Bütün insanlar yalancı mıdır? | Meral Afacan Bayrak | Roman Haber

0
1108

BÜTÜN İNSANLAR YALANCI MIDIR?

Meral Afacan BAYRAK

“ŞAŞKINLIĞIMDA DEDİM: BÜTÜN İNSANLAR YALANCIDIR.” MEZMURLAR 116:11

“O ölü eve giden insan
Geceleyin o koridordan geçen
Anımsar yağmurun yağdığı akşamı
İtelerken o gürzden ağır kapıyı”

M.J.Castilla’dan kelimeleri kuşanarak seslere kulak veren yazar, insanların yalanla nasıl yaşadıklarına dair fikir yürütüyor. Gerçekten herkesin yalan söylüyor olma ihtimali var mıdır? Varsa yazar, asla yalan söylememiş birine ithaf ettiği bu romanda ne anlatmak istemiş? Diyerek romanın kıvrımlarına dalıyoruz. “Masa, mürekkep ve kağıt. Hikayeler anlatmak. Kelimeleri bir araya devşirmek.” diyor. Gördüğümüz o ki, yazmanın tanımını anlaşılır kılmak için yazar elinden geleni yapıyor.

Yazarın 1948’de Buenos Aires’te, Arjantin’de başlayan hayatı İsrail, Fransa, İtalya, İngiltere, Kanada’da sürüyor. İspanyolca, İngilizce, Almanca bilen yazarın Türkçeye çevrilmiş sekiz eseri var. Yazar, pek çok dilde çeviri yapmış, yayıncı, antoloji yazarı gibi üne de sahiptir. Saliha Nilufer İspanyolcadan çevirmiş. Kitap YKY’den yayımlanmış.

Kitap, esrarengiz bir biçimde 30 yıl önce hayatına son veren, A. Bevilacqua’nın hayatına dairdir. Yazarın hayatını masaya yatıran gazeteci Jean-Lue Terradillos, yazara tanıklık etmiş 4 kişiyi seçer. Bu şahıslar, yazarın farklı dönemlerinde en yakınında bulunanlardır. Terradillos; sırdaşı, sevgilisi, hapishane arkadaşı ve yayıncısını konuşturur. Fakat hikaye tanıkların anlattıklarıyla bambaşka bir mecraya doğru akmaktadır.

“Mümkün olduğunca az uyuyup daha çok yazdım. Son kelimeye kadar kendimi tüketiyordum. Özene bezene süslenerek yaratılmış üç yüz sayfa.”

Bir eserin ortaya çıkışını yazılışını ne güzel anlatmış yazar. Yaşamak yerine yazmak ve adeta kendini yontmak ve bir eser vücuda getirmek demek değil midir?

“Duraksıyorum. Bir buğunun içinde isimler ardımdan tazı gibi kovalıyor. Çalıştığım yerler. Yaşadığım yerler. Ölmüş arkadaşlar. İyi okunmamış cilt cilt kitaplar. Bilinmedik, tanınmadık suratlar. Ziyaret ettiğimi anımsamadığım şehirler. Tren istasyonları. Reklam afişleri. Adeta isimlerin görünmez bir gösterisi gibi, bayrakları göndere çeken deliler güruhu gibi.”

Kitabın derininde ne var ne yok diye okurunu dikkate davet eden bir yanı var yazarın. Bu romanın satırları arasında gezinirken, iştahlı okurun kendine has hikayelere doğru yol alacağını düşünmeden edemiyorum.

BÜTÜN İNSANLAR YALANCIDIR
ALBERTO MANGUEL. ÇEV: SALİHA NİLUFER
Y.K.Y. ROMAN

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.