Murat Polat’ın “Aşk Irk Tanımaz” Adlı Tarihi Romanı Cinius Yayınlarından Çıktı

1
823

AŞK IRK TANIMAZ

Ermeni tehciri, yüz binlerce insanın hayatını kaybettiği  ve yüz binlerce insanın yaşadığı yeri değiştirmek zorunda kaldığı bir olaydır.  Aşk Irk Tanımaz romanı on binlerce  arşiv belgesi taranarak ve incelenerek tehcir konusunda  yazılmış, en gerçekçi romandır.

Bir Ermeni kızına “imkansız aşk” denilebilecek şekilde tutulan Tahir’in romanıdır bu. Bir müslümana aşık olan ve dönemin gerçeklerine rağmen  aşkı için mücadele eden Adrine’nin romanıdır bu. Aşk varolmaktır, kaybolmaktır, mum gibi erimek, erirken kendinden vermektir. Kendinden vermezsen bencillik, kendinden verirsen adı aşk olur. Sen yanmazsan, ben yanmazsam, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa?

Elinizdeki bu roman, Osmanlı İmparatorluğunun “devlet baba” şefkati ve özeni ile göç ettirdiği Ermenilerin bu olaya soykırım yaftalamasına karşılık,  herhangi bir kasıt ve ard niyetle yapılmadığını anlatan bir romandır.

Gerek okuyucuyu sıkmaması, gerek akıcı ve sürükleyici üslubu ile okuyucusuna keyif veren, tarihî gerçeklerle birebir örtüşen hem tarîhî bir roman,  hem de bir aşk hikayesi  olması ile farklı özellikler sunmaktadır.

Cemil Koray Özgen haber verdi…

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.