Metin odaklı bir eleştiriye ihtiyaç var!| Söyleşi | Ertuğrul Rast

0
856

1- Sizce bir edebiyat ve fikir dergisi niçin çıkar, dergilerin çıkış gerekçeleri ne olmalıdır?

1-Edebiyat ya da fikir dergilerinin birçok çıkış gerekçesi olabilir, bunlardan en önemlisi bana kalırsa “edebiyata, fikir ortamına okumayı hayatında ön plana alan genç isimler kazandırma” gerekçesidir. Peki bu nasıl olacaktır? Dergilerin kuruluş aşamasında yer alan kişiler/yazarlar/şairler/editörler/yayın kurulu üyeleri, atölyeler-çalıştaylar düzenleyerek, bu doğrultuda kararlar alarak bir “eylem planı” hazırlamalıdır. Edebiyata yeni isimler kazandırılırken dikkat edilecek husus ise; o genç isimlerin özgürlüklerine müdahale edilmemesidir. Aksi takdirde yakın gelecekte (ya da şimdi) birbirinin kopyası şairler/yazarlar okumak zorunda kalabiliriz.

2-Günümüz dergiciliğinin en büyük handikapı “tartışmasızlık”tır. Bu “tartışmasızlık” nedir?

2-Şu anda yüzlerce dergi var kitapçılarda okurunu bekleyen ve bu yüzlerce derginin ardında binlerce yazar… Bu binlerce yazarın içerisinde birbirinin söylemlerine itiraz eden, eleştiri getirecek birileri yok mu, herkes aynı şekilde mi düşünüyor, evet mi diyoruz her şeye? Elbette, hayır! Peki dergilerde neden nitelikli tartışmalara, ciddi eleştirilere rastlamıyoruz ya da çok az rastlıyoruz? Çünkü tartışmalarımız, eleştirilerimiz metin odaklı değil, kişi odaklı ve kişi odaklı tartışmalar-eleştiriler nefretten başka bir şey doğurmuyor. Bu durumda korunma içgüdüsüyle tartışma oluşturacak-eleştirel metinler yazmaktan uzak duruluyor. Daha kötü bir senaryo olarak şunu da düşünebiliriz: Metin odaklı eleştiriler getirecek yazarlarımız mı yok, yoksa?

3-İdealinizdeki dergi, formu ve içeriği açısından nasıl olmalıdır?

3-Hayalimdeki dergi, akademik düzeyde metinler yayımlayan, en fazla iki ayda bir çıkan, metin odaklı-olabildiğince tarafsız olmaya çalışan eleştirmenlere sahip, sayfalarında edebiyat-sanat kuramı, felsefe metinlerine de yer veren, sisteme muhalif, fiyatı öğrencilerin cebini yakmayan, ciddi söyleşilere yer veren, dağıtımı iyi yapılan (kötü!) bir dergidir. Çıkınca bana da haber verin, lütfen!

Poetik Haber sordu

Ertuğrul Rast – (Üçüncü Mevki Fanzin Editörü) yanıtladı

(2012)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.