Selçuk Alkan’ın “Flamenko Kadınları” Romanı Üzerine Kısa Kısa Değiniler | Yahya Burak Gül Değindi…

0
221

Selçuk Alkan’ın “Flamenko Kadınları” Romanı Üzerine Kısa Kısa Değiniler

Yahya Burak Gül

1.

Flamenko Kadınları, kapakta da yazıldığı gibi “Tutku, Endülüs ve Aşk” üzerine bir roman. Tarihi bir roman değil ancak son derece tatminkar düzeyde ve ustalıkla işlenmiş tarihsel bilgi içeriyor.

2.

Yolları ileride birleşecek olan Serdar ve Bora’nın, kadınları, tutkuları ve buna ulaşmalarını ya da ulaşamamalarının can alıcı bir anlatımı. İki kahramanın yaşadıkları ve oluştukları çevrenin ya da yurtlarının da insan hayatında ne kadar biçimlendirici büyük bir role sahip olduğunu görüyorsunuz.

3.

Eserde tutkuları adına kararlı davranan ve pek çok acı ve hüzün pahasına dilediği gibi davranıp arzusunun peşinden giden bir adamla bocalayan ve içine çökmüş, hareketsiz fakat tutkulu bir adamın kesişen yollarını izliyorsunuz. Bunları izlerken Endülüs hakkında gömülü durduğu yerden çıkartılmış ve titizlikle hikayeye yedirilmiş tarihsel bir bilgi hazinesini alıyorsunuz.

4.

Temelde yer alan “Endülüs” teması yazarın kalemiyle esere o kadar büyük bir zenginlik getirmiş ki ortak duygulanımlara sahip bir kişi için unutulmaya yüz tutmuş tarihsel değerleri de yeniden değerlendirmeyi mecbur kılıyor.

Flamenko Kadınları…Tutku, Endülüs ve Aşk

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.