Kitapları sevenler için kılavuz bir site

0
206

Okuma Yolu

Okuyabilecediniz En Yyi Kitaplar!

– Çok eksik oldudumu ve okumam gerektidini duşunuyorum ama nereden başlayacadımı bilemiyorum…

– Bir kitap okuyorum ama bir turlu ilerleyemiyorum. Bu konuyu daha anlaşılır şekilde anlatan bir kitap yok mu?

– Konuyu merak ediyordum, bu kitabı aldım ama saçma sapan şeylerden bahsediyor, daha fazla kafam karıştı…

– Çeviri berbat…

– Dili çok adır… Turkçe yazılmış ama ne dedidini anlayamıyorum…

– Ynternetten kitap ısmarladım, baskısı çamur gibi. Ynsanın eline alıp da okuyası gelmiyor…

– …

Dunyada gezilecek gorulecek sayısız yer oldudu gibi odrenilecek de sayısız konu var. Buna karşılık imkanlar ve zaman sınırlı. Bir rehber olmadan uçsuz bucaksız bilgi dunyasında yol bulmak gerçekten çok vakit alıyor. Ustelik bu arada yanlış yollara sapıp kaybolmak ya da onemsiz sokaklarda dolanıp dururken yorulma ihtimali hiç de az dedil. Odrenme seruvenin tadını çıkarmak için bir yol haritası oluşturmanıza yardımcı olmak istiyoruz.

Seneler once bu yolculuda çıkan ve zorlukları yaşayan kişiler olarak tecrubelerimizi paylaşıp faydalı olmak istedik, hepsi bu…

Sadece tecrubelerimizi mi paylaşıyoruz? Sadladıdımız başka katma deder yok mu?

Dodrusu başlarken tecrubelerimizi paylaşmak için yola çıkmıştık. Amacımız aynı kalsaydı, sitemizde okududumuz ve onerdidimiz kitapları paylaşıyor olurduk. Ama zaman içinde hedef biraz dedişti. “Madem, okuma/odrenme yolculudu için rehberlik etmek istiyoruz, neden bunu daha kapsamlı bir hale getirmeyelim?” diye duşunmeye başladık. Bunun sonucunda da içerik iki yonden farklılaştı:

1. Yçeridi, okududumuz kitaplardan, o alanda okunabilecek tum kitapları kapsayacak hale donuşturme kararı aldık.

2. Kitaplar dışında kalan çok daha geniş bir bilgi alanını ihmal ettidimiz fark ettik. Web sitelerini, videoları, ses dosyalarını, sunumları, makaleleri de zaman içinde siteye eklemeye karar verdik.

Ayrıca bilgi dunyasını daha anlaşılır kılmak için oluşturdudumuz sınıflamamız orijinal ve yol haritası oluşturmak isteyenlere yeni imkanlar sunuyor. Ama herhalde en onemli katma dederimiz samimiyetimiz. Maddi bir amaçla yola çıkmadık; seçimlerimiz de maddi hedefler gozetilerek oluşmuyor.

Kimlere Ulaşmayı Hedefliyoruz?

En az lise editimini tamamlamış amatorleri hedefliyoruz. Giriş seviyesi olarak seçtiklerimiz lise editimi devam edenlere de hitap edebilir.

Amator, profesyonel olmayan yani ´ilgilenilen konuda bir uzmanlık sunup da karşılıdında para kazanmayı hedeflemeyen kişi´ olarak tanımlanabilir. Sitemizin, meslekten kişilere profesyonel becerilerini geliştirmeleri için yardımcı olmak ya da tecrubelerini paylaşabilecekleri bir sosyal ortam oluşturmak gibi hedefi bulunmuyor.

Bazen bir konu içinde o alanın en derin ve nitelikli kitaplarından bazılarını onerdidimiz de gorulebilir.

Seviyesini “Yleri Duzey” olarak belirttidimiz bu kaynaklar için de hedefimiz yine konunun profesyonelleri dedil, o konuda derinleşmek isteyen amatorlerdir.

Goruşumuz Nedir?

En çok sorulan ve merak edilen soru maalesef bu oluyor…

Bir goruşun temsilcisi olarak yola çıkmadık. Yine de merak edenler için genel yaklaşımımızı şu şekilde ozetleyebiliriz:

Paylaşılan bir kultur yapısının oluşması yuzyıllar alıyor ama bir kere oluştu mu paylaşanları millet yapıyor.

Yaşadıdımız ulkeyi seviyor, bu yuzden de dederlerini ve kultur yapısını oladanustu onemsiyoruz. Seçimlerimizi de bu yaklaşımı on planda tutarak yapmaya gayret ediyoruz.

Seçimlerimizi Nasıl Yapıyoruz?

Bir konuda oneride bulunurken oncelikle, o konuda yazılmış tum kaynaklara ulaşmaya gayret ediyoruz. Bunun için oncelikle internete başvuruyoruz. Bulduklarımızın internetteki içeridine ve hakkında yapılan yorumları inceliyoruz. Yine imkanlar nispetinde konunun uzmanlarının goruşlerine başvurmaya çalışıyoruz. Boylece konu başlıdı için bir kısa liste oluşuyor. Kısa listeye kalan ama henuz inceleme fırsatı bulamadıdımız kaynaklar “Aday” olarak gorunuyor.

Ynternetten kitapları incelemek bir imkan gibi gorunse de kitabın dili, çeviri ise çevirenin başarısı, kitabın baskı kalitesi, içerik ve yazarın yaklaşımı anlaşılamıyor. Ayrıca binlerce kaynak arasından seçim yapmak da kolay dedil ve en azından konu hakkında bilgi sahibi olmayı gerektiriyor. On elemeyi geçen kaynakların kutuphane ve kitapçılarda daha ayrıntılı incelemesine geçiyoruz. Bizzat elimize alarak inceledidimiz, belki bir kısmını okududumuz ama tamamını okumadıklarımız listelerde “incelendi” durumunda gorunuyor.

Bir kısmını da satın alıp okuyoruz. Okuduklarımız içinden onerilmeye deder bulduklarımız ise “okundu” olarak işaretleniyor.

Hangi Olçulere Gore Seçim Yapıyoruz?

– Dil onemli. Mumkunse dili çok eski olmayan ya da zorlama Turkçe kullanılmayanları oncelikle tercih ediyoruz.

– Ulaşılabilir olmasına dikkat ediyoruz. Baskısı olmayan eserleri, çok onemli olmadıkça, onermemeye gayret ediyoruz.

– Baskı kalitesini ve gorsel zenginlidi onemsiyoruz.

– Mumkunse yazarın konunun profesyoneli olmasını tercih ediyoruz. Populerlik gayesi ile ve amator yaklaşımla yazılan yada genel kabul gormeyen marjinal tezler one suren kaynakları onermemeye çalışıyoruz.

– En onemlisi de genel toplum kulturumuzle ters duşmeyen seçimler yapmaya çalışıyoruz.

Yçerik Tamamlandı mı? Ne Zaman Tamamlanacak?

Biraz incelenirse tamamlanmadıdı gorulecektir.

Site içindeki tum konular için kısa listeler oluşturulmuş durumda ama hepsi için incelemeler tamamlanabilmiş dedil.

Siteyi açmak için tum konuları tamamlamak yerine tamamlanan konularla başlamayı tercih ettik. Yncelenmesi henuz tamamlanmayan konu başlıkları “taslak” durumunda goruluyor.

“Ne zaman tamamlanacak?” sorusunun cevabı ise “hiçbir zaman” olacaktır. Çunku, taslak halinden çıkıp kullanıma açılan bolumler bile gelişmeye devam edecek.

Nasıl katkıda bulunabilirsiniz?

Oneri ve yonlendirmeleriniz bizim için çok dederli.
Sayfalar uzerinde yer alan mesaj ikonuna tıklandıdında açılan sayfadan yada dodrudan okumayolu@gmail.com adresine e-posta gondererek bize katkıda bulunabilirsiniz.

Okuma Yolu Ekibi olarak yardımlarınız için şimdiden teşekkur eder, herkese zevkli ve faydalı bir okuma seruveni dileriz…

http://www.okumayolu.com/

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here