POETYK HABER, YENYDEN!

0
579

Poetik Haber, Yeniden!

Poetik Haber, 3 ay ara verdidi yayınına bugun itibariyle tekrar başlıyor. Geçen zamanla birlikte birçok gerçedin farkına, ayırtına vardık. Sanal alemde kultur habercilidinin meşakkatli bir udraş oldudunun şuurunu edindik. Bu şuurla birlikte bilendik, bileylendik, kale/m kadar guçlu, kılıç kadar keskiniz. Mızmızlanmıyoruz, sozun gucune inanıyoruz, şikayet etmiyoruz, kaderimize duhul ediyoruz, adlayıp sızlamıyoruz, inancın ustun ve hemen her daim ve her an kuşanılması gereken bir deder oldudu kabuluyle yola çıktık, işte geldik, buradayız!

Yayınlanan her derginin, çıkan her kitabın yayınlanıp çıktıdı andan itibaren sukut-u suikast’e udradıdı mendebur edebiyat ortamında, Poetik Haber kultur sanat sitesi, kalıcı olmaya aday edebiyat ve duşunce eserlerini tanıtıp eleştirerek nabız atışlarının duyuldudu yer olmaya devam edecektir.

Goygoyculuk ne zaman meslek oldu?!! Ortalık goygoyculardan ve yalakalardan geçilmiyor. Şovmenlidin –mesleki bir kurum olmasa da- bir şey icra ettidini biliyoruz. Ortalık etkinlikçi şovmen şair-yazarlardan da geçilmez oldu.

Yazının/Şiirinin gucune inanmayan ‘‘ortam şairi’’, daha çok gorunur ve bilinir olmak gibi ucuz bir kaygıyla çareyi şovmenlikte buldu. Yeni mesledinin şiire, Buyuk Turk Şiirine, şiirimizin sıhhatine bir umar getirmeyecedini sadır sultan bilmiyor, biz bildirmiş olalım!

Bugun şair/yazar, geçmişten devraldıdı şiir mirasını bugune taşımak, bugunun bakış açısıyla geçmişi dederlendirmek, sanatının munzevi bir işçisi olmak, içinde yer aldıdı halkın mensubiyet badıyla badlı millet dederlerine sanatında konuşulabilir bir vasıf kazandırmak, ‘‘sorumsuz bilinç’’ taşımayı zul addederek, sorumlu olgun bir şahsiyet kazanma gibi temel endişelerden uzakta, gosteri çarkının ahlakça duşkun birer dişlisi olmayı goze alarak korkunç bir aymazlıdın, vahim bir soysuzludun peşine duşmuştur.

Şiir/Yazın Sanatı olgun bir dimadın urunu olarak tebaruz eder. Şahsiyetimizin olgunlaşması, bugunu duyarak, onyargısız, geçmişin kultur mirasını, sanat eserlerini, temel başyapıtlarını, hayatın anlamına yaptıdı katkıyla birlikte derin bir okumaya tabi tutup iyice ozumseyerek yaşanılabilir bir vasıf kazandırmakla olur.

Bugunun ‘‘ortam şairi’’, olgunludu ilişkilerdeki pespayelikte aramaktadır. Tesis edilen bu ilişkinin, onarıcı dedil tuketici bir ilişki biçimi oldudunu soylemek mumkundur.

Poetik Haber, tuketilemeyenin, kalıcı olanın peşindedir. Gorulmeyenin, gozden uzak tutuldukça gorulmedidi farkına varılmadıdı sanılan gerçedin peşindedir. Poetik Haber, ilişkilerin tozu dumana katan hırgurunden uzak, fark ettidi gerçedi dillendirme cesaretini gostermekten yana tutumunu surdurecek, okuru niteliksel olana çadırmak yerine, yazılarıyla nitelidi tebaruz ettirerek okurun, kaliteli eseri bulup fark etmesini sadlayacak, at izinin it izine karıştıdı bugunun mefluç şiir ortamında yavaş ama olçulu biçili-belli olçutlerle hareket eden- kendinden emin, istikamet cihetindeki yuruyuşune devam edecektir.

Bu meyanda Poetik Haber, artık bundan boyle haftalık (Cumartesi-Pazar) olarak duzenli aralıklarla guncellenecek, yaklaşımındaki derinlik ve kuşatıcılıkla duşuncenin, edebiyatın, eleştirinin kalp atışı olma anlayışını istikrarlı yayınıyla surdurecektir.

Edebiyat ve kultur tarihinin tozlu raflarından sokadın gurultusune, muzikten sinemaya, şiirden hikaye ve romana kadar hemen birçok alanda sozu alarak konuşacak olan Poetik Haber, haftalık yayınıyla canlılıdını, tok sozu, sakınımsız ifade biçimi, olgun biçemi, kalıcı olana çadrısıyla koruyup muhafaza edecektir.

Artık şunu ifade etmek gerekiyor: Biz ilişkilerin gucune dedil, sozun gucune inanan bir Poetik Haber’iz. Sırtımızı sıvazlayacak, bizi savunacak bir adabeyimiz yok, bundan gocunuyor da dediliz, sozcukleri bıçak gibi satır satır kesmeyi de biliriz.

Yeni dergilerle birlikte yeni klikler, yeni topluluklar da oluştu, ilişkilerin geçici sadaltan ikliminden uzadız, bunun yeni bir pespayelikten başkaca bir anlamı yok, metnin gosterdidiyledir, metnin kalitesi, nitelidiyledir bizim derdimiz.

Poetik Haber, bir alan açma yeri, bir atlama tahtası dedil, metnin kalitesinin konuşuldudu yerdir.

Haftaya yeni haberlerde goruşmek dilediyle..

Mustafa Celep

Poetik Haber Editoru

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.