çeyrek asırdır gitmediği topraklara Murad’ı görmek vesilesiyle gidecektir, fakat Murad onu bekleyememiştir, Adam henüz yolda iken hayata veda etmiştir. Adam, Murad’ın eşi Tania’ya taziye ziyaretinde bulunup derhal ülkeyi terk etmek istemektedir. Fakat olaylar zinciri ilk anda düşündüğünden çok farklı gelişir ve bir müddet daha orada kalmaya karar verir.

Semiramis’in oteline yerleşen Adam, Tania’nın ısrarı üzerine yine Tania’nın Murad’ın vefatı sebebiyle düzenlenmeyi düşündüğü toplantıya katılmaları için eski ekibi tıpkı çeyrek asır öncesinde olduğu gibi bir araya getirmeye ikna olur. Bunun için hemen kolları sıvayan Adam, farklı ülkelerde olan arkadaşlarına e-posta yoluyla, hâlâ orada olanlara ise bizzat yanlarına giderek ulaşmaya çalışır. Toplantı mekânının ve zamanının ayarlanabilmesi için Adam ve arkadaşları arasında yapılan yazışmalarda ve konuşmalarda hep bir geçmişle yüzleşme ve hesaplaşma vardır.

Nihayet on altı günlük hareketli bir sürecin akabinde Adam, mülteci konumundaki bütün arkadaşlarının ülkeye gelişlerini sağlamıştır. Artık toplantı için belirlenen mekânda buluşabilmek için geriye sadece belirlenen zamanın gözetilmesi bir de hayatını keşiş olarak devam ettirmeye karar veren Ramzi’nin manastırdan getirilmesi kalmıştır.

Adam, otelin şoförüyle manastıra vardığında Ramzi çoktan hazırdır. Bu arada konuklar kararlaştırılan saatten daha erken bir vakitte otelde toplanmaya başlamışlardır. Adam, Ramzi ve şoför manastırdan ayrıldıktan sonra dönüş yolunda kaza yapmışlardır. Şoför ve Ramzi olay mahallinde can vermişlerdir. Adam ise bilincini kaybetmiştir ve doktorların ifadesine göre uzun bir süre ölüm ile hayat arasında kalacaktır ve sonra bir tarafa meyledecektir.

Arkadaşlar arasında beklenen buluşma gerçekleşmemiştir, nihai buluşma günü nihai ayrılık gününe dönüşmüştür. Hiçbir şey eskisi gibi olmamıştır, olamamıştır; tıpkı ne çeyrek asır sonra gittikleri topraklarının eski toprak ne de insanlarının eski insanlar olmadığı gibi…

 

Selma Kavurmacıoğlu Kimdir?

1976 Konya/Karapınar doğumludur. İlkokulu ilçedeki Gazi Mustafa Kemal İlköğretim okulunda okudu. 1993 yılında Karapınar İmam Hatip Lisesindeki eğitimini tamamladıktan sonra aynı yıl Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesindeki eğitimine başladı ve 1998 yılında buradan da mezun oldu. 2017 yılında Aksaray İslami İlimler Fakültesinde yüksek lisans eğitimini tamamladı. Halen Aksaray ilinde Kur’an Kursu Öğreticisi olarak çalışmaya devam etmektedir. Evlidir, üç erkek çocuk annesidir. Kitap tanıtım yazıları ilk defa Eleştiri Haber’de yayınlanıyor.

[Eleştiri Haber, 11 Ekim 2018, Perşembe]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.