“Okudukça Çoğalan Kitapları” Yazdı Yahya Burak Gül…

0
376

YAHYA BURAK GÜL

OKUDUKÇA ÇOĞALAN KİTAPLAR / DEĞİNMELER

AYRIK OTU / FİLİZ SEZER ASLAN

Mat Kitap’tan Ekim 2018’de çıkan Ayrık Otu fırtına etkisine sahip bir roman. Betimlemelerdeki tutarlı detaycılık ve duyguyu verebilme yönünden sizi gayet hayattan bir konu içinde başarılı bir şekilde alıkoyup uyarılmış halde yerinize geri bırakma etkisine sahip olduğunu söylemek gerekir. Roman 93 sayfada hitama eriyor ancak görünüşe aldanmayın çok çarpıcı bir hikaye ile karşı karşıyasınız. Anlatım dili son derece ustalaşmış ve her şeye değil dokunması gereken şeylere dokunan bir üslubu gözlüyorsunuz. Bu roman içinde ayrı bir tat ve değer katıyor. Erdem… Geçmişini, köklerini arayan genç adam. Kıymetini pek az bildiğimiz anne babalarımız bazılarının sahip olmadığı yoksun kaldıkları değerler. Bunu yaşamaya hazır mısınız? Erdem’in hikayesinde acı ve umutsuzluktan çok umut ve hayat var …

BUĞULU AYNALARDA KANDIĞIM / SALTUK BUĞRA BIÇAK

Saltuk Buğra Bıçak’ın (1983) ikinci eseri olan bu şiir kitabı  Mat Kitap’tan 2018’de çıktı. Okuyucuyu iman iklimlerinde gezdirecek kadar yüklü, derin, kararlı ve güçlü ifadelere sahip şiirlerin yer aldığı kitapta 23 şiire yer verilmiş. Şiirlerden dua-naat-münacat niteliğinde olanların yanısıra nefis muhasebesi, İslam kentleri, dünyada müslümanlara yapılan zulümler ve  Devlet-i Aliye dönemi özlemini dile getiren tematik şiirler de yer almakta. Tamamı hece ölçüsüyle (eski adıyla parmak hesabı) yazılmış ve manaları korumak adına kadim ve zengin dilimizden feragat edilmemiş bir dille kaleme alınmış olan şiirler zamanımızda kolay bulunur türden olmadığı için ayrıca değerli. Ekseri epik (destansı) ve satirik (-nefsini- hicveden, taşlayan) şiirlerden oluşan kitabı okuduğunuzda sanki Akif’in meşalesi yeniden harlatılmış gibi hissediyorsunuz ve bu sizi bir okur olarak da memnun ediyor. Şairin üçüncü kitabı (öykü) Kalbin Kandillerini Yakmak’ın da bu sıralar çıktığını hatırlatalım. İyi okumalar dileriz.

Şimdi tenha köşeler anlarsa anlar beni

Münzevi yakarışlar ele verir ismini

Hazinelerin ya Rab, sayfalara yazılmaz

Küp gizleyen topraklar gaflet içre kazılmaz

Aşk yaresine merhem olur diye o tabib

Bekleşir hamra güller gelir diye Andelib

Minareleri şehrin şehadet şahikası

Kubbe kubbe yükselen imanın vesikası

Ardımda bırakıp da geldim işte kendimi

Buğulu aynalarda kandığım aşk değil mi?

Rind’e Rindane Söyle Seyrinde / Rüstem Ahmet Gözübüyük

Artoskitap’tan 2017 yılında yayımlanan ve şairin ikinci kitabı olan bu eserde, divan şiirinin kuvvetli esintilerini taşıyan şiirin bahçesinde dolaşıyoruz. Yer yer serbest ölçü yer yer de kafiye ve cinaslarla örülen şiirlerde geleneksel dilimiz ön planda tutulmuş olup münacaat, hamd, Filistin gibi konular da içerisinde yer almaktadır. Okurunu ayrı biz iklime götüren bu eser zamanımız itibariyle az yapılan bir şiir sanatının örneğidir.

İbraniî güzellerinde yoktu

Baharı kuşanmış arz gibi

Öylesine göğ o kadar yeşil

Öylesine mâvi semâ gibi

Gözlerin

Dönen

Dönsün kavl’inden dönmez âşığın,

Bahtı kara alnı âk ak sevgili

Ya çek perdeleri ya bırak

Bırakma ru’yetine müştâk sevgili

Anlamım

Bir hikâyem olmalı

Sûretin ve sîretinle gel

Eve dönmek istiyorum eve

Yalın ayak başı gabak atlı ya da deve

Eve dönmek istiyorum eve

Bir Tanrı bir ben bir de sen tek

Yıldızları gömsek

Geceler bize kalırdı

Bend’olup

Nehr’ime  perdeyim kendime

Şiirsizim!

Şavk’ınla hikmet derlerdim felah’a

Sustuğunda acz’im artıyor

Sadr’ım da çöl,

Yüzümde bu ikiz nehir

Hançerem’de değilken

Henüz ölüm, Rabbim ertelesen

Sa’yimle

Sâlih amel/insanlığın hayrına

İşler mânâ’sına, söz söylesem

UZAKTAKİLER / OZAN KAÇAR 

Uzaktakiler, şaşırtıcı ve geleneksel roman yazım biçemlerine göre aykırı bir (ilk) roman. Ölüm ve öldürme izleklerinin rüyalara kadar ardı kovalanıyor romanda. Öyle ki rüyalardaki bozulmuş gerçeklik ile izlekler yeni bir form kazanıyor adeta. Yeni bir form kazanan sadece izlekler de değil ahlak ve karakterlerin bakışları da kesinlikten ya da bilinenden uzak bir düzleme çıkarılıyor. Akıcı bir anlatıma sahip eserde kullanılmış olan bazı dini motiflerin/unsurların varlığı, verilmek istenen mesajın geniş bir tabanda algılanmak istenmesinden dolayı olduğu anlaşılıyor. Kitap 2018 Haziran’da Okur Kitaplığı’ndan neşr edilmiş olup okurlarını bekliyor.

[Eleştiri Haber, Nisan 2019]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.