Psikolojik açmazları aşmanın imkanları

0
176

AYŞE BÖHÜRLER

 PSYKOLOJYK DÜDÜMLERY ÇÖZMEK

Dünyadaki çapraz içi içe kurgular, entrikalar, şiddet haberleri, ülkemizin çatışmaları içinde her birimiz kendi küçük hikâyemizi yaşıyoruz. Bin bir ruh hali içinde olan biteni seyrediyoruz. Kimi zaman öfkeli, kimi zaman umursamaz, kimi zaman nefret dolu. Ancak bu atmosferin psikolojimizi, inanç dünyamızı ve en önemlisi ruh iklimimizi olumsuz etkiledidi bir gerçek. Bu ortamda bugünlerde kaybettidimiz en büyük servet ise ´güven´ duygusu. Birbirimize, yan masamızda oturan iş arkadaşımıza, komşumuza, akrabamıza güvenimizi kaybettik. Herkesten endişe ediyoruz. Endişe, kaygı, güvensizlik, savunma refleksleri ya da saldırı ile örülü haber dünyası her bünyede farklı sonuçlar ortaya çıkartıyor. Böyle bir ortamı toplum sadlıdı ve ülkenin gelecedi açısından son derece sıkıntılı buluyorum.

Hele de önümüzdeki 18 ayı seçim atmosferinde geçirecedimizi düşünürsek. Sokaklarda, mahallelerde yerel seçimlerin o bildik kendine özgü coşkusunu göremiyoruz. Her şey genel siyasete kilitlenmiş vaziyette. Böyle bir dönemde gerginlik dozajının artırılmasına katkı sadlamanın kimseye ve özellikle de ülkeye faydası yok. Belki de bu duygu hali ile yeni çıkan bir kitabın okuru haline geldim. Yazarın ´Nefret´in Müslüman kimyasındaki etkilerini anlattıdı kısım, kitabın sayfaları arasında ilk bakışta dikkatimi çekti. ´Dindarların etkin ve kararlı savunmasında olmaması gereken duygu ´nefret´tir. Eder yapılan haksızlıklar nedeniyle nefret etmeye başlarsak kalp kalemiz şeytan tarafından ele geçirilmiş olur. Çok zor olsa da dodru olan, bize yapılan bu devasa boyuttaki haksızlıdı icra edenlerin ´Hazreti Ynsan´ olduklarını unutmamaktır.

Bu tutum acz dedil, aslında nefretten çok daha tesirli bir ikna ve teblid metodudur.´ Kitabın adı: Nefs Psikolojisi ve Rüyaların Dili… Kitabın yazarı Mustafa Merter; Ystiklal savaşı sırasında büyük yararlılıklar göstermiş bir ailenin, Merter Paşa´nın torunu. Ysviçre´de editim görmüş bir psikiyatri doktoru. Modern tıp biliminin insana bakışındaki sınırlarını keşfedince arayışlarını manevi olana kaydırmış. Yolu Mevlana ve tasavvuf ile kesişmiş. Kısaca Mevlevi bir psikiyatri doktoru. Mustafa Merter´in biliminin dodruları ile Yslam´ın insana bakışı birlikte ele aldıdı yeni kitabı maddi manevi bir psikoloji ansiklopedisi nitelidi taşıyor. Bugünlerde sıkça sordudumuz ´Neden bir Müslüman olması gerektidi gibi davranamıyor´ sorusuna hem biliminin içinden hem de dini kaynaklardan yola çıkarak cevaplar veriyor. Bir tarafı ile Jung´a dider tarafı ile ayet-hadislerin yanı sıra Mevlana´ya dayanan bir bilgi evrenine götürüyor okuyucuyu. Yazar batı kaynaklı bütün ödretileri aklıselim ve vicdan filtresinden geçirdikten sonra kullandıdının altını özellikle çiziyor.

Hem aklı, hem kulluk bilincini geliştirmeye katkı sadlayacadına inandıdım bu kitabı herkese tavsiye ediyorum. ´Hem psikoterapi hem de manevi editim insanın kurtuluşunu amaçlar. Temel insani acı, insan olmanın, kim oldudunu, nereden gelip nereye gittidini, niye var oldudunu bilememenin acısıdır. Psikoterapi daha ziyade spesifik acıları aşmaya yönelikken manevi editim bu acıları aşma yerine onları kucaklamayı ödretir. Psikoloji düdümleri çözmeye çalışırken manevi editim, onları sırtına alarak ´Yürü, hiç bir beklentin olmadan sadece yürü´ der…´ Galiba bugünlerde böyle kitaplar okumaya ihtiyacımız var. Şefkat Tepelerden, tartışmalardan, entrikalardan, haber kanallarından uzaklaşmaya ihtiyacımız var.

Kaynak:Yeni Şafak, 22.02.2014

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here