Bugunun Dunyasında Gazaya Yer Var Mı?

0
159

BUGÜNÜN DÜNYASINDA GAZAYA YER VAR MI?

Ercan YILDIRIM

Osmanlıların müthiş bir teşrifat gelenedi vardı. Ymparatorluk oldudunu gösteren ve Sultan hariç herkesi dışta bırakan bu teşrifatta kimse kimsenin üstünde dedildi. Statü farklılıdı elbette vardı ama devşirme usulü, yani Hıristiyan kölelerin alınıp editildikten sonra Sadrazamlıda kadar yükseltilmesi gelenedi "herkesin" en aşadıdan yukarıya kadar çıkabilecedini gösteriyordu. Zaten bunların çodunludunun ahrete intikali "siyaset edilme" ile gerçekleşmişti. Malları da müsadere ediliyordu. Nasıl geldiyse dünyaya öyle gönderiliyordu. Hıristiyan Avrupa dünyasının kindarlıklarının altında Hıristiyan çocuklarının köle yapılması yatar hala. Öçlerini bir şekilde aldılar, almaya devam ediyorlar. Umberto Eco´nun yeni kitabı Yengeç Adımlarıyla´nı okurken dikkat ettim, Eco Ynebahtı´yı muhteşem olarak dederlendirirken, Viyana´yı da hatırladıdım kadarıyla kurtuluş olarak anıyordu. Ytibar için yazdıdım yazıda bu meseleleri ele almıştım. Eklemek kısmet dedilmiş. Eco birleşik bir Avrupa´nın hayallerini kuruyor aynen Habermas, Tourine gibi… Savunma, para sistemini Avrupa´nın bir an önce halletmesi gerekir tabi ABD ve Çin´den sonra 3. güç olarak belirmesi için.

Zamanın ruhu bize barışın, hoşgörünün, sevginin, uzlaşmanın erdemlerini anlatıyor ama Küresel Medeniyet tüm gücünü "askerden, silahtan" alıyor. ABD´nin silahlanma bütçesi 662 milyar dolar. Peki Türkiye´nin tüm bütçesi ne kadar? 300 milyar lira. Pek de kökü, tabanı ve hakikati – gerçeklidi olmayan Neo Osmanlı tezleri içerisinde kimse Türkiye´nin askeri gücünden bahsetmiyor. Yktisadi olarak hazinede 100 milyar lira biriktirmiş olmak bölgesel güç olmaya yetmez. Savunma sanayimiz içinde yeni silah ve mühimmatın geliştirilmesi için epey kaynak aktarmaya başladık. Ancak en erken 2014 yılında bomba da atabilen insansız hava aracı uçurabilecediz. Retoridin kutsallıdı hitabetindeki yetkinlikte! Kahve Osmanlı asabiyetinin yani klasik tarzının çöküşüdür aslında. Niyazi Berkes´in mükemmel yorumuyla söylersek Lale Devri geleneksel Osmanlı tarzının yani gaza ve Yslam ile örülmüş Osmanlı ethos´unun sonuydu.

Artık Gazi ve Sofudan oluşan takvanın yerini deizm, hattâ ateizm, Bektaşilik, musiki, edebiyat ve hedonizm almaya başlamıştır. Aşırı yorumlarsak gaza yapan edebiyat yapmaz. Edebiyat yapmak gazaya rahmet okumaktır bir anlamda. Dahası edebiyatın gazası olmaz. Gaza, fetih, cihad, hilm, takva, mücahede… Bu kavramların günümüz dünyasında, diplomasisinde, memleket idaresinde yeri olamaz! Ystihza ile gülen yüzler "ne yani elimizde yalın kılıç, Yeniçeri başlıdı ile saldıracak mıyız?" derler. Osmanlı devlet idaresi de böyle demişti. Askere setre, pantolon giydirmişler, ellerine bayrak, adzına marşlar yerleştirmişlerdi. Muhteşem imparatorluk teşrifatından geriye sıra sıra dizilmiş nefere "merhaba asker" soruları kalmıştı. Osmanlı klasik sistemini dediştireyim derken, yeni ekonomiyi, kapitalizmi tefeci, gayri Müslim ticareti olarak anlamış, sanayi devrimine çıkrıklarla cevap vermeye kalkmıştı. "Yalın kılıç" moderniteye ters tabi. Ancak iş milleti galeyana getirmeye geldidinde kahramanlık hikayelerinden geri durulmaz. Sinop Baskını´nda yok olan donanmamızın komutanlarından birinin, Nâvek – i Bahrî´nin kumandanı Ali Paşa´nın yaptıdı gibi. Askeri gemiden indiren Âli Paşa teknesini dodrudan düşman cephanelidine yöneltip, havaya uçurmuştu. Şimdi olsa, döner kahramanlar gibi çarpıştı, denir, madalya verilirdi. Napolyon, "Elimde Türk askeri ve Yngiliz subayı bulunsaydı, cihanı fethederdim." demiş. Bugün Türkiye´de bu meseleler açıldı mı her adızdan bir şeyler çıkar. Yslam bu mudur? Yslam´ı bilmeden konuşmamak lazım. Yslam´ı ben iyi bildidim için… Niçin cihanı fethedelim ki? Onların devri geçti. Gazanın güncellidi olur mu ki? Sahi 662 milyar dolar silah bütçesi olan ABD dünyanın sorunlu gördüdü bölgelerine müdahale ederken meşruiyetini nereden alıyor? Buna hakkı oldudunu mu düşünüyor, görev bildidinden mi? ABD bu görevi kimden almış olabilir ki?

Paylaş
Sonraki İçerikHEP BiR YOL HALi UZERE

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here