Cem Sertesen’in “Hepimiz Aynı Gemideydik” Adlı Kitabı Üzerine Kısa Kısa Değiniler

0
116

Yahya Burak Gül

Cem Sertesen’in “Hepimiz Aynı Gemideydik” Adlı Kitabı Üzerine Kısa Kısa Değiniler

Yapımcı ve yönetmen Cem Sertesen’in “Nuh’un Gemisi: Asrın Keşfi” kitabının bir devamı niteliğinde olan bu kitapta Sertesen bizi asrın keşfinin nasıl gerçekleştiğini birinci elden izlememize ve filme alınması sürecinin nasıl ve ne zorluklarla yapıldığının tanıklığına çağırıyor.

Kitabın yanında bir izleme DVD’si de birlikte geliyor. Gerçekten de keşfin 1959’da yapıldığı tarihten itibaren genişleyerek dünyaya yayılan haberi ilk kez ve bir yerli film ekibi tarafından, üstelik Ara Güler’in de içlerinde olduğu bir ekiple belgesel olarak filme alınacak ve yerli yabancı kamuoyuna bu mübarek geminin oturduğu Telçeker köyünün sırtlarından duyurulacak, ilan edilecekti. Tabi tüm bu süreçte karşılaşılan zorluklar saymakla bitmeyecekti. Zira konu üç büyük dinde ortak olarak anlatılan semavi ve ibret dolu bir olayın, bir kıssanın taşıdığı ve temsil ettiği anlam itibariyle ayrıca zorlukları da içeriyor olacaktı.

İnsanların ve kurumların önyargıları, engellemeleri, tabiri caizse Nemrutlukları bir yana bu keşfin maddi getirilerini hesaplayarak bölgeye yatırım yapmak isteyen dünya devlerini (resmi rakamlara göre Walt Disney başlangıç için 50 milyon dolar teklif etmiştir) de iştaha getirmiş ve muhtemel inanç turizmi haberleri bölgeyi hareketlendirmiştir. İşte başından sonuna tüm bu serencamı anlatan bu hoş kitabı, asıl büyük keşfi ve anlamını gölgede bırakmadan bir çırpıda okumanızı tavsiye ederiz.

İyi ve hayır getiren okumalar diliyorum.

https://www.kitapyurdu.com/kitap/hepimiz-ayni-gemideydik/493872.html

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.