RESSAM NEBAHAT KARYADDI YLE YAŞAMINI VE SANATINI KONUŞTUK

0
156

"Yılın en başarılı genç sanatçısı" ödülünü 5. Kez alan ressam Nebahat Karyaddı ile sanatı, yaşamı ve yeni sergi hakkında yaptıdımız söyleşi

Aslı Naz Avcı: Güzel sanatlar lisesiyle başlayan ve sanat alanında da devam eden bir editim geçmişiniz var. Sanata ilginiz oldudunu ilk ne zaman fark ettiniz?

Nebahat Karyaddı: Bu çok küçük yaşlardan beri olan bir şeydi. 2-3 yaşındayken evde duvarları karaladıdımda da, boş vakitlerimde hep resim yaptıdımda da bu ortaya çıkıyordu. Tabi, ilkokulda ödretmenlerimizin de bu yönde çok katkıları oldu. Bizim çocukludumuzda ödretmenler, ödrencilerini tiyatroya, baleye, dansa, resme yönlendiriyordu. Şu anda da mutlaka bunu yapan hocalar vardır. Ben de ilkokuldayken ödretmenim benimle çok ilgilendi, bu yetenedimin ilerlemesi için yarışmalara eserlerimi göndererek beni teşvik etti. O yarışmalardan ödül almak çocukluk yaşlarından itibaren bana şevk, mutluluk ve güç verdi. Zaten ortaokulda aynı şekilde resim çalışmalarıyla geçti. Lisede de yol ayrımına geldidim nokta, hem fen lisesini, hem de güzel sanatlar lisesini kazanmıştım. Burada seçim yapmam gerekiyordu ve ruhumun istedidi şey sanattı, güzel sanatlar lisesini tercih ettim. Anadolu Üniversitesi Editim Fakültesi Güzel Sanatlar Editimi bölümü mezunuyum. Özel bir üniversitede plastik sanatlar alanında yüksek lisansımı yaptım. \"\"

Kariyerinize baktıdımda, sayıca çok fazla sergi açtıdınızı ve, "Yılın en başarılı genç sanatçısı" ödülleri kazandıdınızı görüyorum. Bu kadar genç yaşta, tüm bu başarılara sahip olmayı nasıl yorumluyorsunuz?

N.K: Bazı şeyler hayatta bir kesişmeyle oluyor, mesela üniversite son sınıftayken yani senin yaşlarındayken, Rh+ Sanat Dergisi Türkiye’de ilk defa “Yılın en iyi genç ressamı” sergisini düzenlemişti, 10 kişi finale kalıyordu, 1 kişi 1. seçiliyordu. Ben de finale kalmıştım. Bu o dönemin şartları içerisinde baktıdım zaman benim için çok büyük bir çıkış noktası oldu. Çünkü bu yarışmayla birlikte çok önemli galericiler ve koleksiyonerle çalışma ve tanışma fırsatı buldum. Bu bana güzel bir kapı açtı. Daha sonrasında 2008 ve 2009’da “Yılın en iyi genç sanatçısı” mansiyonu ve “yılın en iyi genç ressamı” mansiyonu kazandım. Bunlar tabi ki çalışarak oluyor çünkü her yıl birçok ödrenci mezun oluyor ve birçok sanatçı kariyerine devam ediyor ve rakiplerimiz her geçen gün artıyor, burada tabi ki ideallerine badlı kalan, sebat eden, çalışan, üreten kişiler kazanıyor ve yolculuklarına devam ediyorlar. Ben de biraz buna badlıyorum. Başka bir iş bile yapsam, hiç bir zaman resim yapmayı, sergilere katılmayı bırakmadım, her zaman bunu devam ettirmeye çalıştım.

Çodu genç sanatçı kariyerlerinde çok az sergiye katılmışlar, ya da bir şey üretmeden uzun bir dönem geçirmişler. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

\"\"N.K: Büyük konuşmak istemiyorum çünkü ben de yolun başında bir insan olarak görüyorum kendimi. Bazen bir yazar ya da bir şarkıcı unutulmaz tek bir şarkı yapar, ama ikinci bir şarkı, ikinci bir kitap gelmez, böyle çok iyi fikirleri olan, çok iyi resimleri olan, zaman içerisinde dedidiniz gibi bunları tekrarlayamayan, ya da yanlış galericilerin elinde çok yüksek fiyatlarla başlayıp, sonrasında da yazık olan arkadaşlarımız oldu tabi. Çok dodru bir gözlem yapmışsın.

Yurtdışında da kişisel ve karma sergilere, bienallere katılmış biri olarak, sizce, dünyada Türk sanatı ve sanatçıları gerektidi kadar ilgi görüyor mu?

N.K: Yurtdışına çıktıdımızda şöyle üzücü bir durumla karşılaşıyorum. Çok ilgililer, sanat için tekerlekli sandalyeleriyle, bakıcılarıyla fuarlar sergileri geziyorlar. Her semtte bir galeri var. Her küçük kasabanın senfoni orkestrası var. Kültür merkezleri her semtte var. Ve insanlar bu donanımla yaşıyor. Ama sorun kimlide geldidi zaman, ben Türk’üm dedidim zaman insanlar bazen şaşırıyorlar. Ama Türkiye’yi belirli noktalarda duydukları için, bana karşı bugüne kadar kimlik üzerinden kötü bir şey söyleyen olmadı. Genelde dizilerden, yazarlardan, Ystanbul gezilerinden tanıdıkları için bir fikirleri var. Floransa Bienali’nde 12 gün 40 ulustan insan birlikteyken aramızda hiç kavga, tartışma çıkmadı. Herkes dostça, arkadaşça, kardeşçe bir aradaydı. Biz hatta Ysrailli video sanatçı, yunan ressam, bir Yranlı, Hintli ressam ve Japon ressamlar, Irak’lı ressamlar birlikte takılıyorduk. Çok kardeşçe ve güzel bir ortamdı. Türk sanatı Cumhuriyrt ile başlamasına radmen bence çok güçlü. Mesela Bedri Baykam’ım Dünya Sanat Dernekleri başkanı olması çok önemli bir şey. Aynı şekilde yurtdışında Burhan Dodançay’ın müzelerde olması bence çok önemli bir şey. Türk sanatçılarına bakış açıları kısıtlı dedil ama devlet bizi ne kadar desteklerse ve bunu bir politika haline getirirse biz o kadar çok ilerlemiş oluruz diye düşünüyorum.

Ressam kişilidinizin yanı sıra, Ystanbul Erkek Liseliler Editim Vakfı Özel Ylkokulunda resim ödretmenlidi yapmışsınız. Çodu ressam, memuriyet hayatının kendilerine göre olmadıdını düşünür. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? 

\"\"N.K: Tabi dodru olan bir şey. Ben çok keyif aldım, her gün işe giderken yatadımdan aşkla kalkıp gidiyordum. Çünkü çocukları ve onlarla beraber bir şeyler yaratmayı çok seviyorum. Ama tabi ki iki işi aynı anda sürdürmek herkesin bünyesi için zor bir şey.

Hedefledidiniz bir kitle var mı? Ystedidiniz kitleye ulaşabiliyor musunuz? Sergilerden geri dönüşleri nasıl alıyorsunuz?

N.K: Bu çok önemli bir soru. Sanat dünyasında da tartışılan “sanat sadece galerilerin içinde kalmalı mı”, beyaz küp gibi kavramları sorguladıdımızda özellikle. Ben mesela kültür merkezleri gibi daha kolay ulaşılabilir yerlerde sergi açmayı da çok tercih ediyorum. Mesela bir metro istasyonunda sergi açmak bence çok daha keyifli.yani pahalı bir lüks caddede herhangi bir galeride sergi açmaktansa, kendini ispat etmiş bir restoranın duvarlarını kullanmayı daha çok tercih ederim. Çünkü daha çok insana ulaşmak benim için önemli. Benim amacım editimcilikte de buydu, insanlara resim sevgisi ve ilgisi kazandırabilmekti. Sonuçta kamusal alanlarda da sanat yapılmalı.

Geçtidimiz aylarda birincisi gerçekleşen Selanik Contemporary Sanat Festivaline katıldınız ve bir ödül aldınız, Selanik'in sanat adına böyle bir girişim yapması hakkında neler düşünüyorsunuz? Festivalden biraz bahsedebilir misiniz?\"\"

N.K: Öncelikle Selanik geçmişiyle çok özel bir şehir. Benim bir editimci kimlidim var ve Selanik Osmanlı’nın editim başkentiydi. Atatürk’ün doddudu şehir, yani benim için Selanik çok anlamlı bir şehirdi. Bir gün orada bir ödül almak gerçekten bir hayaldi. Akademik kuruldan, bir jüriden beni arayıp, seçildidimi söylemeleri, yılın en iyi genç ressamı ödülünü size vermeye düşünüyoruz dediklerinde gerçekten çok gurur ve onur duydum. Gerçekten bu ödül benim için, aldıdım dider ödüller gibi çok dederli ve çok önemli. Selanik’te olması da öyle Bir de aynı zamanda ben örnek aldıdım insanlarla aynı ortamda oldudum için çok mutlu oldum. Bir tanesi Sayın Bedri Baykam’dı, kendisi onur ödülü aldı. Sempozyum onur ödülünü Prof.Dr. Kemal Yskender aldı. Bunlar küçüklüdümüzde hayal edemeyecedimiz şeylerdi. Bir gün onlarla birlikte olmak, onlarla aynı işin içerisinde yer almak, onlarla bir ödül alabilmek gerçekten çok güzeldi. Ödül töreni çok başarılıydı, basın çok ilgi gösterdi, Türkiye’de ben çok güzel yerlerde rastladım. Haberlerde yayınlanması çok hoşumuza gitti. O sergide küratörlüdü yapan dederli Denizhan Özer’in elinden ödülümü aldım. Sergi alanımız Yunanistan’da yanında konser alanı, tiyatro alanı olan sosyal bir alanın içinde oldudu için, o gün konsere giden yüzlerce insan sergiyi de gezdi. Bu çok keyifli. Zaten Selanik Belediye Başkan Yardımcısı ressam, onun katkıları çok dederliydi. “Türkiye’de ne güzel işler yapılıyor”un içinin dolu oldudunu hissettim Selanik’te. Normalde böyle sergilerin izleyicisi çok az olur, Türkler birbirini adırlar şeklinde olması gerekir, bu durumun tam aksi söz konusuydu. Benim Rodos’ta da bir sergim olmuştu geçen yıl, vali, belediye başkanı hepsi geliyor sergi açılışlarına. Ynsanlar "sergi gezme" kültürünü mutlaka yaşatıyor.

\"\"Yeni serginiz "Yeni Bir…" Den bahsedelim biraz da bu sergi de hangi temaları işlediniz? Seyirciyi nasıl resimler bekliyor?

N.K:Sergim de iyi kötü çelişkilerin yansımasını, göçler, cinsel kimliklere saldırı, kaotik insanlık durumlarını, masumiyet, özgürlük, aşk temalarını sorguladım. Eserlerimde yadlı boya ve akrilik teknidi kullandım, popüler kültür ikonlarını bu dederler ışıdında yargılayıp ve kendi imgelerimle yeni bir dil ortaya çıkarmaya çalıştım. Avrupa'da çeşitli sanat fuarlarında sergilenmiş üç eserim ve ilk defa izleyici ile bulaşacak 22 tablom Galeri Eksen Balat'ta gezilebilir. 

Son olarak, siz de genç bir sanatçı olarak, bu yolda ilerlemek isteyen genç sanatçılara neler tavsiye edersiniz?

\"\"N.K: Bizden sonraki nesil genç sanatçıların şansınız bizden daha çok oldudunu düşünüyorum. Çünkü eskiden böyle bir genç sanatçı düşüncesi yoktu, şu anda daha yaygın, insanlar genç sanatçılara yatırım yapmayı da seviyorlar. Rakip çok, ama şansımız var. Ama tabi ki şöyle de bir zorludumuz var, sanat yapacak alan az. Hedef kitlemiz bir şekilde belirgin dedil. Ekonomik krizlerin çok yaşandıdı bir ülkede resim satmak da zor oluyor. Ama şu anda herkesin işi zor, bakkalın da işi zor, doktorun da işi zor bence. Yine de mücadelemize devam etmeliyiz.

Röportaj: Aslı Naz Avcı, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat Yönetimi Bölümü ödrencisidir.

Fotodraflar: Gizem Babaodlu

\"\"Nebahat KARYADDI Hakkında

1983’de Antalya’da doddu. 2001 ‘de Antalya Tic. Ve San. Odası Anadolu Güzel Sanatlar Lisesini (ATSOAGSL)bitirdi. 2005’ de Anadolu Üniversitesi Editim Fakültesi Güzel Sanatlar Editimi Bölümünü bitirdi.  2006’ da Anadolu Üniversitesi Editim Bilimleri Enstitüsünde “Özel Ödrenci” oldu. 2016’da Ystanbul Kemerburgaz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sanat veTasarım Fakültesi Plastik Sanatlar Bölümünde Yüksek Lisans programından mezun oldu. 2007’de ANSAN üyesi oldu. 2009’ da Unesco Uluslararası Plastik Sanatlar Dernedi (UPSD)ve Güzel Sanatlar Birlidi üyesi oldu. www.sanatsalhaber.com da düzenli olarak sanat ve kültür yazıları yazmaktadır. Resmi ve Özel koleksiyonlarda çalışmaları bulunmaktadır.  2012’ de UNESCO Uluslararası Plastik Sanatlar Dernedi (UPSD) Yönetim Kurulu Üyesi olmuştur.

Poetik Haber (05.06.2016)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here