Bütüne Hasret | Barış Kavas | Sinema

0
808

BARIŞ KAVAS

BÜTÜNE HASRET

Biz eksiklerimizi gidermek için sanata ilgi duyarız. Nitelikli sanat eserleri bizde hasreti içinde kıvrandığımız bütünlük hissini uyandırdıkları için değerlidirler. Sanatlar içinde bu hissi yaşatmaya en meyyal sanat şüphesiz şiirdir. İsmet Özel’in “Şiir cepte taşınan bir şeydir” sözü tam buna denk gelmektedir. “İşte bu yahu” diye fırlayacağımız olur bazen. Şair tam da bizim duygularımıza tercüman olmuştur. Yıllardır bizi esir alan döngünün tüm kıvrımlarına varıncaya kadarını bir mısrada bulmamız mukadderdir. Bütün bir dünyamız bir şiirin bir dizesine sığabilir,bu gayet mümkündür.

Peki sinema böyle bir hissi,bir tamamlanmışlık itminanı bize sunmanın neresindedir? Sinemanın böyle bir derdi var  mıdır? Öyle sinema eserleri var mıdır ki bizi Bütün’e kavuşturabilsin. Şurası çok açıktır ki tüm sanatlar potansiyellerinde çok büyük imkanlar taşır fakat bu imkanların mümkün olması çok da ihtimal dahilinde değildir çoğu zaman. Ama sinema için konuşacak olursak sinemadaki bazı türlerin tamamlanmışlık hissini yaşatmaya daha yatkın olduğunu görmek mümkün olur.

Dram işte böylesi bir türdür insana ait temel gerçeklerin en doğal haliyle temaşa edilebileceği tür dramdır. Romantik film diyebileceğimiz aşk filmi diyebileceğimiz filmler ise bazen Bütün’ü tam on ikiden yakalayabilir. Ne var ki bizler Bütün’e hasret olma kıvamına yükselebilmiş insanlar mıyız ? Sanatla iştigal edenler olarak bile böyle yüce ve değerli bir hasret kalbimizde mi?

İşin güzel tarafı şu ki her bir sanat çok geniş spektrumlu bakışlara açıktır. Tek hedefi eğlendirmek olan filmlerden tutun da Hakikat’e erişme çabası içine girmiş ve bu çabanın hakkını verebilmiş filmlere kadar geniş bir alan var karşınızda. Sanattan başka hiçbir disiplin böylesi bir genişliğe açık değildir. Dolayısıyla bu genişliğin en zayıf ışığıyla bile hayatınızda yepyeni sayfalar açmanız mümkündür.

Eğer biz tamamlanmışlığa doğru adımlar atma niyetindeysek ve sanatın içindeysek doğru yerdeyiz. Ve sanatlar içinde sinemanın içindeysek Bütün’e kavuşmanın en görkemlisine erişeceğimize dair güçlü bir ümit vardır.

“Bir parçacığım ben bütüne hasret

Zaman dönedursun o güne hasret,

Ruhumsa zamanın üstüne hasret

Ebediyet boyu bir an… Olmaz mı?”

Sanatlar içinde sinema böylesi bir hasretle kendisine yaklaşacak,bünyesinde barındırdığı imkanlarla Ebediyet boyu bir an’a sıçramalar yapabilecek Bütün’e hasret sanatçılara hasrettir. Tüm hasretlerin Vuslat’a inkılap edeceği günlerin ümidini taşıyoruz kalbimizde. Şimdi tekrar sinema yolunda bu heyecanla yürümeye başlıyoruz…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.