Barış Kavas, Sinema Deneyimi Üzerine Yazdı: Taze Bir Deneyim Olarak Bir Filmi İlk Kez İzlemek

0
355
Sinema Yazarımız Barış Kavas

BARIŞ KAVAS

TAZE BİR DENEYİM OLARAK BİR FİLMİ İLK KEZ İZLEMEK

Bir filme başladınız, kim bilir nasıl bir film, kim bilir hangi tür bir film? Oyunculuklar nasıl, yönetmenin tercihleri neler? Ama bunların hiçbiri önemli değil. Değil mi ki siz daha önce seyretmediğiniz bir filmi seyretmeye başladınız, yeni bir maceraya başladınız. Yeni bir yola çıktını siz. Yolunuz açık olsun.

Asıl mesele ne, biliyor musunuz? Her an yeniden yaratılan bu dünyada her an eski kalıplarla dünyaya bakıp, bu her an tazelenen dünyayı ıskalamak… Kalıplar çok çeşitli, ooo sürüsüne bereket. Açıkçası hiçbirimiz kafamızda tekrarlanan o kalıbın, gözümüzdeki at gözlüğünün farkında değiliz.

Her yeni başlangıç dünyaya yeni gözlerle bakmanın, eski kalıpları aşmanın muhteşem bir fırsatı. Ve sanat eseri işte bize başlangıç fırsatını veren müthiş bir imkân… İşte Sinema sanat türleri içinde dramatik etkisi en güçlü sanatlardan biri olduğu için, tazelenme fırsatını en sarsıcı şekilde veriyor bize. Bazı güçlü sahneler adeta kolumuzdan bizi çekip eskinin o köhnemiş mahzenin, yeninin bahar güneşine çıkarıyor bizi.

Hiç seyretmediğiniz o filmi seyrediyorsunuz, şimdi karakterlerin başına ne gelecek? Hikâye hangi yöne gidecek? Önceden hiçbir şey bilmiyorsunuz, De Niro kendisinden para çalan adamı yakaladığında silahı ateşleyecek mi? Pacino, gözümün nuru Pacino, peşindeki adamları atlatıp o trene yetişebilecek mi? Hiçbir şey bilmiyorsunuz. Her şey olabilir. Her iki ihtimale de açık her şey.

Siz ne zaman tazelenirsiniz, biliyor musunuz? Yepyeni bir yağmurla ne zaman ıslanırsınız? Önceden hazır bir tepkiniz olmadığında… Ne olacağı daha önce hesaplanmadan yaşadığınız her an o yağmur yağar. Mutlaka yağar. Ve ilk kez seyrettiğiniz her film, her ihtimale açık yapısıyla sizi iliklerinize kadar ıslatan bir sağanaktır.

Yeni bir başlangıç, Hayy ism-i şerifine köprü kurmak demek.

Yeni bir başlangıç, Hayy ismine, kâinatın her an yeniden yaratılışına eşlik etmek demek.

Yeni bir başlangıç, Hayy ismiyle yeniden doğmak demek. Daha önce hiç yaşamadığınız bir mutlulukla Yunus olup, “Her dem yeniden doğarız” diyebilmek…

[Eleştiri Haber, Ocak 2019]

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.