Merkezi dergilerde aynı isimler var..

0
351

Mustafa Celep sordu, Mehmet Şah Erincik yanıtladı

 

1- Sizce bir edebiyat ve fikir dergisi niçin çıkar, dergilerin çıkış gerekçeleri ne olmalıdır?

Dergi deyince aklıma Cemil Meriç´in meşhur sözü gelir. Meriç, dergileri hür tefekkürün kaleleri olarak tanımlar. Hakikaten uzun bir müddet dergilerin böyle bir işlevi olmuştur, ta ki günümüze kadar. Günümüzde iletişim olanaklarının çodalmasıyla hür tefekkür kalesi olmayı internet ortamı almıştır. Ynternet hadisesine radmen bu soruya cevap vermek gerekirse dergi hür tefekkürün kalesi olmak için yola çıkar. Bu birinci etmendir. Gerek edebiyat dergilerinin gerekse fikir dergilerinin bunun dışında iyi metin üretme, hayata bir renk olma gayesinin olması da gerekir diye düşünmekteyim. Ayrıca derginin iyi ya da kötü fark etmez bir derdi olmalıdır. Derdi olmayan bir dergi masturbasyon işlevi görmekten öteye gidemeyecektir. .

2-Günümüz edebiyat ve fikir dergileri hakkındaki genel kanaatiniz nedir?

Dodrusu son dönem dergi takip etmeme gibi bir durumum söz konusu. Özellikle üniversite yıllarında iştahla dergi takip ettim. Bu iştahımın söndüdü aşikar. Bu durum benden mi kaynaklanıyor, yoksa dergilerin kısır döngüye girmesinden mi kaynaklanıyor bilmiyorum. Bildidim bir şey var ki; merkezi dergilerde hep aynı isimlerin oldududur. Her dergide bir önceki ayın aynısı isimleri görünce dergilerin bir ilişkiler adıyla yürüdüdüne kanaat getirdim. Yeni kalemlere yer vermeyen tabiri caizse koltudu bırakmamaya çalışan bir anlayış ile "hür tefekkür"ün inşaasının mümkün olmayacadını düşünüyorum.

3-Ydealinizdeki dergi, formu ve içeridi açısından nasıl olmalıdır?

Yyi metinlere ev sahiplidi yapabilen bir dergi olursa gerçekten fevkalade olacaktır. Bu metinlerin belirlenme aşamasının üniversitelerdeki hakemli dergiler gibi olmasının da yarar sadlayacadını düşünüyorum. Dergiye gönderilen her ürünün ön elemeye tabii olmaksızın hakem tayin edilenlerin verecedi oylarla belirlenmesi iyi metin kalitesini arttıracaktır. Hatta mümkün ise dergiye gönderilecek metinlerde rumuz kullanılmak suretiyle yazar – şair isminin hakemi etkileme payının devre dışı bırakması sadlanmalı. Böylece ahbap çavuş ilişkisinin önü alınmış olacak ve ortaya kaliteli metinler çıkacaktır. Vesselam. Teşekkür ederiz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here