Eleştiri Haber’in Öykü Damarına Yeni Bir Aşı: Ömer Kaya | Mikro Öyküler

1
763
Eleştiri Haber Öykü Yazarı Ömer Kaya

ÖMER KAYA / MİKRO ÖYKÜLER

NAFİLE İMGELEM

Herkes fırtınadan haberdardı; ama kimse bir diğerinin limanı değildi. Zihnine sığdıramadıklarından kurtulmak için gökyüzüne baktı. Kafasını kaldırdığında eğime kapılıp tüm kaygılarının, toprağa dökülüverdiğini hayal etti. Gülümsedi. “Ne acz ama!” dedi. “Üstelik kel kaldım.”

LALETTAYİN

Hayal kırıklığından değildi durağanlığı; hayali yoktu. Ne kızarmış ekmek kokusuyla huzur bulan biri olabildi ne de ilkbaharlarda neşe doldu içi. İlacını içer uyurdu. Bir tek manzaralı dedikleri evlerin pahalılığına akıl sır erdiremedi. Bir ömrün en büyük hayreti… İki odalı müstakiline müteahhit bir apartman dikti dikeli silindi dünyadan soluk izi.

FİZİKÖTESİ

Bilmem kaç metre yükseklikten bırakılan cismin, yer çekimi etkisinde kaç saniyede yere düşeceğini hesaplayarak geçinebilmek mümkün değildi. Emindi bu kez. Diplomasını yırttı. Bir, iki, üç, dört… Saydı yine. Malum meslek hastalığı. Yukarıdan bakarken kendine: “Yazık oldu.” dedi. Keşke uçmak için ölmek gerekmeseydi.

KENDİ DÜŞENLER

Utanmayı unutmuş bu dünyayı siz havaya soktunuz.

Bir artı bir evlerinizde artık bin artı bin telaş.

Haydi buyurunuz!

RÜCU

Sevdi, gitti.

Vazgeçti, geldi.

Çok şey olsa da

hiçbir şey olmamış gibi yürüyebilirmiş âdem,

o da öğrendi.

Öyle yürüdü.

Ömer Kaya Kimdir?

Ömer KAYA, (1987) Sakarya’da doğdu. Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği bölümünü bitirdi. Çeşitli kurumlarda spikerlik ve sunuculuk dersleri aldı. Aynı üniversitede Türkçe Eğitimi Anabilim Dalı’nda yüksek lisansa başladı. Türkçe öğretmenlerinin konuşma becerilerini inceleyen bir tez yazmakta ve Sakarya’da Türkçe öğretmeni olarak görev yapmaktadır. Kaya, ilk öykülerini Eleştiri Haber’de yayınlamaktadır.

{Eleştiri Haber, 5 Temmuz 2018}

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.