Ömer İdris Akdin ‘ın Gerisi Hikaye adlı öykü kitabı çıktı!

0
1501

KİTAP: GERİSİ HİKAYE-ÖYKÜ

Yazarın öykülerden oluşan son kitabı. İçerisinde 35 hikayenin yer aldığı kitap, içerisinde kendisinin de olduğu insan hikayelerine yer veriyor. Küçük bir taşra kasabasından şehre uzanan hafızasını yeniden canlandırmaya çalışıyor. Kitabın girişi mahiyetindeki metinde yer alan

oysa bir çocuğun yüreğine gizlenmiş masumiyet kadar/ anılar, oyunlar hesapsız bakışlar kadar/ yaşam dolu değil hiç biri.”

Cümleleri kitabın içeriği hakkında ip ucu vermekte.  Ya da son küçük değinisi olan ve Hallac-ı Mansur’a atfettiği cümleler içinde taşıdığı sırrın bir yansıması:

ölüm geldiğinde dedi; beni bulamayacak/ çünkü çoktan gitmiş olacağım./ “ey tanrım sende kaybolmak ne güzel.”

Yazarın kısa ama can yakıcı cümlelerle ördüğü öykü diliyle kaybolmaya yüz tutan insani erdemlerin aslında hayatımızda ne kadar önemli yer tuttuğunu, oluşan boşlukların insanları savurduğunu ifade ediyor. Bu savrukluğun şahitliğini üstlenmesi bakımından öykülerin içinde ya kendisine mutlaka  yer ayırıyor. Kitap okunduğunda okur şöyle bir durumla karşı karşıya kalıyor; öylesine  hızlı ve yavan yaşıyoruz ki sonunda sığınacağımız hiç bir masumiyet kalmıyor. Kendi ellerimizle tükettiğimiz her şey sonunda bizi çıplak bırakacak.

YAZAR HAKKINDA:

*Ömer İdris Akdin:

*Yolcu ve Kent Kültürü Dergilerinin Genel Yayın Yönetmeni. 

*Kısa adı SİYAH olan Samsun İnsani Yardım Hareketi’ni kurdu ve 4 yıl başkanlığını yürüttü.  Siyah Hareketi halen  İHH-İnsani yardım Vakfı’nın partneri olarak çalışmaktadır.

*Yakın zamana kadar deneme ve öykü türü kitaplarını Ferhat Kalender adıyla yayınladı. Bunlar:  Morgun Son Delikanlısı, Yol ve Kavil  ve Kara Yazılar.

*Ömer İdris Akdin adıyla ise; Gerisi Hikaye (Öykü),  Herkes Değilsin(Öykü),  Hasar Tespiti(Deneme) kitap çalışmaları bulunmakta olup;

*Yurtdışındaki çektiği fotoğraflardan oluşan “Yaşamın Kıyısında İnsan” başlıklı fotoğraf sergisi açan Akdin;

*Tarihte Ermeniler ve Pontus Meselesi-Araştırma  *Gelişim Sürecinde Türkiye ve Avrupa Birliği-Araştırma  *Mülakat-Yaşayan Edebiyat bağlamında editoryal çalışmalar yaptı.

 

Ferihanur Tekin okudu-yazdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.