Murtaza Bir Bizden Biriydi* | Kenan Subaşı | Senaryo

0
696
Kenan Subaşı, Müslüm Gürses'in kabri başında

[ŞEMSİ – Bir roman yazıyordum, yarım kaldı, Murtaza! Yıllar önceydi… Kaç sene oldu, hatırlamıyorum! Yığınla müsvedde olmuştu, bir gece vakti hepsini yaktım… Bir anlık cinnet hâli… Neye sinirlendiğimi de hatırlamıyorum, yaktım gitti… Hayatımda, beni kahreden olayların başında, o bitmemiş romanın yakılışı vardır… O romanda bir kahramanım vardı, adı da Kurneçkov! Doğu Slavları’nın mitolojik kahramanı! Yaklaşık beş bin yıl önceki bir kahraman! Öyle bir kahramanları yoktu ama benim romanımda vardı! Öyleydi, Kurneçkov! Prahor Vyaçeslav Kurneçkov! O roman için çok uğraşmıştım! Bir taraftan da üzgündüm! Çünkü Rusya’ya gidememiştim… Bi’şeyler engel olmuştu! Bu, bir yazar için ne demek, biliyor musun? Çok acı bi’şey… Soçi’yi, Volga’yı, Oka’yı, o soğuk dağları, kiliseleri, müzeleri, kütüphaneleri, şu dünya gözüyle bir türlü görememiştim. Oralarla, o Dostoyevski’yi, o Tolstoy’u çıkaran topraklarla bi’türlü tanışamamıştım… İş, güç, evlilik! Onlar, onlar hep karşıma çıkmıştı!

MURTAZA – !

ŞEMSİ – Yazmayı çok seviyordum, Murtaza! Eve gömülüp boyuna yazıyordum… Kurneçkov! Ona öyle bir karakter vermiştim ki bütün okuyucular sanki onun gibi olmak isteyecekti… Romanı yazarken, öyle bir hisle yazıyordum. Kurneçkov, savaşçıydı, aynı zamanda da adaletli! Bir monarşinin başındaydı, köleleri vardı, bir de bümbüyük kalesi… Slavlar, onu yücelterek başa getirmişti! Kurneçkov’un ordusu, yetiştirilmiş muhafızlardan, atlardan ve fillerden oluşuyordu… Kurgu bu ya! Slavlar, onu sanki tanrının eli görüyordu… Cesurdu, Kurneçkov! Yiğitti! Savaşlara girip kazanıyordu… Ganimetleri devlet erkânına, kendisine ve askerlerine dağıtıyordu… Eğitimsizdi fakat bilgeydi… Düşmanları bile onun gibi olmak istiyordu… Romanın sonlarıydı; Kurneçkov, tahtını devretmiş, servetini dağıtmış, kalesini yıktırmıştı… Liderliğini bırakmıştı, Kurneçkov! Bırakmıştı çünkü Kurneçkov’un içinde bi’şeyler yarım kalmıştı… Tedirgindi artık! Yaptıklarından, yaşattıklarından dolayı tedirgindi! Onca savaştan, kazanılan servetten sonra bir başına yaşayacak, münzevi bir hayata çekilecekti… Son yazdıklarım, aslında, Kurneçkov’un başka bir hayata, başka bir zamana doğuyor oluşuydu…

Müsveddelerin hepsini bir gece vakti yaktığımdan bahsettim ya! Öyle işte… Müsveddelerin içinde Kurneçkov da gitti, Murtaza!

MURTAZA- !

ŞEMSİ – !

MURTAZA – !]

 

* Bir film projesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.