Dino Buzzati’yi tanımak için ”Colombre” iyi bir seçim olacaktır | Esra Okutan Yazdı…

0
450

ESRA OKUTAN

COLOMBRE 

İtalyan öykücüğü denilince akla gelen en güçlü isimlerden biri şüphesiz Dino Buzzati’dir. Hayal gücünün sınırlarını zorlayan ve okuyucuyu şaşırtıcı sonlara hazırlayarak, bize o hikâyeyi inandırıcı kılmayı başarabilen biri. Kimi zaman kara mizah, kimi zaman büyülü gerçekçilikle yazdığı hikâyeler, yazarın anlatmak istediği asıl probleme doğru çekiyor bizi.

Colombre kitabı, toplamda 43 kısa öykü ve ”Yüzyılın Cehennemlerine Yolculuk” adlı uzun bir öyküden oluşuyor. Kitaba adını veren Colombre hikâyesini okuyunca, Buzzati’nin fantastik dünyasına adımınızı atmış ve onun hayal âlemiyle tanışmış oluyorsunuz.

Umut, kaygı, korku, bekleyiş temalarını sıkça görebildiğimiz hikâyelerde Buzzati’nin okuyucuyu kendisine çekmesinin en temel sebebi, bu duyguları serüvenlere dönüştürerek anlatabilmesinin yanında, hikâyelerini beklenmedik sonlara ulaştırmasıdır. Yazarı bu kadar okunur kılan da bu fantastik dünyadaki sürükleyiciliktir.

Soğuk Savaş dönemindeki İtalya’nın durumunu ve ortaya çıkan kaos ortamını, insanların yabancılaşma hissini ve bıraktığı psikolojik etkileri daha ilk hikâyede fark edebiliyorsunuz. Bu yöntem, sırların güzelliğini gözler önüne sermek için yazarın uyguladığı şematik bir yol aslında.

Temelsiz korkuları yüzünden pek çok fırsatı kaçıran bir insanı simgeleyen Stefano, mutluluğu, huzuru, sevgiyi arzulasa da ön yargısı sebebiyle onları geç bulur. Çünkü henüz korkularıyla ve iç çatışmalarıyla yüzleşecek kadar cesur değildir. O, hayatın ona sunduğu fırsatları değerlendiremeyen bir karakterdir.

Colombre, insanın pişmanlıkları ve elinden uçup giden fırsatları olmasının yanında, ihtiyacımız olan şeyler ile bizi mutlu edeceğine inandığımız şeyler arasında süregelen bir savaş olduğunu bildiğimiz halde paradoksal olarak korkularımızın da ifadesidir.

Her öykü farklı serüvenlere, alışılmadık sonlara sürüklüyor okuyucuyu. Dino Buzzati’yi tanımak için ”Colombre” iyi bir seçim olacaktır.

{Eleştiri Haber, Kasım 2018}

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.