Dil ve Edebiyat’ın 115. Sayısı Çıktı!

0
658

Dil ve Edebiyat’ın 115. Sayısı Çıktı!

Dil ve Edebiyat dergisi 115. sayısıyla okurlarıyla buluştu. Toplumda dil bilincinin geliştirilmesi ve korunması gayesiyle yola çıkan dergi “Şehrin Kimlik Kartı: Levhalar” başlıklı bir kapakla çıktı. Kapak fotoğrafı “15 Temmuz Millet Bahçesi”nin giriş kapısı. Dergi, bu kapakla 15 Temmuz darbe girişimini hatırlatmak istemiş. Ekrem Erdem aynı adı taşıyan makalesinde dilimizin yozlaşmasına dair günlük hayat perspektifinden tespitler ve çözüm önerileri sunuyor. Üzeyir İlbak geride bıraktığımız 2018 seçimlerinin ardından yeni yönetim sisteminde kültür, eğitim ve sanatın yerini tartıştığı yazısıyla bu sayının giriş yazısını yazmış. Dergi güncel edebiyatın nabzını tutmayı sürdürürken usta şairlerin şiirlerinin yanı sıra genç kalemlerin şiirlerini de okuyucularına sunuyor.

“Türk Edebiyatının Kökeni Kapsamı Tarihçesi” başlıklı makalesinde Emir Ali Çevirme edebiyatımızın gelişmesinde payı olan dönem ve eserler hakkında bilgiler veriyor. Aykut Nasip Kelebek seyyahların İstanbul’unu kendi bakış ve düşünüşüyle yazmayı sürdürüyor. Kelebek “Amicis’in İstanbul’u” başlıklı denemesinde bizi 19. yüzyıl İstanbul’ una çağırıyor. Abdullah İlhan’ın denemesi İsmet Özel; Selim Sina Berk’in denemesi ise Mustafa Kutlu üzerine yoğunlaşarak okurun zihnine yeni soru işaretleri bırakıyor.

İlhan Kurt ve İbrahim Ulvi Yavuz ile söyleşilerin yer aldığı bu sayıda dergi okurunu farklı seyahatlere de çıkarıyor. İsmail Güleç klasik edebiyatımızın halk edebiyatı ile birbirine nasıl geçtiğini gösteren bir örneği okura sunarken Hüseyin Kalyan “Dik Yazılar”ı ile okuruyla konuşmaya devam ediyor. Dil ve Edebiyat bu sayısında da “Türkiye’nin Darbeler Tarihi ve 15 Temmuz Millî İrade Zaferi” konulu şiir, hikâye ve deneme yarışmasında derece alan metinlere yer vermeyi sürdürmüş.

Cemil Koray Özgen haber verdi…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.