Cehennem Bakışlı Bir Gece | Mustafa Nurullah Celep | İlk Şiirler’den…

1
864

İLK ŞİİRLERDEN

MUSTAFA NURULLAH CELEP

İlk şiirim Kırağı şiir dergisinin 26. sayısında çıktı. 1997 yılında. Henüz lise bir öğrencisiyim. Doymaz bir merakla dergi takip ediyor, kitap okuyor, şiir yazıyorum. Ali ağabeyim Sombahar dergisini tutuşturuyor elime. Can babanın şiirlerini, Ayhan Kurt’un, Orhan Kahyaoğlu’nun şiir ve eleştiri yazılarını okuyorum. Osmaniye’de çıkan Kırağı şiir dergisinden edebiyat hocam Taha Çağlaroğlu’nun sayesinde haberdar oluyorum. Kırağı’da Cevat Akkanat’ın yazılarının takipçisi olduğumu, Tayyip Atmaca’yı, Cengiz Coşkun’u Durdu Şahin’i Vefa Taşdelen’i gönülden sevdiğimi, nasıl yaşadıklarını, nasıl yazdıklarını merak ettiğimi iyi anımsıyorum.

Kırağı, Anadolu’da lirik şiirin kalesi gibi duruyordu. Sıcaktı, samimi bir dergiydi Kırağı. Şimdi çıkan dergiler Kırağı’ya çok şey borçlu gibi gelir bana. O yıllar Anadolu lirik şiirinin temiz bir akıntısı görünümündeydi. Mektep dergilerden biriydi.

Cehennem Bakışlı Bir Gece şiirinin patetik bir şiir olduğunu söylemek mümkün. Duygularıma fazla abandığımı görüyorum. Duygularımı çarpıcı imajlarla dile getirerek şiir yazacağımı sanmışım, bugünden bakıyorum da. Aşırı duygusal biri olmak şair olmaya yetmiyor tabii. Duygularına dışarıdan da bakabilmeli şair. Ancak yine de sıradan bir lise öğrencisinin yazdığı şiirden daha düzeyli bir lirizmi var. Hüzünlü, duygusal bir infilak şiiri.

MUSTAFA NURULLAH CELEP

CEHENNEM BAKIŞLI BİR GECE

Soylu bir şairin derin gözleriydi gece

Beynimde meşdut şimşekler çakıyordu

Arsız bir çocuk gibi bekliyordum sabahı

Yâr

Bakışlarında gizli bir kıyamet taşıyordu

Yüreğimdi o

Şerha şerha

Hüzün yağıyordu geceye

İnceden inceye

Ruhumun aristokrat dağları

İsyan caddelerindeydi gecenin

Yalnızlık

Düzgün aşkların ürpertisindeydi/her sabah

Melal denizinde akşamın gözleri

İçimin gökyüzüne yansıyan

Yoksul bakışlı kuşların

Serin öpüşleriydi yaşamak

Burada

Cehennem bakışlı bir gecedir aslında.

(Mustafa Celep, Kırağı Şiir Dergisi, 16 Nisan 1997-30 Mayıs 1997, sayı: 26)

1 YORUM

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here