Genç Ressam Yıldız Yılmaz’la resim sanatını, sanat anlayışını ve açtığı resim sergilerine dair konuştuk…

0
1288

Genç Ressam Yıldız Yılmaz’la resim sanatını, sanat anlayışını ve açtığı resim sergilerine dair konuştuk… 

Konuşan: Yıldız Yılmaz

Konuşturan: Yusuf Yılmaz

 • Yıldız hanım bize kendinizden bahseder misiniz?
 • Selamun Aleyküm. Allah’ın izniyle şiir yazmayı, resim sanatı ile uğraşmayı, yazı yazmayı ve kitap okumayı, çok seven bir kişiliğim bulunmakta. Umut etmeyi çok sever ve benimserim. 8 Eylül 1998 Adapazarı doğumluyum.. ‘’DMD’’ kas hastalığım ile mücadele ediyorum, 3 yaşında Adapazarı Sakarya’dan, İstanbul’a taşındık. 12 yıl İstanbul Bayrampaşa’da fizik tedavi, yüzmeye, okula gittikten sonra Bursa’ya taşındık. Solunum makinelerim olan 3 adet makine ve tekerlekli sandalyem ile Bursa’da yaşamıma devam ediyorum İnşaallah. Ailem ve sevdiklerim, sevenlerim ile her an içerisinde tebessüm ederek hayal ve hedeflerim için çabalıyorum.
 • Size hayatta en çok ne umut oldu? Nelerden ilham alarak resim yapmaya başladınız?
 • Bana hayatta en çok Allah’ın varlığı Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) efendimizin öğrettiği gerçekler umut oldu. Yanı sıra ailemin ve sevdiklerimin bana karşı olan sevgileri benim hayatta daha umutlu olmamı sağladı. İlham annemin bana yoğun bakımda (3 Mart 2013 Bursa 4 Çelik Çocuk Hastanesi Yoğun Bakım Bölümü) yattığım ve makinelere yeni bağlandığım dönemde getirdiği resim defteri ve kalemler ile başladı. Okuduğum bir kitapta karakter çiziliydi ve o karakteri çizmek istedim, denedim. Resime olan el yatkınlığım o gün daha çok fark edildi. Ardından arkadaşım ve resim öğretmenim olan Müşerref Parpar ile çalışmaya başladık ve ilerleme sürecim bu adımlarla hareketlendi.
 • Bursa’da açmış olduğunuz sergiye katıldım. Resimleriniz sade, anlaşılır ve insanlığa mesaj verir nitelikte, öyle düşünüyorum. Siz de bu fikir hakkında bize bilgi verir misiniz?
 • Bursa’da Zeki Müren Güzel Sanatlar Lisesi, Bursa Kültür Merkezi, Ördekli Kültür Merkezi, Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde tablolarımı kişisel resim sergim ile meydana getirdik. Evet, resimlerim çoğunlukla mesaj içerikli çalışmalardan oluşuyor. Ayrıca birçok tekniği bir arada görebilirsiniz. Ben resim çalışıyor olmamı şu şekilde tanımlayabilirim. Bence sanat, sanatçının ifade etmek istediği duygu ve düşüncelerini kendine has yorumu ile ortaya çıkardığı olgudur. Sanatçı benim için yapboz parçalarını ifade ediyor. Parçaları birleştirmek ve tamamlanan yapbozu ortaya çıkarmak için uğraşır. Sanat ve sanatçı bana ayrılmaz bir bütünlüğü ifade ediyor. Bu sebeple tablolarımın çoğu Hayal dünyamın birer yapboz parçasıdır. Benim felsefemde her insan ayrı bir Dünya’ydı, bu yüzden hayal dünyamın birer parçası olsa dahi bir dünyaya armağan olduysa, o dünyada umut ışığı yakalayabildiysek benim amacıma uygun olacaktır. Genç, yaşlı, çocuk her bireyin, her dünyanın kendi umudunun farkında olmasını istiyorum. Allah’a çok Şükür ve Hamd etmemiz gereken çok şey var.
 • Resimlerinize mutluluğun, hüznün kısaca duygunun tarifi diyebilir miyiz?
 • Resimlerim duygu yoğunluğu ile ortaya çıkıyor. Evet, diyebiliriz.
 • Bize sanatınızdan bahseder misiniz? Nasıl başladınız, size ne ilham verdi?
 • Benim sanatım gözle görülebilir lakin sadece yürek ile bakıldığında anlaşılabilir. Resim çalışmaya 15 yaşlarımda başladım.
 • Resimlerinizin dili olduğunu ve insanlarla konuştuğunu düşünüyorum. Siz ne dersiniz?
 • Bu düşüncenizden dolayı teşekkür ediyorum, resimlerimin ana dili kalpten geliyor. Kalbinin sesini duyan ve kalbi ile konuşabilen insanlar resimlerimin dilinden oldukça iyi anlıyorlar.
 • Elbette bütün resimleriniz özeldir. Bize birkaç resminizin hikayesini anlatır mısınız? Bize vakit ayırdığınız için çok teşekkür eder, başarılarınızın devamını dileriz.
 • Kendimi ifade ettiğim özel tasarım olan yağlı boya tablomun benim için ayrı bir yeri olduğunu belirtmek isterim. Bu yağlı boya tablomda Umut Işığını yansıtmak için çaba gösterdim. Elinde kapısı açık olan bir kafes bulunuyor ve mavi renk kuşlar salınıyor ilerideki doğan güneşe doğru. Annem bana ‘’Her Karanlığın Ardından Bir Güneş Doğar!’’ der. İfade etmek istediğim öz duygu budur. Umut ve Umudun Işığı, görmek istediğinizde sizin için doğacaktır. İlginiz için teşekkür eder, güzel temennilerinize Amin İnşallah diyorum. Sevgi ve Saygılarla.

  {Eleştiri Haber, 26.05.2018}

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.