Kitap ve Ramazan Buluşmasının 37’inci Yılı / Ankara’daki Fuar Açılışı Gerçekleşti

0
690

Kitap ve Ramazan Buluşmasının 37’inci Yılı 

Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı bu yıl Ayasofya-Sultanahmet Meydanı’nda ziyaretçilerini karşılayacak

Açılış 20 Mayıs Pazar (yarın) saat 14.00’te…

İstanbul’daki Ramazan etkinliklerinin başında gelen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nın bu yıl 37’ncisi gerçekleşiyor. Ayasofya ve Sultanahmet’in kutlu gölgesinde ziyaretçilerini karşılayacak olan fuar, okur-yazar buluşmaları ve Ramazan Sohbetleri ile zenginleşecek. 37. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, Ramazan süresince açık kalacak.

Türkiye Diyanet Vakfı ve İBB Kültür A.Ş. işbirliğiyle gerçekleşen Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nın bu yıl 37’ncisi gerçekleşiyor. 2010-2017 yılları arasında Beyazıt Meydanı’nı mesken edinen fuar bu yıl, yayıncı ve okuyucuların özlediği Ayasofya-Sultanahmet Meydanı’na devasa bir çadırla geri döndü. Çadırı dolduran fuar birimleri ile Kadir Gecesi’ne kadar İstanbul’un kültür hayatını zenginleştirmeye hazır olan 37. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nın açılışı, 20 Mayıs Pazar günü (yarın) saat 14.00’te olacak.

İSTANBUL VE ANKARA’DA

Ramazan boyunca 11.00-24.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek olan 37. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nda okuyucular, 300’e yakın standa yayılmış 400’ü aşan yayınevinin 100 binden fazla kitabına ulaşabilecek. Okuyucuların sabırsızlıkla beklediği fuarın Ankara Melike Hatun Camii avlusunda kurulan 105 standında ise 150 yayıncının 60 bin civarında kitabı sergileniyor.

Sevilen yazarlarla okuyucusunu buluşturan birçok imza etkinliğinin gerçekleşeceği fuar süresince, Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği’nin (ESKADER) katkılarıyla organize edilen Ayasofya Ramazan Sohbetleri, çadır alanına kurulan sahnede, ziyaretçilere her gün sohbet dinleme imkânı sağlayacak. Zamanımızın kültür, sanat, edebiyat, fikir dünyasından önde gelen birçok yazar, fikir insanı ve sanatkârı, Ayasofya Ramazan Sohbetleri kürsüsünde dinleyicilerle buluşacak.

DÜNYANIN GÖZDE MEKÂNI

Türkiye Kitap ve Kültür Fuarları, yazar-yayıncı-okur buluşmaları için Ramazan’la bütünleşen tarihî mekânları değerlendirmeye devam ediyor. Türkiye Diyanet Vakfı, bu fuarlarla toplumu kitapla buluşturmanın yanı sıra cami avlularını, meydanları ve tarihî alanları kültür merkezi haline dönüştürerek medeniyet algısını geliştirmeyi amaçlıyor. Dünyanın gözdesi olan İstanbul Ayasofya-Sultanahmet Meydanı’na kurulan dev çadır, kitap dostlarının aradığı esere ulaşabilmek için rahatça gezebilmelerine ve alışveriş yapabilmelerine imkân tanıyor.

Türkiye Diyanet Vakfı’nın 1983 yılında ilk defa Ankara’da başlattığı fuar geleneği, 1984 yılında İstanbul’a taşınarak günümüze kadar kesintisiz olarak devam etti. Ramazan aylarında Kadir Gecesi’ne kadar okuyucuları kitap ve yazarlarla buluşturan fuar, her yıl sabırsızlıkla beklenen bir kitap şölenine dönüştü. 28 yıl boyunca İstanbul Sultanahmet Camii avlusunda gerçekleşen organizasyon, İstanbul 2010 Kültür Başkenti Projesi Yürütme Kurulu ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’nin talep ve desteği ile Beyazıt Meydanı’na taşınmıştı. Bu yıl ise herkesin geri dönmesi için özlemle beklediği Sultanahmet’te Ayasofya Camii önünde açıldı. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarları 2010 yılından bu yana İBB Kültür A.Ş. ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliğiyle ve Diyanet İşleri Başkanlığı’nın desteğiyle gerçekleşiyor.

ZENGİN İÇERİK, HER YAŞTAN OKUR

Her yıl Ramazan’da yoğun ilgiyle karşılanan fuarlara gelen ziyaretçiler, Türkiye’de basımı gerçekleşen kitapları uygun fiyatlara alma imkânı buluyor. Fuara aşinası olduğumuz ve geniş okuyucu profiline hitap eden birçok yayınevi iştirak ediyor. Edebiyat, tarih, kültür, medeniyet, felsefe ve din alanında yaklaşık 100 bin ayrı başlıkta yayımlanan kitapların yer aldığı fuarda, T.C. Diyanet İşleri Başkanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş., Türkiye Diyanet Vakfı, İSAM, Kuramer, IRCICA, DOSİM (Kültür ve Turizm Bakanlığı), Yazma Eserler, M.Ü.İ.F. Vakfı, Ensar Vakfı vb kuruluşların yanı sıra birçok kamu yayıncısı da bulunuyor. Çok sayıda Ramazan’a özel yeni çıkan kitabın da sergilendiği fuarda, bu yıl da okurları yeni yayınlar bekliyor. Özellikle çocuklara ve aileye yönelik önemli kitapların sergilendiği 37. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı, çocukları aileleriyle birlikte Ayasofya-Sultanahmet Meydanı’na davet ediyor.

AYASOFYA RAMAZAN SOHBETLERİ

21 Mayıs Pazartesi gününden başlayarak 9 Haziran Cumartesi gününe kadar sürecek olan ve Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği’nin (ESKADER) katkılarıyla gerçekleşen Ayasofya Ramazan Sohbetleri, birbirinden değerli yazar, fikir insanı ve sanatkârı ziyaretçilerle buluşturacak.

21.05.2018        Pazartesi         Savaş Barkçin

22.05.2018        Salı                  Mustafa FAYDA

23.05.2018        Çarşamba       Dursun Ali TAŞÇI

24.05.2018        Perşembe       Vehbi VAKKASOĞLU

25.05.2018        Cuma              Güray SÜNGÜ

26.05.2018        Cumartesi       Nurullah GENÇ

27.05.2018        Pazartesi         Dr. Necdet SUBAŞI

28.05.2018        Pazartesi         Prof.Dr. Adnan DEMİRCAN

29.05.2018        Salı                  Furkan ÇALIŞKAN

30.05.2018        Çarşamba       Mustafa ÖZEL

31.05.2018        Perşembe       Melek PAŞALI

01.06.2018        Cuma              Leylâ İPEKÇİ

02.06.2018        Cumartesi       Kübra-Büşra SÖNMEZIŞIK

03.06.2018        Pazar               Ruhi AYANGİL

04.06.2018        Pazartesi         Hayrullah CENGİZ

05.06.2018        Salı                  Hande TOPBAŞ

06.06.2018        Çarşamba       Ahmet Murat ÖZEL

07.06.2018        Perşembe       Ali URAL

08.06.2018        Cuma              Prof. Dr. Hasan Kâmil YILMAZ

09.06.2018        Cumartesi       Mehmet Nuri YARDIM

Ankara’daki Fuar Açılışı Gerçekleşti

Ankara 37. Türkiye Kitap ve Kültür Günleri’nin açılışı Erbaş tarafından yapıldı

Türkiye Diyanet Vakfı’nın İstanbul Ayasofya Meydanı’nda gerçekleştirdiği 37. Türkiye Kitap ve Kültür Fuarı’nın Ankara ayağı olan ve Ulus Melike Hatun Camii avlusunda düzenlenen 37. Türkiye Kitap ve Kültür Günleri’nin açılışı, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın katılımıyla gerçekleşti.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan açılışta konuşan Erbaş, İslam medeniyetinin bir bilgi ve bilim medeniyeti olduğunu ifade ederek, “Hadis-i şerifler, bizi her zaman ilim, irfan, bilgi, hikmet peşinde koşmaya teşvik etmektedir.” dedi. Müslüman âlimlerin, Rönesans’a kadar 7 asır boyunca ilmin bütün alanlarında insanlığın inkişafına öncülük ettiklerine dikkati çeken Erbaş, “Bugün ülkemiz, bölgemiz ve bütün yeryüzü bağlamında yaşanan sorunlar ve yapmamız gerekenler açısından öncelikle bilgi, ilim ve hikmet ile kurduğumuz ilişkiyi gözden geçirmeliyiz. Zira hepimizin bildiği bir realite olarak, bilgi en büyük güçtür, iyilik için kullanılırsa insanlığa hizmete, hukuk ve ahlak tanımayan insanların elinde ise insanlık için felakete dönüşür.” diye konuştu.

Açılış günü Cuma Namazı’nı kılmak için Ankara Ulus Melike Hatun Camii’ne gelen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, fuar ziyaretçilerinin yoğun ilgisiyle karşılaştı.

Osman SARIKÖSE

Fuar Koordinatörü

0533 548 08 66

akarca66@hotmail.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.