Rahime Kösem Alcan, Bekir Abi Dergisi Üzerine Yazdı…

0
205

Rahime KÖSEM ALCAN

BEKİR ABİ EDEBİYAT KÜLTÜR VE EDEBİ TARİH DERGİSİ ÜZERİNE

Kurşunkalemler Şairler ve Yazarlar Derneği’nin yayın organı olan, abone usulüyle okura ulaşan Bekir Abi Edebiyat Kültür ve Edebi Tarih Dergisi, yayın hayatına 2018 yılının Mart ayında başlamıştır. Üç ayda bir okuyucuyla buluşan derginin ana çizgisi, Türk Dili ve Edebiyatını güçlendirmek, kültür ve tarih mozaiğinde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ‘ün öncü olduğu ve miras bıraktığı milli ve manevi değerlerimizi güçlendirerek, onun açtığı yolda gençlerimize örnek olmaktır. 

Bekir Abi Dergisi her sayıda, alanında öncü olmuş ve iz bırakmış bir ismi konuk ederek, onu röportaj sayfasına taşıyor. Son sayılarda, Şair Yalçın BENLİCAN’ı, Sümerolog Tarihçi Yazar Muazzez İlmiye ÇIĞ’ı konuk etmiş, 6.sayıda Şevki DİNÇAL ile röportaj yapılmıştır.

Röportaj sayfalarında konuk alınan değerli isimlerle ve ortaya koydukları eserlerle ilgili geniş açıklamalar yapılmaktadır. Bugüne kadar 750’den fazla şiiri bestelenip, 200 şiiri TRT repertuvarına alınan, önemli ödüllerin sahibi Yalçın BENLİCAN konuk olduğu sayıda engin bilgi ve tecrübelerini aktarmıştır.

Tiyatroyla da ilgilenen Benlican, önce İzmir Tiyatrosu ( Meydan-i Sühan oyuncuları ) “Gerçek Sevgi Ölmez “ isimli tiyatro oyununa 11 şiirle katkıda bulunmuş ve oyunda rol almıştır. Sonra da “Gılgamış Destanı Müzikali” oyununda müzikalin tüm şarkı sözlerini yazmış ve XII. Direkler Arası Seyirci Ödülleri tarafından “Yılın En İyi Müzikal Prodüksiyon Ödülü” ile ödüllendirilmiştir. Bilinen bazı şarkıları; Söyle Bana Yağmur Gözlüm, Üzüldüğün Şeye Bak, Tek Kurşun, Yak Ne Varsa Benden Kalan’dır.

Muazzez İlmiye Çığ’ın röportajında; Biliyorsun Neden Öğretmiyorsun, Boş Vakit Geçirdin Neye Yaradı ” Sümer Atasözüyle çıkılmıştır okurların karşısına.

Tanıtım yazısından, 20 yayımlanmış kitabı, 100’ü aşkın bilimsel makalesi olduğunu ve İstanbul Arkeoloji Müzesinde bulunan Sümer, Akad, Hint dillerinde yazılmış 74000 çivi yazılı belge üzerinde 33 yıl çalıştıktan sonra 1972 yılında emekli olduğunu öğreniyoruz. Türk Milletinin, ancak Tarih şuuru ve bilimin ışığında ilerleyebileceğinin altını çizen Sayın Bilim İnsanı, çözdükleri binlerce tabletin 3000′ ini yayınladıklarını ve bilimin hizmetine sunduklarını anlatıyor. Prof. KRAMER’ le birlikte çözdükleri ilk aşk şiirini bu dergide okuyoruz. “Güvey, canımın içi, gönül açar güzelliğin, bal gibi tatlı…

Haziran sayısında Yazar, Şair Şevki DİNÇAL konuk edilmiştir. Bu röportaj sayfasında; “İmkansızlıktan Doğan Başarı Hikayesi”

“Azmin Zaferi, Sabır ve Şükür Üstüne Kurulu Muhteşem Bir Hayat Yolculuğu” başlığıyla selamlıyoruz okurları.

Zorlu geçen çocukluk yıllarından sonra tek hedefi okumak olan Sayın Şevki Dinçal’ı yakından tanımaya başlıyoruz. 

Hayatına bir çok başarılı projeyi, yirmi bir şiir, bir roman, bir de güncel anı olmak üzere 23 kitabı sığdıran yazarı, 700 ‘den fazla bestelenmiş şiirin sahibi Sayın Yazar Şevki Dinçal’ı; zorluklarla başlayıp, azimle devam eden, üstlendiği görevleri layıkıyla yerine getirirken  hayatın kendisine kattığı tecrübeleri çevresine aktaran, hep üreten, sabır şükür ve affetmeyi kendisine yoldaş eden biri olarak tanıtırken; onu daha iyi anlamanın yolunun Bekir Abi Dergisi’nin 6. sayısının okunmasıyla mümkün olacağının garantisini veriyoruz. Zira, kimsesizlik, yokluk, bazen sokakta, sonrasında yurtlarda geçirilen bir hayat onu yıldırmamış; okuyup, genç yaşta şiir yazmasına engel olmamış, Emniyet Müdürlüğünde üst düzey görevler ifa ederken, aynı yoldan geçenlere verilen hizmetini arttırmış, Edebiyat ve Kültür dünyamıza eser vermekten alıkoymamıştır. Bu yolda sayısız başarılara imza atmış, Mevlanaca adlı şiir kitabından şiirleri, 2008 Mevlana yılında CD’ ye aktarılmış, konserlerde ilahi olarak söylenmiş, iki kere yılın şairi seçilmiş, ödül almıştır. 

Aynı zamanda, her sayıda Türkiye’nin önemli üniversitelerinden akademisyenler düzenli olarak, Edebiyat, Tarih, Sanat ve Kültür alanında makaleleriyle düzenli olarak destek sunmaktadır. 

Son sayı olan 6. sayıda sunu yazısıyla giriş yapıp, değerli okur ve yazarları dergimize davet ediyoruz. Yine her sayıda Atatürk ‘ün veciz sözlerinden biri ön plana çıkarılıp, sunum yapılıyor. Değerli şairlerin şiirleriyle süslediğimiz dergimizi; Edebiyat, Kültür, Röportaj, Edebi Tarih, Tercüme Odası başlıklarıyla ayırmakta, okuyucuya yeni ufuklar açma yolunda kendimizi geliştirmekteyiz. Ayrıca her sayıda genç kalemlere yer verip, Edebiyat dünyamıza katkı sunmalarına fırsat tanımaktayız. 

Dergiye katkı sunan değerli yazarlar:

Sunu: Tülay AYDIN

Mete DAYI: ATATÜRK 

Turan KAYIKÇI: Neden Edebiyat 

Fahriye İpekçioğlu: Türkçe’nin Diriliş Hareketi

Engin ÇIR: Keman’m (Bestekar Engin ÇIR her sayıda, ülkemizin önemli beste ve güfte alanında eser vermiş sanatçılarının yaşanmış anılarından derlediği yazısını sunuyor okurlara.)

İlhami BULUT: Şiir Niye Yazılır

Naci ÖZSOY: Aşıklar Yolu

Halit PAYZA: İmgesiz Şiir Doğuştan Kördür

Bülent GÖKGÖL: Anısına, Saygı İle “Unuttuğumdan”

Uğur CANPOLAT: Yoksul

Sibel ATAM: Kara Delik

Murat KAPLAN: Büyük Isı Döneminde İnsan

Gülhun ERTİLAV: Sevginin Yıktığı Engel

Selahattin SÜZER: Kara Çocuk 

Rukiye ORHAN: Güneş Dünyayı, Kitap Bizi Aydınlatır

İsmail AKAR: Üretim Üzerine

Ahmet DİNÇ: Yazmak…Zamandan Yontu Almaktır

Hakan DİLEK: Dario Moreno

Ayşenur ÖKTEN İZGİN: Bir İçim Su Sevdiceğim -Dünya Su Gününe İthafen-

Şemsi Yücel KARACA: Ejderha Kapanı

Çiğdem YALDIRAK: Hayal Gücünü Özgür Bırak

Alihan ALTITAŞ: Dilenci

Naime ÖZEREN: Atları Vurmasınlar

Mukaddes Arzu KÖKLÜAĞAÇ: Yaşam Köprüsü

Yunus Emre ÇETİNKAYA: Sanat

Ulviye TABAK: Farkında/mı/sın 

Rahime ALCAN: Antalya’nın Geçmişine Yolculuk 

Demet Duyuler DOĞAN: Şiir Kadın ve Çukurova 

Nigar AKIN, Hüsniye DAYI: Röportaj; İmkânsızlıktan Doğan Başarı Hikâyesi

Muazzez İlmiye ÇIĞ: Sümer Edebiyatı

Ayşenur Ökten İZGİN: Prof. Dr. Bayram Durbilmez (Biyografi)

Dergiye katkı sunan Değerli Şairler:

Naim TUNCALI: Desem

Talat ÜLKER: Mim

Asım YAPICI: Yunus’un Hikayesi

Ahmet KURT: Meftunum

Yavuz DOĞAN: Belki

Abdullah TÜZÜN: Bülbül Dile Gelir

Ziya ÜÇER: Merhaba Cümbüşüm

Harun YİĞİT: Gidenlerin Ardından

Neşe CÖMERT: Deli Kızın Zekâsı-2-

Nurkan GÖKDEMİR: Akça Ağan Kuşlar

Hikmet Işık CANKAT: Çoktan Vurulmuştu İstanbul 

Fahri İŞLEK: Heykel (Tıraş)

Engin ÇIR: Benim Divane Gönlümü (Melikem)

Hakan KOÇAR: İnceydi Yüreğin Sızısı

Yaşar Üstün: Ten Yaralarım

Arzu Nehremli: Özüm Böyüttüm

Safiye SAMYELİ: Bir Yol Göster

Vildan ÇALIŞKAN: Bir Varmış Bir Yokmuş

Necati OCAKCI: Düşümüz Bizim

Mine ÇAKMAK: Kadın

Mustafa Çelebi ÇETİNKAYA: Gürbüz

Osman NEBİOĞLU: Bulanık Su

Mehmet BİRCAN: Türk Yırı

Hüsnü ÖZDİLEK: İlk Söz

Gülçin Yağmur AKBULUT: Çiğ Tanesi

Çiğdem BULUT AKKOYUN: Kalb-i Selim

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.