Hayatın kırk hali bu kitapta: Kırk Oyku

0
166

ROZA YAYINLARINDAN KIRK ÖYKÜLÜK SEÇKY

DYLEFRUZ BAYRAK

KIRK YAZAR, KIRK ÖYKÜ

Ömer Seyfettin, Sait Faik Abasıyanık, Sabahattin Ali, Memduh Şevket Esendal, Refik Halit Karay ile başlayan ve günümüze kadar süregelen öykü/hikâye serüveni yeni isimlerle kıymetli eserlerle zenginleşmektedir. Murat Soyak tarafından hazırlanan, Roza Yayınevinden okura kazandırılan öykü seçkisi, kırk yazardan kırk öykü şeklinde sunulmuş. Kitaptaki öykülerin yarınlara iz düşürme heyecanıyla, özenle derlenmiş oldudu açıkça görülüyor. “Öyküde insanın hayatın halleri dillendiriliyor. Ynsana ve hayata dair ince dikkatler ön plana çıkarılıyor. Şu dünyada kısacık hayatımıza en çok yakışan öykü.” diyen öykücü Murat Soyak, adeta bir bahçe düşünü okura yaşatmayı vadediyor.

Taşra-merkez ayrımı yapılmadan hazırlandıdı gözlenen bu kitapta son yirmi-otuz yıllık zaman dilimi esas alınmış. Yazarlar alfabetik sıralamaya göre yer almış. Kitapta öyküye gönül ve emek veren kırk isim/kırk öykü yer alıyor: A.Vahap Akbaş, Ahmet Karacan, Ahmet Örs, Akif Hasan Kaya, Ali Rıza Kaşıkçı, Aliye Akan, Aykut Ertudrul, Yıldız Ramazanodlu, Ali Haydar Haksal, Abdullah Harmancı, Emine Batar, Nuhan Nebi Çam, Bedran Yoldaş, Bülent Gündodan, Cemal Kılınç, Cengizhan Genç, Cevat Akkanat, Duran Çetin, Faik Öcal, Hasan Ejderha, Hüseyin Akte, Ybrahim Yarış, Kibar Ayaydın, Lokman Zor, Mehmet Baş, Meral Afacan Bayrak, Metin Önal Mengüşodlu, Murat Soyak, Mustafa Oduz, Recep Şükrü Güngör, Mustafa Oral, Hatice Edilmez Kaya, Mustafa Uçurum, Üzeyir Südümlü, Mustafa Özçelik, Müştehir Karakaya, Osman Aytekin, Selvigül Kandodmuş Şahin, Eyüp Akyüz, Yılmaz Yılmaz.

Farklı tarz ve yönelimlere yelken açmış öykü ve öykücülere yeterince yer verildidini farkediyoruz. “Derdimiz kaybettidimiz iyilikleri, güzellikleri edebiyatın imkânları ile duyurma, anlatma çabasıdır. Zira insanodlu ziyandadır.” diyen Soyak, bu kaygıyla öyküde güzele, süreklilide, daim akışa dodru adım atılmasına yardımcı oluyor. Kırk öyküden tadımlık kesitler: “Seni dinliyorum; sessiz bir şafakta kumruların şarkılarını. Gözlerim yanıyor. Arabalar motorlarını çalıştırıyor. Münadi minarede. Uykunun namazdan hayırlı olamayacadını ünlüyor. Ümmetten hiç kimse kapımı aralamıyor. Bir metropolü solukluyorum. Ynsandan hiç kimse kapımı çalmıyor.”(Nuhan Nebi Çam/Yokoluş ve Diderleri öyküsünden.) “Rachel’in cesedi oradaydı… Oradaydı… Tıpkı topraklar gibi taze bedeninin üzerinden buldozer geçmişti… Sarı saçlarına dodru yapışkan bir kan yürümüştü. Mavi gözleri, duru yüzünün aydınlık gülümsemesi, kana bulanmıştı.”(Selvigül Kandodmuş Şahin/Rachel’in Gerçekleşen Rüyası öyküsünden) “-Yarın daha güzel olacak anne!”(Murat Soyak/Bir Umut öyküsünden) “Bir devir kapanmış gibi herkes iyi, herkes güler yüzlü, herkes selamlı. Memleketi aradım, annem babam şen kahkahalarla konuşuyor.Bu kadar huzuru nasıl kaldırayım ben?Bunca yıl horlandıktan sonra nasıl taşıyayım bu güzellidi?”(Recep şükrü Güngör/Tebessüm öyküsünden) “Ylkyazlar umut dolu yüreklere her zaman kıştan daha yakın. Fesledenim hala yemyeşil olduduna göre, yerini de sevdidine göre yeni bir bahara daha neden yetişmesin.”(Hatice Edilmez Kaya/Fesledenim Yemyeşil öyküsünden)

KIRK ÖYKÜ-Öykü Seçkisi- Hazırlayan: Murat SOYAK Roza Yayınevi Ystanbul, Kasım 2012

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here