Sekizinci Güzel Adam: Mustafa Özçelik

0
546
Eğitimci-Şair Mustafa Özçelik

Mustafa Nurullah Celep

Sekizinci Güzel Adam: Mustafa Özçelik

Zihnimde Mustafa Özçelik ismi, hep bir saygınlık uyandırır. Bu adamı tanımalıyız, tüm yönleriyle. Mustafa Özçelik, tam bir kaynak, bir memba!

Yeni zamanlardan bilge adamlar çekildiğinden bu güne, sürekli bir yoksunluğun içinde yaşadığımızı yıllar ilerledikçe fark ediyoruz. Değer aşınmasına uğradık. Yaşayan değerlerimizden Mustafa Özçelik, bilgece bir duruşa sahip, dervişane edasıyla önemsenmesi gereken has edebiyatçılardan. Şiir gençlerinin dikkat kesilmesi, ilgi duyması gereken bir şair. Çalışkanlığıyla, tavrıyla, duruşuyla özgün bir kişilik. Özçelik, kelimenin tam anlamıyla bir şair. Hem de gerçek, sahici, has şairlerden.

Mustafa Özçelik, mütevazı duruşunu hiçbir zaman kaybetmedi. Beni çeken tarafı da o zaten. Onun dünyasında kibre, büyüklenmeye yer yok ve bu özelliği de zaten bize çok şey öğretiyor. ‘Bir şiir yazdım, dünya benimdir’ havaları yok onda. Özçelik’e kulak verin, ses verin, karşılığında kendinizin farkına varacaksınız.

Şiirleriyle bizi büyüten, bize  kanal açan bir nitelikler bütünü Özçelik. Eskişehir’de ikamet ediyor. Eskişehir onunla daha anlamlı. Eskişehir’i Eskişehir yapan Mustafa Özçelik biraz da.

Mustafa Özçelik, Yunus atamızın izinde gidenlerden. Ondaki Yunus Emre dikkati takdire şayan. Eskişehir Sanat Derneği tarafından ‘Yunus Emre Araştırma Ödülü’ne layık görüldü.

‘Bizim Yunus’la yoğrulmuş, kıvama ermiş, olgunlaşmış, bizim olan değerlerimizle yetişmiş, Yunus Emre’nin ışığını her daim ruhunda hissetmiş bir gönül eri. Mustafa Özçelik’e modern bir derviş demek hiç de sakıncalı değil. Çocuk edebiyatından akademik makalelere bir çok alanda kalem oynatmış, güçlü bir imza.

Mustafa Özçelik’e edebiyle, duruşuyla, ahlakıyla sekizinci güzel adam diyorum. Yıllardır bıkmadan usanmadan şiire emek veriyor, şiir için çalışıyor, yazılar yayınlıyor. Adeta bir ömür şiir emekçisi, edebiyat işçisi olarak geçmiş, yazıya adanmış bir zihin teri. Bu önemli. Özçelik’in Nasrettin Hoca üzerine bir çalışması, bunun yanında Nun ve Kalem adında bir deneme-makale kitabı Mehmet Akif ve İstiklal Marşı  adında bir araştırma kitabı da var.

Her şeyden önce bir şair Özçelik. Hikmet burcunda bir şair. Lirizmi düzeyli bir ele alışı var, hikmete yönelik vurgu, şiirinin en belirgin özelliklerinden. Şiir gençlerinin bu şairle hemhal olması, kendileri adına bir zenginlik.

İlkkitap yayınlarından Aşk ve Niyaz adında bir şiir kitabı var. Buradan giriş yapılarak Özçelik’in anlam evrenine çok boyutlu bir yolculuk yapılabilir. Biz istiyoruz ki, Özçelik’in bütün şiirlerinin toplu basımı yapılsın. Böylece yeni kuşak da bu şiir evrenine komşu olabilsin.

Karmakarışık bir şiir ortamında Mustafa Özçelik’in edebiyat ışığına ihtiyaç hissediyoruz. Bu ışık sizi yormayacak, bundan eminim. Mütebessim çehresiyle, bir dua serinliğinde sizi karşıladığında, mutlu olacaksınız.

Sekizinci güzel adama uzun ve daha nice şiirlerle yoğrulmuş bir ömür diliyoruz.

Seni seviyoruz Güzel Adam!

Kaynak: http://www.dunyabizim.com/portre/303/8-guzel-adam-mustafa-ozcelik

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here