Edip Cansever´de ´Aşk´ Duşuncesi

0
201

ŞERYF MEHMET UDURLU

EDYP CANSEVER’DE “AŞK” DUŞUNCESY

(Yerçekimli Karanfil Şiirinin Ydealize Aşk Badlamında Sunumu)

Gunumuz dunyasında belkide en dejenere edilen, en hoyratça harcanan kavramların başında da aşk geliyor. Sadece bir yonuyle algılanması ve bunun da çift taraflı bir duygu durumu biçiminde kabul gormesi meselenin farklı bir boyutu. Edebiyat urunlerinde bile çaddaş verimlerde aynı şekilde toplumsal geri donuş geredi boylesi bir algı varken bunun farklı okumasını sadece tasavvufta ve bu minvalde verilen urunlerde aramak hatasına duşuyoruz çodu kez.

Edip Cansever denince akla gelen ilk şiirlerden biri olan Yerçekimli Karanfil’de de az once bahsettidim bir karşı cinse duyulan aşkın dile getirilişi olarak kabul goren ve bir ilan-ı aşk şiiri olarak çodu kez romantik sozcukler butunu(!) gibi “ayıcıklı I love you yazılarının” ve “kalp şeklinde çikolataların dunyasına” ozgu sayılan bu eserine boyle bakılmaksızın bir okuması mumkun mudur? Mesele; onun bir sevgiyi dile getirişinde hatırlanması dedil, bizzat sevginin kendisini konu alışında ve mistisizm boyutunda bir tecrubeyi de aralayıcı yonu oluşudur. Bu şiir merkezine (bir) sevdayı dedil sevdanın kendisini pekala alıyor olabilir. Yşte naçizane buna dedinmektir arzum.

“Biliyor musun az az yaşıyorsun içimde
Oysaki seninle guzel olmak var
Ornedin rakı içiyoruz, içimize bir karanfil duşuyor gibi
Bir adaç işliyor tıkır tıkır yanımızda
Midemdi aklımdı şu kadarcık kalıyor.”

Ylk bakışta romantik bir atmosferde sevgiliye fısıldanan aşk sozcukleri olarak gorulmesi oladan. Çunku ikinci tekil şahsa direkt bir yonelim goruluyor. Şiirin butunu dikkate alındıdında ve hatta bu dize bir tirat olarak dedil de bir iç soylence, monolog olarak duşunulse –ki bunu sırf boyle okusak acaba ne olur gibi bir arzuyla yapıyor dedilim- butunun bir parçası butune dahildir anlayışıyla herkeslerin sevgiye dahil tutumunun bir aracısı olarak şair, bir sozcu rolunde ve trancendental / aşkın bir arzunun kendisini muhatap olarak gorup bir –ilk kişi- ve ardılına soylenen ve eylenen bazı unsurlarla bir arayışın içinde şekilleniyor(uz). “içimize” duşen karanfil ve bunun şiirin adı olarak yerçekimine maruzludu bir engelleyici / ket vurucu yonune atfen soylenecektir. “Tıkır tıkır işleyen” adaçlar ve ancak bir aşkın guzellidiyle guzel olabilen kişi, salt bir bilinen karşı cinse istek boyutunda bu akışı içselleştirebilir mi? Ustelik bunu soyleyen Cansever’in bir başka şiirinde; “sıradan acılardır çunku butun ilgileri toplayan” dedidini ve acıyla hemhal olan kişilidini de işin içine katınca bu sav daha berrak bir yolda buluyor kendisini.

“Sen o karanfile edimlisin, alıp sana veriyorum işte
Sen de bir başkasına veriyorsun daha guzel
O başkası yok mu bir yanındakine veriyor
Derken karanfil elden ele”

Ortak bir edimin ve duygu içeridinin mistik bir tekamul ile elden ele dolaşan bir nesne arayıcılıyla uhrevi boyut kazanması nasıl gerçekleşebilir ya da bunun olabilmesinin onunde ne yatmaktadır. Yşte bir alt metin kanalı buradan açılacaktır. Ynsanın içsel yetersizlidi ve ruhsal kirlenişine dur diyecek ve ister kutsal metinlerden ister de onlara ret badlarıyla eklemlenen tum muarız duşuncelere badlansın sevginin inşasıyla ancak bu durum tersine çevrilebilecek ve eskatologyaya ilişkin tum kotu duşunceler nihayet bulabilecektir. Her şeyin bir insanı sevmekle başlayabilecedine inanç ve ruhsal arınımın ilk safhasına katılaşmış kalplarin tersine donuşunu konu alan bir şiir olma yonuyle, Cansever’in; bir yeni insanlık duşuncesinin inşasına giriştidini goruruz.

“Goruyorsun ya bir sevdayı buyutuyoruz seninle
Sana dediniyorum, sana ısınıyorum, bu o dedil
Bak nasıl, beyaza keser gibisine yedi renk
Birleşiyoruz sessizce.”

Bu şiirde boylesi bir yorumlamada merkez aldıdım tumcenin de yer aldıdı son dizede buyutulen mistik bir duşun kapsamı sonunda “beyaza kese yedi renk” ifadesiyle sona eriyor. Anahtar tumce ise: “Bu o dedil” Evet, bu senin benim anladıdım cinsten bir sevgiye sonrasında da alışkanlıda evirilen bir aşk dedil. Kendi rituelini yeşerten ve her gonlun beyaza kestidi, korkunun karşıt anlamını (Michel Haneke sinemasını ayrı tutarak) barındırmayan, temizleyen ve kuşatıcı bir beyaz arzusuyla birleştiren bir yon. “Birleşiyoruz sessizce” derken kavuşulan şey aşkın kendi anlamı ve ozsel yapısı. Buna ise kavuşacak olan sadece sen-ben yahut şair dedil bir insanlık ideali.

Bizi badlayan o yerçekiminden ve olume sıkça yakıştırdıdımız karanfilin bir de yaşama, kırmızıya, bize hayat veren renge donuştudunu unutmadan aşkı hissetmek merkeze birine duyulan bir his olarak dedil de aşkın kendisini goverdidi metafizidiyle algılamak yeni bir insan olmanın başlangıcı olur mu bilinmez ne de olsa bu kişiden kişiye dedişir. Ancak bunu denemekte bir şey kaybettirmez.

O halde aşık oldudumuz insandan once ayna karşısında kendimize okuyalım hele bu şiiri bakarsın işe yarar. Aslında her şey ne de olsa kendini sevmekle başlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here