Hikayeci-Yazar Ayşe Şener Kitap Tanıtım Yazılarıyla Eleştiri Haber’de: Baragan’ın Dikenleri…

0
857

“İYİ MEMLEKET KÖTÜ TEŞKİLAT”

Ayşe Şener

1906’lı yılların Romanya’sı. Ya da hemen her yüzyılda var olan ve bütün bir yeryüzüne dağılan Romanyalar kitabı. “İyi memleket, kötü teşkilat” cümlesiyle ana fikrini hiç uzatmadan ve erkenden okuyucuya fısıldayan bu roman, Panait Istrati’ye ait. Istrati’nin Mihail Arkadaş kitabında; dostun dosta değdiği nazik kabalıkları nasıl dile getirdiğini bilen bilir.

Baraganın Dikenleri ise dünya hayatında insana batan o şeyi: rahatı değil, aksine rahatsız edecek derecede yoksulluğu ortaya çıkarır. Yaşam yolculuğunda rahat yürütmeyen o topuk dikenini: yoksulluğu… Öyle ki; dürüstçe ve çok çalışmak ta yetmez. Emeğin hakkıyla değerlendirildiği, öncesinde de gerçek değerini ortaya koyabilmesi için desteklendiği bir yapılanmaya ihtiyaç vardır. “Şiddet”le…

Mazlumun kendini çaresizliğe, boş vermişliğe, yalan tesellilere teslim ederek zalimi, haksız gücü desteklemesi de var kitapta.

Matake bütün bu akışın veya tıkanıp kalmanın kahramanı. Orada güzel olan tek şey Eylül göçünden sonra bir fırtınanın gelip dikenleri şahlandırması. Matake’nin aklı fikri gitmekte. Nereye olduğu önemli değil, daha iyi bir yere olduğu hiç belli değil. Sadece gitmekte. Gitmek kaderin eline bir delil, bir sebep vermektir belki de, diyerek…

Çünkü kalmanın bir anlamı yoksa, gitmek anlamlı olmasa da olur.

Kahramanımız bu serüven boyunca, iki yaşındayken Borçka nehri kıyısına anne ve babasıyla gelişini, balıkçılıkla geçinmeye çalışan ailenin bir türlü belini doğrultamayışını, kavalına sarılarak bir kadın nahifliğinde yaşayan babasında coğrafyanın/memleketin iyiliğini, daima gayretle çalışan fakat iki yakasını bir araya getiremeyen annesinde de emeği boşa çıkaran kötü yönetimin ağır izlerini görür.

Bunları sizin de gördüğünüz olmuştur. Bizim oldu.

Kitap; şiddetli bir fırtınanın savurduğu diken topaklarının peşinde kaderini değiştirme heyecanını yaşayan ve bu kargaşanın bahanesiyle güya kaderinden bir milim uzaklaşmış olan çaresizliği anlatıyor.

KÜNYE

Kitap adı: Baragan’ın Dikenleri

Kitabın yazarı: Panait İstrati

Çeviri: Yaşar Nabi

Varlık Yayınları

Basım yılı: 1971

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.