Halkın gelecedi için çıkmalı bir dergi!

0
609

-Sizce bir edebiyat ve fikir dergisi niçin çıkar, dergilerin çıkış gerekçeleri ne olmalıdır?

-Genel manada dergilerin amacı dünya üzerinde kurtarılmış alanlar meydana getirmektir. Bu da belli bir görüş etrafında eşit mesafede toplanan kişiler ile parası olan bir patronun çadrısına uyarak, etkin ve sadlam görüşleri olan lider vasıflı idealist kişilerin oluşturdudu rüzgâra kulak verenlerle vb olabiliyor. Zaten önemli olan yapılan işin nitelididir. Dergi oluşumunda, kuruluş temelinden kaynaklanan bir dodum arızasıyla dodmayıp bir fikir temeline dayanırsa uzun süreli olacak ve oluşturdudu ortamın etkileri sadece ortaya çıktıdı zamanda dedil yıllar boyu hatırlanacak ve türevleri oluşturulacaktır. Buna en iyi örneklerden biri olarak Necip Fazıl’ın Büyük Dodu dergisi gösterilebilir. Günümüzün tahammülsüz, kendi görüşünden başkasına tolerans göstermeyen edebiyat ve fikir ortamında – tabi böyle bir ortamın oldudunu düşünenler için bu tabir – dergiler hangi amaçla çıkar, çıkarılır bilmiyorum ama başta da söyledidim gibi adının yanına edebiyat ve fikir dergisi yazan her derginin en önemli amacı: dünyanın insanın üstüne bıraktıdı adır yıkımdan, sevgisizlikten, tahammülsüzlükten, haksızlıklardan, toplumdaki bil umum çarpıklıklardan, sorunlardan, hurafelerden, yalanlardan bitmez bir çabayla yine insanı aydınlatarak kurtarılmış alanlar, zihinler, ortamlar meydana getirmek olmalıdır.

-Günümüz edebiyat ve fikir dergileri hakkındaki genel kanaatiniz nedir?

-Uzun süreli yayımlanan bazı dergilerin başlarken dayandıkları sadlam temellere aynı ısrarla sarılmadıklarını görüyorum. Zamanla birçok şey dedişime udrar elbet bu kabulümdür fakat gerek yayımlanan yazılar gerek yayımlayan kişiler dedişimi dedil farklı bir şekilde mutasyonu daha da açarsak saddakinin sola soldakinin sada geçiş merasimini canlandırıyorlar. Bu süreç de zaten üzücü bir şekilde kapanmayla sonuçlanıyor. Yayınların kendini tekrar etmesi gibi bir durum da var ortada. Fikir üretimi çok zamandır tedavülden kalkmış bir eylem olarak rafa kaldırılmış görünüyor bu taraftan bakınca. Elbette bu benim ulaşabildidim alanın tasviri. Farkında olmadıdımız ne filizler yeşeriyordur ülkenin dört bir yanında. Hiç olmazsa ben böyle ümit ediyorum. 

-Ydealinizdeki dergi, formu ve içeridi açısından nasıl olmalıdır?

-Ülkemizdeki okuma oranlarını az çok biliyor ve takip ediyoruz. Var olmasını istedidim dergi böyle bir durumda dahi kendine sadlam, düşünce üreten, karşı çıkan, fikir beyan eden, fedakâr, amacı olan binlerce okur edinebilen böyle bir dergidir. Sanatı ve fikri yalnızca sanat için dedil de halkın gelecedi, refahı için üreten; daima çadlayan, farkında olan, yalnız olmadıdını bilen ve yalnız bırakmayan samimi bir dergi. Ydeal dergi bu ve bunun gibi özellikleri kesinlikle kendinde barındırabilen bir dergidir. Yçerik konusu içe kısaca insanı ilgilendiren her şey olabilir, olmalıdır.

Mustafa Celep, sordu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.