ARFANA Anatolian Folk Jazz Impressions Albumu

0
970
ARFANA
Anatolian Folk Jazz Impressions Albumu

ANADOLU CAZINDA YENİ SOLUK :ARFANA

Anadolu’nun kadim ezgilerini güncel caz ve dünya müziğinin zengin ritimleriyle birleştiren “Arfana” grubunun “Anatolian Folk-Jazz Impressions” adlı ilk albümü 17 Kasım 2017 tarihiyle Kalan Müzik tarafından yayınlandı.

Türkiye’nin önde gelen caz piyanistlerinden Kaan Bıyıkoğlu ile Anadolu ve komşu coğrafyaların geleneksel icra stilleri üzerine çalışmaları olan vokalist İsmet Aydın, Anadolu ve yakın coğrafya halk ezgilerini kişisel geçmişlerini katarak güncel tınılar ile icra etmek amacıyla “Arfana” topluluğunu oluşturmuşlardır. “Arfana” Anadolu’da yapılan müzikli toplantılar anlamında kullanılan eski ve geleneksel bir kelimedir. Yaptıkları müzik bir araya gelip meşk etmek, paylaşılan kişisel birikimler üzerine düşünmek ve bunları yorumlamak ile oluşturulduğu için, grup üyeleri bu kelimeyi kendilerine ad olarak uygun buldular.

Yukarıdaki müzisyenlere ek olarak Arfana’nın bu ilk albümünde modern caz ve klasik Türk Müziği alanlarında özgün çalışmalar yapan saksafoncu Serhan Erkol, genç kuşağın dikkat çekici klasik kemençe icracılarından Elif Canfeza Gündüz, İstanbul’da yaşayan Amerikalı kontrbas ve elektrik bas virtüözü Matthew Hall, ve hem caz hem de popüler müzikler alanlarında Türkiye’nin en çok aranan davulcularından Ekin Cengizkan yer alıyor. Anadolu coğrafyasının anonim türkülerinin yanı sıra Aşık Veysel, Neşet Ertaş ve Fikret Amirov gibi modern zaman ozanlarının eserlerinin de icra edildiği albümündeki tüm düzenlemeler Kaan Bıyıkoğlu’ na ait. İ.T.Ü M.I.A.M Stüdyolarında canlı olarak kaydedilen albümün yapımcılığını ise Nilüfer Saltık üstlendi.

Çarpıcı icraları ve zengin tınılarıyla dinleyicileri Anadolu’da güncel bir müzikal yolculuğa çıkaran Arfana grubunun “Anatolian Folk-Jazz Impressions” albümünü tüm müzik marketler ve dijital platformlarda.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.