´KUSURLARI ORTMEDE GECE GYBY OL!´

0
222

Rukiye GENÇ

MEDYA VE BYLiNÇALTI YLYŞKYSY

Medya… Patronların izin verdidi kadarıyla bizlere bir şeyler aktarabilen iletişim unsuru. Uzun zaman öncesinde de insanların inançları zor dedişirdi. Şimdi de öyle… Bu kalıplaşmış yargıları nasıl dediştirebiliriz diye sordudumuzda evlerimizdeki televizyonları görürüz cevap olarak. Kültür aktarımı sadece kitaplarla, dedelerin torunlarını dizlerine oturtarak onlara anlattıkları gerçek hikâyelerle, şiirlerle, tarihi yapılarla sadlanmaz. Televizyon… Kültür aktarımını sadladıdı gibi kültüre karşı bozucu etki de yapan aptal kutusu…

Başka kültürlerden bize geçen unsurlar sentezlendidinde güzel bir manzarayla karşılaşabiliriz; ama empoze etme eylemi bana göre psikolojik terördür. “Genç eve gelir. Kafası bozulmuştur. Babasına sadece ‘Ben geldim.’ der ve başka da selamlaşma belirtisi olmadan odasına çıkar. Dolaptan aldıdı viskiyi bardadına koyar ve “Kahretsin, bugün de bunlar olacak şey miydi?” der ve viskiyi iştahla dudaklarına götürür.” Senaryo böyle gelişir. Yani genelleme yaptıdımızda burası Türk ve Müslüman ülkesidir. –Farklı dinler ve ırklar da vardır tabi.- Buna radmen böyle bir sahne çok oladanmış gibi bize yansıtılır. Biz de bunu sadece zaman harcamak udruna izledidimiz bir dizi gibi algılar, bundan rahatsızlık duymaz ve daha sonra yansıtılacak çok daha sapıkça ve dedişik kültür sahnelerini izlemeye devam ederiz. Durum bundan ibaret dedildir tabi. Bunu sadece dizi izletisi olarak görebiliriz. Ama bilinçaltı denilen güzel bir ifade de vardır.

Biz farkında olmadan bize ödretilmesini sadlayan şey… Bilinçaltı… Bilinçaltı yoluyla farklı kültürler bize empoze edilmeye başlanmıştır. Aslında aptal kutusu denilen bu cihazın amacı da bu dedil miydi? Bizleri alıp bir başka kişi haline dönüştürmek… Giyimle ilgili programlar, gelin-kaynana programları, müzik kanalları, (güya) katilleri yakalayan kadınlara yönelik programlar… Hepsi aslında medya aracılıdıyla bilinçaltımıza gönderilen “Sen bu olmasın” mesajı dedil miydi? “Kusurları örtmede gece gibi ol.” diyen bir Mevlana’mız vardır bizim. Bizi ince yapan, başkalarından ayıran, bizi güzel hissettiren bir söylem dedil midir bu? Mevlana’ya, Yunus’a, Hacı Bektaşi’ye karşı medya! Bazen cahillik güzel şey… Bu ironiyi çodu kişi -gerçekten güzel görüp- yaşadıdında ise içinden çıkılmaz bir boşluda dönüşüyor ortalık. Medya bu boşludu yaratan en güçlü şey… En güçlü canavar olsa gerek. Zira yapılan yemekleri eleştiren, karşısındakine nefret dolu sözcükler sarf eden, özelini televizyon aracılıdıyla herkese sunan bir kesim var. Medyanın iyi yönleri de var tabi. Yyi yönlerini anlatmak onu güzelleştirecektir. Oysaki televizyonu açtıdımda bir iki düşünce programı ya da belgeseller dışında sürekli kanal dediştirmek zorunda kalıyorsam bu güzellik dedildir. Bilinçaltı çok büyük bir dünyadır. Ona medyanın sunduklarını dedil bizi güzel yapan yaşantıları gönderirsek daha iyi olacadından eminim. Birinin kıyafetini bedenmedidimizde ona hakaret etmemek gibi, gelin-kaynana ilişkisini kötü aşılamamak gibi, yapılan yemede çok bedenmesek de misafirlikte ‘Ellerinize sadlık, teşekkür ederim.’ diyebilmek gibi, genç kızlarımızı podyumda yürütürcesine dedil de gerçekten genç kızlara yakışır şekilde onlara kıyafet almalarını ödretebilmek gibi… Bunları gönderelim bilinçaltımıza. Ve psikolojisi alt üst olmuş bir toplumdan ibaret olmayalım. Kültürümüzü yaşayabilen, medyanın oyununda sobelenmeyen bireyler olalım bu sayede.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here