Dil ve Edebiyat Dergisi’nden cesur bir sayı

0
807
Dil ve Edebiyat Dergisi’nden cesur bir sayı
 
EDEBİYAT DERGİLERİ NEREYE GİDİYOR?
      Sırat-ı Müstakim ve Sebilürreşad’dan aldığı ilham; Büyük Doğu, Diriliş ve Mavera havzasından devşirdiği medeniyet ve yerlilik damarıyla edebiyatımıza yeni bir soluk getiren aylık dil, edebiyat ve kültür dergisi “Dil ve Edebiyat”, 101. sayıya ulaştı.
Yayın hayatına başladığı günden itibaren Türk kültür ve medeniyetine dair meseleleri, usta kalemlerin tespit ve değerlendirmeleriyle dikkate sunan dergi, Mayıs 2017 sayısında Türkiye’de dergi geleneğini masaya yatırıyor. Derginin Genel Yayın Yönetmeni Üzeyir İlbak, şairler Özcan Ünlü, Hüseyin Akın ve Zafer Acar ilk edebiyat dergisinden günümüze, ülkemizin dergicilik serüvenini muhitler ve şahıslar üzerinden çarpıcı örnekler ve çok tartışılacak tespitlerle ele alıyorlar.
     Cumali Ünaldı Hasannebioğlu’nun “Batıyla Üç Hesaplaşma” isimli uzun, didaktik ve sarsıcı şiirinde “Bu ‘beyaz adam’la/ ‘insanoğlu’nu zayi edeli / asırlar var sanki” diyerek sözü günümüze getiriyor. “Issız bir ada mı/ yok olan şehirlerimizde / yokolan insanlığımız?” sorusundan sonra “İşte bu yüzden Türkçeden / başka dillere çevrilmeyen bir kelimedir / merhamet! / karşılıksız” diye sesleniyor insanlığa. Bu sayısında ayrıca şair Zafer Acar, Nurettin Durman, Nurullah Genç gibi ustalarla genç şairlerin şiirleri de dikkat çekiyor.
     Çizgi ustası Hasan Aycın’ın da bir çalışmayla katkı sunduğu dergide dil yazıları, hikâyeler, kültür ve edebiyat meselelerimize ilişkin yazılar, denemeler ve yeni kitap tanıtımlarının yanı sıra Üzeyir İlbak’ın dünyadaki ve Osmanlıdan başlayarak gerçekleşen sistem değişiklikleri üzerinden yeni Türkiye’yi masaya yatırdığı “Yeni Bir Başlangıç” yazısı da okurlarını selamlıyor.
     Dil ve Edebiyat dergisi dijital ortamda da okurlarıyla buluştu.
     Dil ve Edebiyat Dergisi’nin 101. sayısına dikkatinizi bekler, çalışmalarınızda başarılar dileriz.
(Bilgi için 0 212 581 69 12)
 

DİL VE EDEBİYAT DERGİSİ
Feshane Cad. No:3 Eyüp/İstanbul

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.