“Merkezî dergilerde aynı isimler var..” | Mehmet Şah Erincik’e idealindeki dergiyi sorduk

0
731
Şair Mehmet Şah Erincik

1- Sizce bir edebiyat ve fikir dergisi niçin çıkar, dergilerin çıkış gerekçeleri ne olmalıdır?

-Dergi deyince aklıma Cemil Meriç´in meşhur sözü gelir. Meriç, dergileri hür tefekkürün kaleleri olarak tanımlar. Hakikaten uzun bir müddet dergilerin böyle bir işlevi olmuştur, ta ki günümüze kadar. Günümüzde iletişim olanaklarının çoğalmasıyla hür tefekkür kalesi olmayı internet ortamı almıştır. İnternet hadisesine rağmen bu soruya cevap vermek gerekirse dergi hür tefekkürün kalesi olmak için yola çıkar. Bu birinci etmendir. Gerek edebiyat dergilerinin gerekse fikir dergilerinin bunun dışında iyi metin üretme, hayata bir renk olma gayesinin olması da gerekir diye düşünmekteyim. Ayrıca derginin iyi ya da kötü fark etmez bir derdi olmalıdır. Derdi olmayan bir dergi masturbasyon işlevi görmekten öteye gidemeyecektir. 

2-Günümüz edebiyat ve fikir dergileri hakkındaki genel kanaatiniz nedir?

Doğrusu son dönem dergi takip etmeme gibi bir durumum söz konusu. Özellikle üniversite yıllarında iştahla dergi takip ettim. Bu iştahımın söndüğü aşikar. Bu durum benden mi kaynaklanıyor, yoksa dergilerin kısır döngüye girmesinden mi kaynaklanıyor bilmiyorum. Bildiğim bir şey var ki; merkezî dergilerde hep aynı isimlerin olduğudur. Her dergide bir önceki ayın aynısı isimleri görünce dergilerin bir ilişkiler ağıyla yürüdüğüne kanaat getirdim. Yeni kalemlere yer vermeyen tabiri caizse koltuğu bırakmamaya çalışan bir anlayış ile “hür tefekkür”ün inşaasının mümkün olmayacağını düşünüyorum.

3-İdealinizdeki dergi, formu ve içeriği açısından nasıl olmalıdır?

İyi metinlere ev sahipliği yapabilen bir dergi olursa gerçekten fevkalade olacaktır. Bu metinlerin belirlenme aşamasının üniversitelerdeki hakemli dergiler gibi olmasının da yarar sadğlayacağını düşünüyorum. Dergiye gönderilen her ürünün ön elemeye tabi olmaksızın hakem tayin edilenlerin vereceği oylarla belirlenmesi iyi metin kalitesini arttıracaktır. Hatta mümkün ise dergiye gönderilecek metinlerde rumuz kullanılmak suretiyle yazar – şair isminin hakemi etkileme payının devre dışı bırakması sağlanmalı. Böylece ahbap çavuş ilişkisinin önü alınmış olacak ve ortaya kaliteli metinler çıkacaktır. Vesselam. Teşekkür ederiz.

Mustafa Nurullah Celep sordu

Mehmet Şah Erincik yanıtladı..

[Poetik Haber]

[Eleştiri Haber, Aralık 2018]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.