Dunyadan hoşnutsuz bir bireyin şiiri

0
190

Dunyadan hoşnutsuz bir bireyin şiiri

Mustafa Celep

Dunyanın gelip geçicilidi uzerine yazılmış şiirlerin en belirgin ozellidi, şairin mısralar boyunca bir bilgelik edasını konuşturması, hız kulturunun iyice baskın oranda egemenlidini kurdudu bu kuresel dunyada, korkunç derecede insani dederlerin alaşadı edildidi bu gunde şairin algısıyla, duyarlıdıyla karşısında kendine muhatap gordudu topluluda-burada şairler guruhuna- kelimeleri ve ifadelerindeki adırlıkla bir ihtar çekmesidir. Yslamcısından liberaline, gencinden yaşlısına, kadınından erkedine kadar Sekulerleşmenin tavan yaptıdı, ayyuka çıktıdı bu fazlasıyla dunyevileşmiş postmodern dunyada, şairin felç olmuş insanlıdımıza getirdidi sahici gerçeklik ve hakikat algısı boduk bilincimizi duşundurse gerektir.

Dunya ile uzlaşımsal bir ilişki-iletişim biçimine girmedidinin kanıtı olarak Huseyin Karacalar’ın Fırsat Kuponu şiiri, uyarıcı-ikaz edici-rahatsız edici yonleriyle uzerinde durup soz soylemeye deder bir şiirdir. Rahat okunan bir şiiri var Huseyin Karacalar’ın. Mısralar puruzsuz bir incelikle kurulmuş. Konuşan bir şiirdir bu. Sozu, soyleyecedini dolaylamadan ifade edişinden anlıyoruz bunu. Dolambaçlı, labirentli yollara sapmıyor. Ayrıntılardan bir tutamak noktası arayan bir tavrı var şairin. Yçinde yer aldıdı dunyaya yabancılaşmış ozne konuşur şiirde. Kendindenlik sanırım bu şiirin en belirgin ozellidi. Dodal bir konuşması var. Dunyanın fanilidi uzerine kurulu, insanın tabiatına dair bir şiir. Dunyadan hoşnutsuz bir bireyin şiiri. Fırsat Kuponu’nda şairin dunyayla arasının iyi ve sadlıklı işlemedidine tanıklık ediyoruz. Buysa Karacalar’ın anti-konformist/genele radbet etmeyen tavrından kaynaklanıyor.

Fırsat Kuponu’nun gerilimsiz bir şiir oldudunu duşunebilirsiniz. Ama oyle dedil. Gerilim daha çok iç’te yaşanıyor bu şiirde. Dunya ile bir alıp veremedidi var şairin, gerilim daha çok ruhta yaşanıyor. Ynsanlık tarihinin kadim sorunlarına ciddi bir gondermesi var. Yşbu soruna dair onemli bir işaret taşı işlevi goruyor şiirdeki mısralar. Şiirsel oznenin farkındalık duzeyi yuksek. Dunyanın varoluşsal bir guvenlik alanı taşımadıdının bilincindedir. Şiirin aynı zamanda hikemi bir taraftan okura seslendidini not edelim. Gunun genç şairinde gordudumuz geveze, kibirli soyleyişlere rastlanmaması da Karacalar’ın şiirinin hanesine artı olarak yazılabilir. Kelime oyunları ve yapay şiir algısından ve sentetik şiir tutumundan ifadelerinden dodallık, soyleyişindeki dodrudanlık ve içtenlidiyle ayrılıyor.

Huseyin Karacalar, artık şiirlerinin kitaplaşması gereken bir şair. Çok sık yazmıyor, sozunu olgunlaştırıp bir kıvama erdirdikten sonra okurun karşısına çıkıyor. Sanırım onceki yıllardan bugune yazdıkları bir kitap hacmine ulaşmıştır. Yukarıda izah ettiklerimiz, Karacalar’ın ilk kitabı çıktıktan sonra daha bir belirginlik kazanacaktır. Gelgitlerinin, şiirsel geriliminin dunya ile olan hususiyeti belirginlik kazanıp sozunun sahicilidi belirginleşecektir.

FIRSAT KUPONU / Huseyin KARACALAR

I.

Bir şiire başlayacadım şu sinek rahatsız etmese
Bir dunya kuracadım kendimin dışında bir dunya
Şu gokyuzu aklımı bir çelmese

Balkondan duşen bir mandalın adrıyan yanlarını ovdum
Geçmedi dedim geçmedi geçmişin sancısı
Kuruttum çamaşırlarımı kuruttum anılarımı
Tutunacak bir ip arıyor boynum.

Şimdi sıyırdı perdesini gokyuzu şimdi hurmalarını doktu çol
Sır perdesi aralandı sedirdi suyun yuzundeki ofkesi
Kum fırtınasından çıkmış gibiyim toz bulanık bir hava
Bir sandalye koymuşlar ortaya sorguluyor beni karanlık
Sormayın benimkisi
Habil ve Kabilden kalma bir dava.

II.

Yolumun ustunde durdun gunlerimi çeldin yılan gibi aktın
Toprak adem kokmuyor artık toprak terlemiyor titremiyor
Kaderin gongu çaldı yeryuzunde başladı salgın
Alerji olmuş sol tarafım sad tarafım ise yorgun uykusuz
Biliyorum surgundeyim cuzamlı bakıyor insanlar gozlerinden okunuyor
Tufandan once başladı kalbimdeki yangın

Her gun zayıflıyorum her gun gozlerimin onunde
Miyobum artmış goremiyorum artık uzak geliyor omrum
Ayadımın altında bir yara kayıyor habire bir uçuruma
Okududum kitaplardan çıkardıdım tek kıssadan hisse:
Toprak.
Demiş miydim daha once
Topraktan başka bir şey odrenmedim
Topraktan başka bir şey yaramadı işime.

III.

Adzının ucuyla nasılsın diyor hileli
Boylesin işte iyi ki deder vermedim sana ey dunya
Bende ey demeyi severim bilirsin
Habire çekicisin habire mutlu
Fırsat kuponu da sunsan yaramaz artık işime
Elini de sıkmam senin
Yyiyim demem sana hiç kimseye iyiyim demem
Çunku iyi dedilim kendimi bildim bileli.

Şimdi lunaparktan nasıl çıkarım
Bir yol var mı sevgili Mustafa Kutlu.

(Hece, 159)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here