Barış Kavas Aşk’ın aşk denemesini yazdı..

0
896
Sinema Eleştirmeni-Yazar Barış Kavas

BARIŞ KAVAS

İÇ ACILAR 6; 

AŞKIN AŞK DENEMESİ

Sen onlardan biri olamazsın artık. O treni çoktan kaçırdın. O sınırı aştın sen adamım. Onlardan biri;yani gündelik şeylerle sukunet bulabilen. Çok ufak şeylere adanabilen,siyasete,futbola vesaire kolayca kapılıp giden. Sayamıyorsun bile takır takır. O kadar uzaksın ki onların dünyalarından. Aşka kolayca kapılıp giden değil ama dikkat et. Onların kapılıp gittiği aşk değil tendir adamım. Senin kapılıp gittiğin aşktır. Ruhunun parçalarını arzın yedi kat altından topladın sen. Aşkı aradın da adamım gözyaşlarından beslendi soğukta titreyen serçeler.

Bir yol ayrımında sen bu yolu seçtin. Bu yolu bilinçli seçmedin sen. Bu yolda düşe kalka ilerlemeye çalışırken buldun Bilinçlerin Bilincini. Ama bazen özenmiyor musun onlara. Bazen gözün kayıyor gibi olmuyor mu onların rahatlarına. Kim müstağni ki dünyanın iğvasından adamım. Elbette ki gözün kayıyor. Ah diyorsun onlardan biri olmak vardı. Ne güzel zevk alıyorlar her şeyden,çevirdikleri kirli dolaplardan bile ayrı bir haz almayı beceriyor adamlar. Oysa sen sürekli bir burkuntu içindesin. Tek anksiyetesini Azrail aleyhisselamı gördüğünde yaşayacak adamlar bir tarafta, kendini bildi bileli anksiyetesi kalbinde kalıcı misafir olan sizler bir tarafta.

Onlardan biri olamıyorsun çünkü onlardan biri olmuyorsun. Bu bir ahlaki ilke meselesi adamım. Öyle böyle değil. Öyle böyle değil yani. Mesele ne söyliyeyim mi sana? Mesele dünyayı tercih edip etmeme meselesi adamım. Mesele dünya ve içindekilerle sukunet bulup bulmama meselesi.

Aşk peki,peki aşk bir sukunet arayışı değil mi zaten? Aşk bir sukunet arayışıdır evet ama aşkı aşk kılan bu sukunetin dünyada bulunamayacağının bilincidir. Biz sukuneti dünyada bulamadığımız ve asla bulamayacağımız için aşkı ararız ve aşkla ararız. Aşkın varlık sebebi dünyanın zayıflığı yani dünyanın yetmemesidir. Aşık adam dünyayı aşan adamdır,en azından aşma çabası ve ümidi içinde olan adamdır.

Peki kader sorusu. Sen aşkı bulabildin mi? Büyük bir hararetle aradığın çok açık. “Yazdığınız her satırdan çok acı çektiğiniz belli oluyor” demişti Rasim Özdenören bundan yıllar evvel. Ne acım bir milisaniye ara verdi ruhumu yaralamaya ne de ruhum bir nanometre geri adım atmadı aşk yolunda. Peki aşkı bulabildim mi? Bu sorunun cevabı benim hüznümü artırır evet.  Bu soru beni ayrı yaralar  bu sorunun cevabı beni ayrı yaralar bu doğru. Ama ben hüznümü Allah’a iletir aşkımı aramaya devam ederim.

“Aşk yazılmamış olsa bile adımı aşkın üstüne kendim yazarım” diyemiyorum. Yazık şairler kadar cesur değilim…

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.