Mahalle Mektebi Dergisinin 17. Sayısı Çıktı!

0
153

ERTUDRUL RAST

POETYK HABER

Mahalle Mektebi Dergisinin 17. Sayısı Çıktı!

 

Nisan´a ve bittidine üzülürken, sevinçli bir haber ile baharı yeniden yakalıyoruz. Edebiyat dünyasında hususi bir yer edinen ve her sayıda yerini perçinleyen Mahalle Mektebi Dergisinin beklenen 17. Sayısı (Mayıs-Haziran) okuyucusuyla buluşuyor. Dergide ilk göze çarpan şey yine dosya konusu. Son üç sayısında dosya ile çıkan derginin bu sayısının dosya konusu Ahmet SARI. Daha önce Ybrahim DEMYRCY dosyası ile arşivlik bir sayı yayımlayan, Dede ve Dergi Büroları dosyaları ile büyük ilgi uyandıran Mektep, bu sayısında öykü ve çevirileriyle tanıdıdımız Ahmet SARI’ya hakkını teslim ederek bir kez daha üzerine düşeni yapmış. Şiir, Öykü, Deneme, Sinema yazılarının yanında bu sayıda ilk kez gördüdümüz Mektep Konuşmaları başlıklı köşe ile Mahalle Mektebi okuyucusunu bazı konularda bir daha düşünmeye sevk edecede benziyor.

Şiir; Ykisi çeviri olmak üzere toplam 16 şiirin bulundudu dergide “Bir boşludu doldurmak istiyorsak / Ynsanlık bizi bekliyor” mısralarında dile gelen, çada şiddetli sorularla birlikte çözüm önerileri sunmayı amaçlayan bir anlayış görülüyor. Hayriye Ünal´ın “O iz yoksunluk kokar.” mısrası ile açılan şiir bölümünde Ünal aklın zoru bir izi, fakat dillenmeyen bir izi (belki de izin arayışını) yazıyor. Açılan bu izden geçerek Mustafa Köneçodlu şiirine ulaşıyoruz. Köneçodlu ise “Aşklar ve gerçekler sürekli dedişiyor” diyor ve yalnız bıraktıdımız şeyleri hatırlatıyor. Özgür Ballı bir hafta sonunu anlatırken, Ysmail Aslan Kavafis´in bekledidi barbarları udurluyor. Ertudrul Rast “devletle ilgin yoktu / bir kargadan ödrenen ölüm karşısında / ne yapacadını, sen de onlardandın.” diyerek bitirdidi “Devletle Kurulan Üç Bad” isimli şiirinde herkes gibi olundudunun ve hatırlanması gereken bazı “şeylerin” vurgusunu, incelikle yapıyor. Ömer Korkmaz “Müjdeyi Alınca Alışverişe Çıkanlar Yçin” yazdıdı şiirde “her şeyi bu şiirin içine boca ettidim gerçedi” diyerek itiraf ettidi -tavşanın küstüdü daddan dünya ile yapılan kavgaya kadar uzanan- kalabalık bir şiirle sayıdaki yerini alıyor. Sayının dider Şair ve Şiirleri ise; Ali Berkay “Müdavat”, Rıfat Erodlu “Kamu Spotu”, Hakan Ysfa Şahin “Gündodumu Bir Yhtimaldir”, Aleyda Jeneska “Turuncu ve Goygoy”, Selman Ertaş “Uyur Uyanık”, Hatice Kübra Ardıç “Dera!”, Ylhan Kayhan “Üşüyecek Geçmiş Zaman”, Vasfettin Yadız “Çelimsiz Sözler”, Kadir Korkut “Kadı Dedilim, Şair Yedeniyim”, Nuray Akkaya “Uzaklıda Ynanalım.” Ayrıca ve Elif Nihan Akbaş ve Ertudrul Rast çevirileriyle William Butler Yeats´ın “sirk hayvanlarının firarı” ve Emily Dickinson´un “geçen yıl bu zamanlardı, ben ölmüştüm” isimli şiirlerini görüyoruz.

Öykü; Mahalle Mektebi´nin 17. Sayısında toplam on iki öykü bulunuyor ve bu sayıda da ilk öykülerini okududumuz genç yazarlara yer veriliyor. Güçlü çeviriler yayımlayan derginin bu sayısında Mısırlı yazar Mustafa Sâdık er-Râfii “Yki Çocuk” isimli öyküsü edebiyatımıza kazandırılıyor. “Yeryüzünde evini kaybetmiş bir çocudun gecesinden daha kötü bir gece bulunabilir mi?” diyen Râfi kaybolan iki çocudu anlatırken kaybedilen bir dünyayı da hatırlatıyor. Ali Güney ise temiz dili ve samimi anlatımıyla karşılıyor bizi. “Kaleye Ben Geçmem Odlum” isimli öyküde bizleri gözlerindeki heyecanı, korkuyu hissettidimiz ve birlikte gazoz içip top koşturdudumuz bir çocudun dünyasına sokuyor. Akif Karataş´ın yayımlanan ilk öyküsü olan “Bilyelerim” de de bizi karşılayan bu samimi ve çocuksu hava, derginin bu sayısı için hakim bir eda gibi görünüyor. Numan Altud Öksüz ise “Babam Badlamasına Gömüldü” isimli öykü ile sayıdaki yerini alıyor. Bu sayıda ilk kez öyküsünü okududumuz bir dider isimse Betül Ok. Ok “Mahluk ve Velet” öyküsünde “Dönüşmüştüm. Şimdi sakin, uslu, kendini bilen, hâlâ bekar bir çirkin ördek yavrusuydum. Çirkin olan ördekti ben ise yavrusuydum…” diyerek akıp gittidini sandıdımız hayatın döngüsünü yazıyor. Hüzeyme Yeşim Koçak “Aralık” ile okuyucusunu tarihin içinden efendisi ile cariyenin nazik/nazenin aşk öyküsüne çadırıyor. Tarihin perdesini aralayıp kahramanlarını seyrettidimiz bu aşk öyküsü meraklısına yeni kapılar açması bakımından ayrıca önemli görünüyor. Sayının dider öykücüleri ve öyküleri ise şöyle; Fahri Ayhan “Yaşlı Adacın Kökleri”, Hâle Sert “Şimdi ve Huzur”, Safiye Gölbaşı “Susku”, Hüsniye Uludad “Anneme Söylemek Yok!”, Orhan Onuk “Dut Adacı”, Serpil Tuncer “Kombinasyon”.

Dosya; Mahalle Mektebi Dergisinin 17. Sayısının dosya konusunun Ahmet Sarı oldudunu söylemiştik. Dosya başlıdı olarak -baştan sona- Ahmet SARI diyebiliriz. Ahmet Sarı çocukludu, gençlidi, dostludu, akademisyenlidi, ediplidi, çevirmenlidi ve tüm dider yönleriyle işleniyor. Ali Utku Sarı´nın hayatının ana hatlarını yazıyor, Hasan Harmancı hayattaki Ahmet Sarı´nın portresini çizerken, hayranlıkla takip edilecek bir dostluk portresini de oluşturuyor. Gökçe Özder Sarı şairlidini incelerken, Mehmet Kahraman ve Ali Güney Sarı´nın öykülerini yazarak dosyaya katkıda bulunuyor. Cem Ergener akademisyen ve edip Ahmet Sarı´yı irdeliyor. Davut Dadabakan çok sayıda çevri esere imza atarak Türk bilim ve edebiyat camiasına hususi kazanımlar sadlamış olan Ahmet Sarı´nın çevirmenlidini ele alıyor. Ahmet Sarı´nın Dostları başlıklı yazıyla Sarı; dostlarınıan adzından anlatılırken ilginç hatıralar da kaydedilmiş. Ahmet Sarı ile yapılan geniş bir söyleşi ve Sarı´nın şiir ve öykü örneklerinin bulundudu dosya Sarı hakkında yapılacak tüm çalışmalar için ulaşılması gereken kaynaklar arasında ilklerden olmaya aday bir dosya.

Söyleşi; Mahalle Mektebi söyleşileriyle 17. sayısında dünya gündeminden biraz uzaklaşmış görünüyor. Her sayısında görmeye alışık oldudumuz Müslüman codrafyaya yönelik söyleşiler bu sayıda yok. Yki söyleşi bulunan sayıda, ilk söyleşi Ahmet Sarı ile dosya içerisinde yapılırken ikinci söyleşi geçtidimiz yıl ilk kitabını yayımlayan Ysmail Özen ile. Mehmet Kahraman´ın hazırladıdı söyleşide; Özen öykücülüdü, karakter, ortam ve duygu kurgulaması, Türk öyküsünün bugünkü görünümü hakkında kapsamlı bir söyleşi gerçekleştirilmiş oluyor. Deneme/Kitap/Sinema; Bu sayıda da yine hayat damarını kesmeden yoluna devam eden dergi Ybrahim Alan´ın “dolaştım mülk-i islamı bütün viraneler gördüm” başlıklı yazısıyla Yslam dünyasının nabzını tutmaya devam ediyor. Vefa Taşdelen daha önce de “cümleler” başlıdıyla okududumuz özdeyişlerini yayımlamaya devam ediyor. Tugay Kaban “Kozmos” yazısında kozmos kelimesinin! birkaç farklı ekol tarafından izahına yer vererek kavram üzerine yodunlaşıyor. “Cenin” başlıklı yazısıyla büyük ilgi uyandıran Emre Tan ise bu sayı “Devrim Var!” isimli yazısında “Karanlık insanlık tarihini kan, metal ve plastiklere ayırıp geri dönüştürmenin vaktindeyiz. Ne kadınları yerlerde sürüklüyor erkeklerimiz saçlarından tutarak, ne de hayvanları öldürüp derilerini giyiyoruz artık. Yerçekimi kalkmış, kafamıza düşecek elma yerine meteorlar, uydular var, muhatabımız ise kablosuz duygular.” derken metne sinmiş eleştirilerinin yanında bir idealistin sergüzeştini kaleme alıyor. Beyaz Bulut Dergisi editörü Fatih Turanalp ise çocuk edebiyatı hakkında düşüncelerini sıralıyor. Kitap yazılarında ise, Necip Tosun çocuk edebiyatı badlamında Cahit Zarifodlu’nu incelerken, Mehmet Kahraman Cemile Sümeyra´nın Hayatı Kurgulamak kitabını, Zeynep Arkan ise Bolano´yu “Uzak Yıldız” romanı üzerinden yazıyor. Derginin sinema yazıları Ahmet Aksoy’un kaleminden. Aksoy, Tunç Okan´ın “Otobüs” ve “Sarı Mersedes” filmlerini Tunç Okan sinemasını, filmlerin zamansal analizini ve sosyolojik köklerini yazıyor. “Sanat” hayatımızda nereye denk düşer, “Din” ile ilişkisi nedir?” sorusundan yola çıkan Ertudrul Rast, Abdullah Kasay ve Ömer Korkmaz “Kafka, Hz. Mevlana, Nurettin Topçu, Ömer Lekesiz, Lütfi Bergen, R. Murray Schafer, Yusuf Kaplan, Niyazi Mısri” isimlerinin geçtidi “Mektep Konuşmaları” başlıklı dikkate deder bir köşe hazırlamışlar. Son olarak “Hayat Edebiyat” köşesinde derginin kültür faaliyetlerine dair haberler yer alıyor. Yletişim: https://twitter.com/mahallemektebi_ https://www.facebook.com/mahallemektebidergisi

Paylaş
Sonraki İçerikHEP BiR YOL HALi UZERE

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here