D.Mehmet Doğan ile İstanbul’da İki Gün

0
675
İstanbul’da İki Gün
D.Mehmet Doğan ile İstanbul’da İki Gün

D.Mehmet Doğan ile İstanbul’da İki Gün

 İstanbul Kültür A.Ş. ile TYB İstanbul Şubesi’nin ortaklaşa düzenlenen ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğünce de desteklenen programda, bu sene 70 yaşına basan Türk düşünce dünyasının duayenlerinden, TYB Kurucusu, ilk 18 yılın TYB Genel Başkanı ve halen TYB Şeref Başkanı D. Mehmet Doğan’a vefa bağlamında İstanbul’da 15 yazarın katılımıyla bir dizi etkinlik gerçekleştirilecek.

 Editörlüğünü Fahri Tuna’nın üstlendiği ve 28 şair ve yazarın değerlendirme yazılarından oluşan “28 D. Mehmet Doğan” kitabının esas alınarak düzenlenen program çerçevesinde, 15 yazar panel, tanıklıklar, “Liselerde D.Mehmet Doğan ve Türkçe” konulu etkinliklerde konuşacaklar.

İstanbul Kültür A.Ş. Genel Müdürü Rıdvan Duran’ın “D.Mehmet Doğan büyüğümüz 1975’te yayımladığı Batılılaşma İhaneti kitabından bu yana kırk yılı aşkın bir süredir hem Türkçe, hem medeniyetimizin ihya ve bekası, hem de 2.500 yazarın birliği ve dirliği için takdire değer bir çabanın içerisindedir. Kültür A.Ş. olarak D. Mehmet Doğan gibi büyüklerimize hem vefa göstereceğiz, hem de onların değerli birikim ve mücadelesini gençlere tanıtacağız. Bu tür programlarımıza devam etmek istiyoruz.” dedi.

TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı, Türkiye Yazarlar Birliği’nin uzun ve dirayetli yürüyüşünün mimarı olan D.Mehmed Doğan’ın hem kültürümüz hem de dilimiz adına önemli bir kazanç olduğunu ifade ederek, “D. Mehmed Doğan’ın bugüne kadar gerçekleştirdiği iz bırakan kültür faaliyetleri ile dilimiz-kültürümüz üzerine kaleme almış olduğu eserleri daha fazla nazara verilmesi ve yaşayan en önemli değerlerimizden biri olarak gençlerle irtibatının güçlenmesi sağlamak fikrinden yola çıkarak kendisi adına bu özel programı düzenledik. Kültür tarihimizde iz bırakan böylesi bir şahsiyetin daha anlaşılması için vesile olmasını diliyoruz.” dedi.

Tertip heyetini TYB İstanbul Şubesi Başkanı Mahmut Bıyıklı, İstanbul kültür A.Ş. ve TYB İstanbul Şubesi yönetim kurulu üyesi Muzaffer Doğan ve yazar Fahri Tuna’nın oluşturduğu iki günlük etkinlikte Nurullah Genç, Sadık Yalsızuçanlar, A.Ali Ural, Bekir Soysal, Muzaffer Doğan, Mustafa Özçelik, Şeref Akbaba, Recep Garip, Bahtiyar Aslan, Özcan Ünlü, Mehmet Şeker, Fahri Tuna, Selvigül K. Şahin, Mehtap Altan, Zeynel Beksaç, Bünyamin Yılmaz, Yakup Çelik gibi şair, yazar ve akademisyenler görüşlerini açıklayacaklar.

D.Mehmet Doğan İle İstanbul’da İki Gün Programının detayları şöyle:

 

Program Akışı

 16 Kasım 2017, Perşembe (TYB İstanbul Şubesi, Kızlarağası Medresesi, Sultanahmet)

14.00 – Fotoğraf Sergisi: Kitap Kapaklarında D. Mehmet Doğan

14.10 – Açılış konuşmaları:

Mahmut Bıyıklı (TYB İstanbul Şubesi Başkanı)

Rıdvan Duran (İstanbul Kültür A. Ş. Genel Müdürü)

 14.30 – Oturum-I: “Yazıya ve Yazarlığa Adanmış Bir Ömür: D. Mehmet Doğan”

Yönetici: Mahmut Bıyıklı

Konuşmacılar: A.Ali Ural, Bekir Soysal, Nurullah Genç, Sadık Yalsızuçanlar,

 Oturum:-II:  “Tanıklıklar” (Bütün yazarların katılımıyla)

Yönetici: Fahri Tuna

 17 Kasım 2017, Cuma (İstanbul’un muhtelif liseleri)

14.00 – Konferans: “Kelimelerin Seyir Defteri” – D. Mehmet Doğan (İstanbul Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi)

 10.30 – Konferanslar: “Türkçeye Adanmış Bir Ömür: D. Mehmet Doğan”

(15 yazar İstanbul’un muhtelif liselerinde yazarlık, Türkçe ve D. Mehmet Doğan üzerine söyleşi gerçekleştirecek.)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.